Bliżej natury bliżej siebie - 2007
Realizowany przez:
Cel:
Propagowanie aktywnego stylu życia poprzez rozwijanie zainteresowań przyrodniczo – historycznych – rozwijanie uzdolnień, talentów i poczucia własnej wartości młodzieży niepełnosprawnej. Rozwijanie umiejętności współpracy i pomocy drugiej osobie, komunikowania się i empatii.
Odbiorcy projektu:
W projekcie będzie uczestniczyć 20 wychowanków SOSW upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym z zaburzeniami zachowania i emocji oraz 15 wychowanek ZP w Zawierciu, które będą wspierały i pomagały uczniom niepełnosprawnym zrealizować zadania projektu. Wychowanki z ZP będą wytypowane po konsultacji z dyrekcją Zakładu.
Opis projektu:
W SOSW przebywa młodzież upośledzona umysłowo w stopniu umiarkowanym i lekkim, pochodząca z rodzin patologicznych. Ze względu na trudną sytuację życiową wielu z nich jest zagrożona demoralizacją, uzależnieniami. Wychowankowie Ośrodka mają problemy z funkcjonowaniem w środowisku, nawiązywaniem kontaktów z innymi, nie wierzą we własne siły i możliwości. Celem projektu jest przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu i działalności społeczeństwa. Ma on pokazać, że można dokonać czegoś wartościowego i pożytecznego dla siebie i innych. Projekt służy popularyzacji aktywnego spędzania czasu, rozbudzania pasji historyczno – przyrodniczych jako formy zapobiegania demoralizacji i wykolejeniu. Ponadto rozwijania uzdolnienia, poczucie własnej wartości, umiejętność współpracy i akceptacji drugiej osoby poprzez zajęcia integracyjne z wychowankami Zakładu Poprawczego w Zawierciu. Wychowanki tego zakładu będą służyć pomocą naszym niepełnosprawnym uczniom w realizacji przedsięwzięć projetku a w związku z tym rozwijać umiejętności empatii i pomocy potrzebującym. Projekt przewiduje zorganizowanie integracyjnych zajęć o tematyce przyrodniczo – historycznej, organizację wycieczek, przygotowanie wystawy prac i fotografii w Domu Kultury, organizację warsztatów dla pozostałych uczniów Ośrodka i podopiecznych ZP, uroczyste podsumowanie projektu. Efektem pracy będzie zainteresowanie młodzieży przyrodą i historą regionu, rozwijanie uzdolnień i poczucia wartości uczniów, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, empatii, komunikowania się, planowania i zagospodarowania czasu wolnego
Budżet projektu: 8 761,00 zł
Dotacja: 6 900,00 zł
Rocznik: 2007
Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Gołuchowicach
Miejscowość: Gołuchowice
Ulica, nr domu i lokalu: Gołuchowice 60
Kod pocztowy i Poczta: 42-470 Siewierz
Województwo: śląskie
Powiat: będziński
Adres strony internetowej: –