Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Skuteczna rekrutacja: Jak znaleźć młodzież do projektu

Data publikacji: 10.06.2024
Praca z młodzieżą

Jak sprawić, żeby młodzi ludzie naprawdę chcieli dołączyć do mojego projektu? To pytanie zadaje sobie każdy, kto staje przed wyzwaniem angażowania młodzieży w swoje działania.

 

Pojawiają się obawy, czy uda się zainteresować młodych ludzi i zmotywować ich do aktywnego udziału. To zupełnie naturalne – w końcu mają swoje zainteresowania, obowiązki i wyzwania. Jak więc przekonać ich, że Twój projekt jest wart ich czasu i zaangażowania?

 

Wiemy, że może wydawać się to trudne, ale mamy dla Ciebie dobre wieści – istnieją sprawdzone sposoby, które działają. W tym artykule podzielimy się z Tobą praktycznymi wskazówkami opartymi na doświadczeniach ludzi, którzy z sukcesem przyciągnęli młodych do swoich projektów.

Skopiowano!

Kim są uczestnicy naszego projektu?

Zacznijmy od tego, kogo szukamy do naszego projektu. W przypadku Równać Szanse szukamy młodzieży w wieku od 13 do 19 lat. Dlaczego właśnie taki wiek? Trzynaście lat to moment, kiedy kończy się dzieciństwo, a zaczyna okres dojrzewania. To wtedy młodzi ludzie zaczynają kształtować swoją tożsamość i stają się bardziej świadomi swoich możliwości.

 

Rekrutujemy młodzież z małych miejscowości, gdzie budowanie tożsamości w grupie i społeczności jest niezwykle ważne. W tych miejscach młodzi ludzie często spędzają czas w ograniczonym gronie rówieśników, a nasze projekty oferują im różne możliwości rozwoju. Chcemy, aby każdy z nich miał szansę na lepszy start w dorosłe życie.

 

W Równać Szanse jest miejsce dla każdego – również dla tych, którzy czasem pozostają w cieniu, o których mówi się, że są leniwi lub niezaangażowani. Wierzymy, że każdy ma w sobie potencjał, który warto odkryć i rozwinąć.

 

Dlatego podczas rekrutacji nie szukaj tylko najlepszych uczniów czy najbardziej aktywnej młodzieży. Zwróć szczególną uwagę na tych, którzy mogą potrzebować wsparcia, motywacji i okazji, aby pokazać, na co ich stać. Dajmy każdemu przestrzeń do działania i sprawdźmy, jakie wyjątkowe zdolności mogą się w nich rozwinąć.

 

Jeszcze trzy ważne sprawy.

 

Po pierwsze, pamiętaj, że prowadzenie grupy o dużym rozstrzale wiekowym na całej skali od 13 do 19 lat może być trudniejsze niż działanie z młodzieżą bardziej jednolitą wiekowo. Różnice wieku oznaczają, że trzeba trochę inaczej planować działania. Jeśli planujesz taką grupę, weź to pod uwagę.

 

Po drugie, rekrutacja młodzieży z ósmej klasy i klasy maturalnej może być ryzykowna, bo pod koniec roku szkolnego będą bardziej skupieni na nauce i egzaminach. Choć nie zawsze tak musi być (bo wiedzą, co daje im praca w projekcie), warto to mieć na uwadze.

 

Po trzecie, warto stworzyć grupę trochę większą niż minimalna wymagana liczba osób. Weź pod uwagę, że z różnych powodów niektórzy mogą zrezygnować z udziału w projekcie.

Młodzież przyciąga młodzież

Ciągle powtarzamy, jak ważne jest zaangażowanie młodzieży w projekt już na etapie jego tworzenia. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie “Przepis na sukces: stwórz projekt z młodzieżą!”.

 

Przy takim podejściu na etapie rekrutacji masz już 2-3 młode osoby, które mogą zrobić naprawdę dobrą robotę wśród swoich rówieśników. Bo kto lepiej przekona młodych, jeśli nie ich koledzy i koleżanki?

 

 

Jak napisał Łukasz: “zarażam motywacją i energią do zrealizowania fajnych rzeczy. Pokazuję działania, potencjał, to co możemy razem osiągnąć, możliwość działania. Z moich obserwacji Młodzi szukają przestrzeni do uwalniania swojej energii, a projekt może tę rolę spełnić.”

