Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Sejneńskie Karty Historyczne - 2004

Realizowany przez:

Ośrodek 'Pogranicze -sztuk, kultur, narodów’ w Sejnach

Cel:

Kształtowanie pozytywnej tożsamości lokalnej wśród młodzieży,
rozwój wiedzy młodych ludzi związanej z własnym regionem i jego historią.

Odbiorcy projektu:

Młodzież gimnazjalna Sejn, bezpośrednio – 20 osób

Opis projektu:

Sejneńskie Karty Historyczne to projekt edukacyjny angażujący młodzież gimnazjalną w odkrywanie i poszukiwanie materiałów historycznych dotyczących ich rodzinnego miasta. Istotnym źródłem pozyskiwania wiedzy o przeszłości są odnajdywane w pamięci wspomnienia najstarszych mieszkańców Sejn. Tak powstaje nie ujęta w zapisach historia miejsca i losów ludzi. Dokumentowanie tych świadectw uzupełnia i wzbogaca o szczegóły wymykające się historycznym dokumentom. Zgromadzony materiał posłuży do stworzenia historycznych kart, które złożą się na talię sejneńskich kart opowiadających o wielokulturowych tradycjach miasta, o wydarzeniach tworzących jego historię i o ludziach, którzy tu żyli.
W projekcie bierze udział młodzież z rodzin polskich i litewskich. Proces pracy, w którym uczestniczą począwszy od zbierania materiałów, poprzez stworzenie zamysłu plastycznego
aż do jego samodzielnej realizacji jest próbą uczynienia historii wartością żywą.
Taki sposób wtajemniczenia w przeszłość czyni głębszymi związki emocjonalne i umacnia tożsamość z miejscem swego pochodzenia.
Karty będą wykorzystywane również jako pomoc dydaktyczna w szkołach, przedszkolach i domach kultury sejneńszczyzny do prowadzenia zajęć edukacji regionalnej.
Praca nad stworzeniem Sejneńskich Kart Historycznych odbywać się będzie w czasie systematycznie prowadzonych zajęć 1, 2 razy w tygodniu. Zwieńczeniem pierwszego etapu będzie wyjazd na 7 dniowe warsztaty artystyczne, w czasie których opracowane zostaną sejnńskie karty.

Budżet projektu: 82 810 zł

Dotacja: 20 000 zł

Rocznik: 2004

Nitka: Małe Granty

Ośrodek 'Pogranicze -sztuk, kultur, narodów’ w Sejnach

Miejscowość: Sejny

Ulica, nr domu i lokalu: –

Kod pocztowy i Poczta: 16-500 Sejny

Województwo: podlaskie

Powiat: sejneński

Adres strony internetowej: http://www.pogranicze.sejny.pl/

Sejneńskie Karty Historyczne

Marszałka Józefa Piłsudskiego 14A, 16-500 Sejny, Polska

Więcej