Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

„Dogonić nasze marzenia” – straż pożarna nie tylko gasi pożary

Data publikacji: 22.02.2022
Relacje z projektów

Uczestnicy projektu „Dogonić nasze marzenia” – uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich Kolonii, przez pół roku realizowali zadania mające na celu: poprawę warunków życia na wsi, organizację zajęć w celu zwiększenia aktywności fizycznej, atrakcyjne wypełnienie czasu wolnego poprzez organizację wycieczek, podwyższenie poczucia własnej wartości młodzieży i rozwijanie ich wiary we własne możliwości.

Czy udało im się zrealizować te cele? Jak przebiegały ich działania?

grupa młodzieży siedzi na wozie strażackim stojącym bokiem. Ubrani są w szare koszulki programu ,,Równać Szanse"
Skopiowano!

Zawód - strażak

Aby poznać specyfikę zawodu strażaka, rozpoczęliśmy od spotkania, na które zaprosiliśmy Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusza Przybyłę i strażaków pracujących w PSP.

Zorganizowaliśmy również 4 wyjazdy do miast, gdzie zlokalizowane są szkoły pożarnicze: Poznań, Kraków, Częstochowa i Warszawa. Było to bardzo cenne doświadczenie. Kadeci z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadali nam o swoich szkołach, podkreślając, że praca w straży pożarnej jest bardzo dynamiczna i każdy kolejny dzień różni się od poprzedniego. Wybrali te szkoły, bo jest to ich pasja, misja i powołanie.

W każdej szkole zobaczyliśmy coś innego, przygotowano dla nas pokazy gaszenia pożarów, działań ratowniczych podczas zdarzeń drogowych, uczestniczyliśmy w zajęciach z pierwszej pomocy i w zajęciach w laboratoriach. Mieliśmy możliwość zobaczenia poligonu, na którym młodzi adepci są przygotowywani do służby w PSP.

Postanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

Chcieliśmy, aby w naszej OSP powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, gdzie będziemy mogli rozwijać swoje zainteresowania. Tak też się stało. Organizując rajd rowerowy spotkaliśmy się z okolicznymi jednostkami MDP i zobaczyliśmy, jak funkcjonują na co dzień. Uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych, a dzięki nawiązaniu owocnej współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kowalach Pańskich, został zakupiony tor przeszkód MDP CTIF, który w całości został sfinansowany ze środków Komendy Głównej Straży Pożarnej, a my możemy na nim trenować. 

Wzięliśmy także udział w 10 wyjazdach do różnych parków trampolin, podczas których podnosiliśmy swoją sprawność fizyczną.

Efektem tego projektu jest nie tylko zaktywizowanie nas po czasie pandemii, ale przede wszystkim zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Jest nam dużo łatwiej funkcjonować w naszej społeczności. Bez problemów poruszamy się po dużych miastach. Rozwój i wzmocnienie wiary we własne siły, umiejętność organizacji i pracy w zespole to tylko niektóre umiejętności, które mieliśmy okazję rozwijać podczas realizacji projektu. Nauczyliśmy się także odpowiedzialnie podejmować decyzje.

Rozwój i wzmocnienie wiary we własne siły, umiejętność organizacji i pracy w zespole to tylko niektóre umiejętności, które mieliśmy okazję rozwijać podczas realizacji projektu. Nauczyliśmy się także odpowiedzialnie podejmować decyzje. Młodzież

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki

🧑‍💼 Dyrektor Programowy

✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl

☎️ 609 458 344

ℹ️ Sprawy merytoryczne