 

Daj im tę energię, a oni przekażą ją innym!

Poszukaj w bliskim otoczeniu

Jeśli nie udało Ci się włączyć młodzieży na etapie tworzenia projektu to jeszcze nic straconego. Prawdopodobnie znasz już kilka takich osób w swojej społeczności – pomyśl o sąsiadach, znajomych czy znajomych znajomych. 

 

Zbierz kilka takich osób, przedstaw im projekt i zapytaj ich o zdanie i pomysły. Pamiętaj, żeby traktować ich jak partnerów, a nie tylko potencjalnych wykonawców projektu. 

 

Młodzież bardzo łatwo wyczuwa sztuczność i daje się porwać komuś, kto jest autentyczny. Kto pozwoli im próbować, eksperymentować, planować i działać. Kiedy przekonasz tę grupę, oni bez problemu pomogą Ci zrekrutować pozostałe osoby.

Gdzie jeszcze szukać młodzieży?

W znalezieniu młodych ludzi chętnych do udziału w projekcie kluczowe jest zrozumienie, gdzie młodzież spędza czas. Oto trzy główne miejsca, gdzie najczęściej można spotkać młodych ludzi w małych miejscowościach. 

 

Po pierwsze, szkoła, czyli miejsce, gdzie młodzi ludzie spędzają znaczną część dnia. 

 

Możesz nawiązać współpracę z dyrekcją lub nauczycielami. Po uzgodnieniu szczegółów możesz zrobić prezentację projektu na szkolnym wydarzeniu czy na spotkaniu z rodzicami. 

 

Możesz też przeprowadzić krótkie spotkania informacyjne w poszczególnych klasach na przykład na godzinach wychowawczych. Wykorzystaj szkolne tablice ogłoszeń i szkolny radiowęzeł.

 

 

Kolejnym przykładem są miejsca, gdzie młodzież spędza czas po lekcjach. Są to biblioteki, domy kultury, świetlice wiejskie, OSP czy kluby sportowe. To tam młodzi angażują się w różne zajęcia, takie jak warsztaty, treningi czy spotkania towarzyskie.

 

Porozmawiaj z osobami pracującymi lub działającymi w takich miejscach i zapytaj jakie działania prowadzą, kiedy odbywają się ich spotkania i czy istnieje możliwość dołączenia do jednego z nich, żeby opowiedzieć o projekcie. Idź osobiście, zadzwoń, napisz maila lub na Facebooku.

 

Możesz też zorganizować mniejsze spotkanie lub warsztaty w temacie projektu. Na przykład, jeśli twój projekt skupia się na sztuce, to możesz zorganizować zajęcia plastyczne w domu kultury i przy okazji opowiedzieć o projekcie. 

 

Podobnie jak w szkole wykorzystaj tablice ogłoszeniowe, żeby powiesić plakat. Możesz też poprosić o udostępnienie plakatu w mediach społecznościowych danej organizacji czy instytucji.

 

Na koniec, są też miejsca, gdzie młodzież spotyka się mniej oficjalnie – przystanki autobusowe, schody za sklepem czy altany przy remizach. To właśnie w takich miejscach lubią spędzać czas ze swoimi rówieśnikami, z dala od wzroku dorosłych.

 

Po prostu podejdź do nich i zagadaj. Tak zwyczajnie, bez presji. 

 

Ale nie oszukujmy się, dla niektórych takie podejście może być trudne. Możesz czuć niepokój, możesz się bać tego jak zareagują. I na początku ich reakcja faktycznie może nie być zachęcająca (choć nie musi!) – mogą być zaskoczeni i spojrzeć na Ciebie w stylu “Czego ty od nas chcesz człowieku?”

 

To naturalne, że początkowo mogą być ostrożni lub nieufni. W końcu, z jakiegoś powodu, te przestrzenie są dla nich bezpiecznymi miejscami, gdzie mogą być sobą, z dala od oceniających oczu dorosłych. Dlatego ważne, żeby nie zrazić się pierwszą reakcją.

 

Pamiętaj, że autentyczność to Twój największy atut. Pokazując szczere zainteresowanie, szybko przekonasz ich, że warto dać Ci szansę. Nie staraj się być kimś, kim nie jesteś – młodzi ludzie są wyjątkowo wrażliwi na nieszczerość i mogą się wycofać, gdy poczują manipulację. 

