Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Murem za Murarkami!

Data publikacji: 08.11.2022
Relacje z projektów

Młodzieżowa Liderka i członkini grupy „OTWARTE” – Wiktoria Żurko organizuje w Gubińskim Domu Kultury mini projekt – ,,Murem za murarkami” w ramach Letniej Szkoły Młodzieżowych Liderów. Jest on poświęcony tematyce dzikich zapylaczy oraz chronieniu ich. Jak ważną rolę odgrywają owady zapylające, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Gdyby nie one, regały z warzywami i owocami w sklepach świeciłyby pustkami.

Skopiowano!

Pierwsze spotkanie uczestnicy projektu poświęcili na część teoretyczną. Na podstawy, ,,co, po co, dlaczego?”, jak i ciekawostki. Pomógł im w tym Bartosz Świętek, z którym połączyli się online. Bartosz jest pasjonatem z Warszawy, który od wielu lat posiada własne pasieki. Rozmawiali o wielu rodzajach pszczół, skupiając się jednak głównie na murarkach ogrodowych.

 

 

Młodzież dostała również mnóstwo wskazówek na dalsze działanie projektu, ponieważ wkrótce rozpoczęli budowanie drewnianych hoteli dla murarek (gatunek pszczoły)!

 

Domki zostały stworzone pod okiem lokalnego stolarza — Tomasza Rodaka, który bacznie obserwował, jak nam idzie i w razie konieczności pomagał, gdy utknęliśmy. Podczas zajęć każdy wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności.”

 

Kolejnym krokiem było zaanimowanie mieszkańców Gubina do współtworzenia. Dzięki temu powstały kolorowe i jedyne w swoim rodzaju domki dla pszczelich przyjaciół. Dlaczego drewniane konstrukcje pomalowano trzema kolorami: żółtym, niebieskim i białym? Ponieważ takie barwy zapylacze widzą najlepiej.

 

 

Zespół zamknął projekt spotkaniem cateringowym, podczas którego uczcili dotarcie do wyznaczonego celu oraz podsumowali szczegółowo całe przedsięwzięcie.

 

Finalnie, na początku wiosny, hotele staną na terenie Gubina, aby służyć lokalnym zapylaczom, czyli tak naprawdę wszystkim mieszkańcom. Wiosną, ponieważ murarki ogrodowe są aktywne mniej więcej od początku kwietnia do końca maja. Resztę roku dorosłe postaci pszczół spędzają wewnątrz kokonów, czekając do kolejnej wiosny.

 

 

Był to najlepszy zespół, z jakim miałam przyjemność pracować. Bezproblemowa komunikacja, otwarte głowy i jakie zaangażowanie. Bardzo odczułam również przydatność umiejętności liderskich, których nauczyłam się na Szkoleniu Młodzieżowych Liderów. Otrzymaliśmy pomoc od fachowców, jak i mieszkańców naszego miasta, za którą jestem bardzo wdzięczna — bez nich by się nie udało. I już nie mogę się doczekać, aż domki ozdobią nasze miasto pełne pszczółek w potrzebie!” – Wiktoria, koordynatorka projektu

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki
🧑‍💼 Dyrektor Programowy
✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl
☎️ 609 458 344
ℹ️ Sprawy merytoryczne