Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Przepis na sukces: stwórz projekt z młodzieżą!

Data publikacji: 25.08.2023
Praca z młodzieżą

Zastanawiasz się czasem, co sprawia, że niektóre projekty z młodzieżą osiągają niesamowite sukcesy, podczas gdy inne toną w morzu niewykorzystanych pomysłów?

W tym artykule odkryjemy tajemnicę tworzenia udanych projektów w ramach Programu Równać Szanse, które nie tylko angażują młodych ludzi, ale także przynoszą im ogromne korzyści i satysfakcję.

Współtworzenie projektów z młodzieżą to nie tylko trendy slogan – to sposób na naprawdę efektywną pracę, która inspiruje, rozwija i przynosi rezultaty. Opowiemy Ci, dlaczego już na samym początku planowania projektu warto włączyć młodzież do procesu tworzenia. Już teraz możemy Cię zapewnić, że korzyści płynące z tego podejścia są wręcz oszałamiające.

Skopiowano!

Dlaczego warto współtworzyć projekt z młodzieżą?

Jeśli robisz coś z myślą o młodych ludziach, to logiczne, że powinni dodać do tego swoje trzy grosze. W końcu to oni najlepiej wiedzą, czego naprawdę potrzebują. Jeśli weźmiesz pomysły młodych pod uwagę od samego początku, to projekt ma szansę na prawdziwy sukces! Dlaczego?

Po pierwsze, to właśnie młodzi ludzie będą uczestnikami Twojego, a w zasadzie Waszego projektu. Dlatego to właśnie ich głos i perspektywa są ważne dla zrozumienia ich realnych potrzeb i oczekiwań. Włączając ich, masz większą pewność, że tworzysz coś, co faktycznie będzie ich interesować.

Po drugie, angażując młodzież od początku, tworzysz przestrzeń, w której mogą swobodnie wyrażać swoje czasami szalone pomysły. O to właśnie chodzi! Młodzi ludzie patrzą na świat w inny sposób niż dorośli. Ich kreatywne pomysły i świeże spojrzenie mogą dać Ci zupełnie nowe perspektywy.

Po trzecie, kiedy młodzież jest częścią tworzenia projektu, czuje się z nim związana. To działa jak magiczny klej, który sprawia, że chętnie angażują się na dalszych etapach i starają się, żeby wszystko wyszło jak najlepiej. Bo to ich projekt! Czują większą odpowiedzialność za jego sukces.

Po czwarte samo współtworzenie projektu przez młodzież może być dla nich rozwojowe. Uczą się, jak pracować w zespole, komunikować się i rozwiązywać problemy.

Jak zaangażować młodych w szukanie pomysłu na projekt?

Wyjdź do nich. Bądź blisko nich, słuchaj ich potrzeb i problemów. Gdy młodzi ludzie widzą, że naprawdę ich rozumiesz, a przynajmniej się starasz to będą chcieli z Tobą współpracować.

Zacznij od zadawania pytań. Czego brakuje im w ich otoczeniu? Czy są jakieś projekty, które chcieliby wspólnie zrobić? Czy marzą o stworzeniu czegoś, co jest ich własnym pomysłem? Ważne jest, aby dać im przestrzeń do wyrażenia swoich myśli i pomysłów, pokazując im, że są dla Ciebie ważni i traktujesz ich poważnie.

Być może na początku napotkasz na pewną nieśmiałość. Niektórzy młodzi mogą być sceptyczni i wątpić, czy to, co mówisz, jest naprawdę prawdziwe. Tutaj ważne jest, aby ich zachęcić i zainspirować, opowiadając im o tym, co mogą osiągnąć, jeśli poświęcą się pracy nad wspólnym projektem. Autentyczność i pozytywne podejście zawsze przyciągają uwagę młodzieży.

Kiedy już masz ich zainteresowanie, nadszedł czas na burzę mózgów! Zadawaj pytania, zachęcaj do dzielenia się pomysłami, a młodzi niech swobodnie dyskutują i wymieniają się pomysłami. To moment twórczej eksplozji, więc pozwól im na swobodne myślenie i wspólną rozmowę, która pozwoli rozwinąć ich projekty. Na tym etapie nie ma złych pomysłów.

Teraz to oni powinni wystąpić z pomysłami na projekty. Pozwól im opowiedzieć o tematach, warsztatach i umiejętnościach, które chcą rozwijać, aby zrealizować swoje plany. Zachęć ich do negocjacji i wspólnego głosowania nad propozycjami.

Projekt to decyzja młodych – oczywiście nie zrealizujecie raczej wyprawy na Księżyc, ale projekt astrologiczny jak najbardziej, a to już blisko gwiazd!

Twój ruch!

Najważniejsze jest, aby dać młodzieży przestrzeń do rozwoju i samorealizacji. Daj im narzędzia i wsparcie, a zobaczysz, jak osiągają wspaniałe wyniki. 

Współtworzenie projektu z młodzieżą to klucz do sukcesu, ponieważ sprawia, że projekt jest lepiej dostosowany do ich potrzeb. 

Kiedy stają się twórcami projektu, czują większą odpowiedzialność i chętniej angażują się w jego realizację. To prawdziwa przygoda, którą wspólnie podejmujecie!

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki
🧑‍💼 Dyrektor Programowy
✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl
☎️ 609 458 344
ℹ️ Sprawy merytoryczne