 

Ważne w tych rozmowach jest, abyś nie tylko mówił, ale przede wszystkim słuchał. Pozwól im swobodnie wyrażać swoje opinie i obawy. Zachęcaj ich do zadawania pytań i wyrażania wszelkich wątpliwości.

 

Przygotuj plakat rekrutacyjny

Zrobienie atrakcyjnego plakatu rekrutacyjnego to dobry sposób, żeby zainteresować młodzież. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć plakat, który zwróci uwagę i przyciągnie nowych uczestników.

 

 1. Wyraźny tytuł: upewnij się, że Twój plakat ma duży, przyciągający wzrok tytuł, który jasno mówi, o co chodzi w projekcie. Na przykład „MALOWANIE NA KATANIE”, “KRĘCIMY FILM”, “STACJA ANIMACJA” czy „OMG! SZTUKA”.

 

 1. Krótkie i jasne informacje: podaj, dla kogo jest projekt (wiek), co będzie się działo, kiedy i gdzie. Unikaj długich opisów, które mogą zniechęcać.

 

 1. Atrakcyjna grafika: użyj ładnych i przyciągających obrazków, które zainteresują młodzież. Mogą to być zdjęcia, rysunki lub ikony związane z projektem.

 

 1. Lista korzyści i zajęć: możesz wypunktować, co młodzież zyska dzięki udziałowi. Na przykład: „nauczysz się technik animacyjnych”, „poznasz nowych ludzi”, „pojedziesz na super wycieczkę”, „zorganizujesz imprezę”, „dostaniesz fajne gadżety”. Możesz też opisać, jakie konkretne zajęcia będą mieli. Na przykład: „szkolenie z customizacji”, „wyjazdy integracyjne”, „sesja fotograficzna”, „kręcenie filmu”. Dzięki temu będą wiedzieli, co dokładnie ich czeka.

 

 1. Wezwanie do działania: Na końcu plakatu zachęć do zapisania się. Napisz coś w stylu: „Zgłoś się!”, „Nie zwlekaj! Zadzwoń!”, „Dołącz do nas!”

 

 1. Kontakt i dodatkowe informacje: napisz, jak się z Tobą skontaktować – numer telefonu, mail, stronę internetową czy media społecznościowe. Dzięki temu zainteresowani będą mogli się do Ciebie odezwać.

 

 1. Jasna struktura i estetyka: zadbaj o to, żeby plakat był czytelny i przejrzysty. Możesz podzielić go na sekcje, żeby łatwo było znaleźć najważniejsze informacje. Pamiętaj, że im bardziej przejrzysty i estetyczny jest plakat, tym łatwiej przyciągnie uwagę i zainteresowanie. Używaj czytelnych czcionek, zachowuj odpowiednie odstępy między tekstami i grafikami, a także stosuj kontrastujące kolory, aby najważniejsze informacje były dobrze widoczne.

 

Stosując te proste zasady, stworzysz plakat, który zainteresuje młodzież i zachęci ich do udziału w Twoim projekcie. Jeśli potrzebujesz inspiracji, możesz zobaczyć galerię przykładowych plakatów rekrutacyjnych z innych projektów.

 

 

Zorganizuj otwarte spotkanie

Zaplanuj spotkanie, na którym każdy może się dowiedzieć wszystkiego o projekcie i zadać dowolne pytania. To świetna okazja do osobistego spotkania z potencjalnymi uczestnikami i pokazania im, jakie możliwości niesie udział w projekcie. Może to być spotkanie w bibliotece, remizie, pizzerii czy nawet ognisko jeśli pogoda dopisuje.

 

Oczywiście nie zapomnij o promocji! Stwórz atrakcyjny plakat, udostępnij informacje na Facebooku, Instagramie czy TikToku. Poproś znajomych o pomoc, możesz nawet porozmawiać z lokalnym księdzem o wspomnieniu o projekcie na ogłoszeniach, a także skontaktować się ze szkołami, aby zorganizować krótkie spotkania z uczniami.

 

Pomyśl też o wyjściu poza swoją miejscowość, aby zwiększyć różnorodność i stworzyć szansę na nowe, wartościowe znajomości. Zróżnicowana grupa może wnieść mnóstwo świeżych pomysłów i perspektyw do Waszego projektu.

 

 

Przy organizacji takiego spotkania możesz wykorzystać trzy kroki na “Z”, którymi podzieliła się z nami Ela. Pół żartem, pół serio – ale to działa!

 

Krok 1. Zwabić na darmowe jedzenie. 

Kto nie lubi darmowego jedzenia? To prosty, ale skuteczny sposób na przyciągnięcie młodzieży. Ela poleca bubble tea i niezawodną pizzę. A pamiętasz klimat wieczornego ogniska i smażenia kiełbasek na kijach? To również robi furorę! Nie zapominajmy też o ciastkach – potrafią zdziałać cuda.

 

Krok 2. Zezwolić na pączkowanie najdziwniejszych pomysłów! 

Młodzież ma niesamowitą wyobraźnię i mnóstwo kreatywnych pomysłów. Daj im przestrzeń do wspólnego wymyślania i dzielenia się nawet najbardziej szalonymi koncepcjami. Ważne jest, aby nie ograniczać ich inwencji.

 

Krok 3. Zaufać.

Zaufanie jest kluczowe. Pokaż młodym ludziom, że wierzysz w ich umiejętności i pomysły. Daj im odpowiedzialność za realizację poszczególnych zadań, a zobaczysz, jak bardzo potrafią się zaangażować, kiedy czują się docenieni i zauważeni.

 

Ela zapewnia, że jej taktyka na “Z” przynosi jej świetne efekty!

Opowiedz o korzyściach

Podczas rozmów z młodzieżą ważne jest, aby przekazać im, dlaczego warto wziąć udział w projekcie. Chodzi o to, żeby zrozumieli, jakie korzyści przyniesie im uczestnictwo. Oto kilka kluczowych punktów, które warto poruszyć podczas rekrutacji, opisanych w sposób zrozumiały dla młodych ludzi:

 • W projekcie nauczycie się rzeczy, które naprawdę mogą się przydać w przyszłości.
 • Sami decydujecie, co chcecie robić, czym chcecie się zajmować i jakie zainteresowania rozwijać.
 • Możecie być sobą, poznawać i akceptować swoje poglądy i pomysły. Uczycie się też szacunku do siebie nawzajem.
 • Nauczycie się lepiej komunikować z ludźmi dookoła was — z rówieśnikami, nowo poznanymi ludźmi czy przedstawicielami władz. Będziecie umieli wyrażać swoje zdanie.
 • Nie musicie bać się popełniania błędów. Tutaj błędy nie są krytykowane, ale traktowane jako nauka. Ważne, żeby wyciągać z nich wnioski i się na nich uczyć.
 • Każdy z Was jest traktowany indywidualnie. Docenimy Waszą pracę i zauważymy zmiany, które w Was zachodzą.

Podsumowanie

Podsumowując, rekrutacja młodzieży do Twojego projektu wcale nie musi być trudna. 

 

Najważniejsze to zrozumieć, kim są młodzi ludzie, do których chcesz dotrzeć, i co ich interesuje. Pamiętaj, aby skupić się na młodzieży z różnych środowisk, nie tylko na tych najaktywniejszych czy najlepszych uczniach. 

 

Szukaj ich tam, gdzie spędzają czas – w szkołach, bibliotekach, domach kultury, ale też w ich ulubionych miejscach spotkań.

 

Bądź autentyczny i zaufaj im – młodzi ludzie wyczuwają sztuczność na kilometr. 

 

Przygotuj atrakcyjne plakaty rekrutacyjne i zorganizuj otwarte spotkania, na których będą mogli dowiedzieć się więcej o Twoim projekcie. 

 

Opowiedz im, dlaczego warto wziąć udział i co mogą zyskać. Pokaż, że ich zdanie się liczy i że mogą się tu rozwijać i realizować swoje pomysły.

 

Rekrutacja to dopiero początek, ale jeśli podejdziesz do niej z sercem, na pewno znajdziesz świetnych młodych ludzi, którzy z entuzjazmem dołączą do Twojego projektu. 

 

Trzymamy kciuki! Jeśli będziesz mieć problemy lub pytania, zawsze możesz skontaktować się z zespołem programu. Jesteśmy tu, aby pomóc!

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki

🧑‍💼 Dyrektor Programowy

✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl

☎️ 609 458 344

ℹ️ Sprawy merytoryczne