Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Mennonici na Żuławach – przeszłość łączy młodzież z Polski i Holandi - 2003

Realizowany przez:

Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim

Cel:

Celem projektu jest:
– zapoznanie uczniów z dziedzictwem kulturowym Żuław, pogłębienie wiedzy historycznej i geograficznej,
– wyrobienie u młodzieży szacunku do miejsc spoczynku oraz tolerancji do innej wiary,
– pogłębienie umiejętności wykorzystywania technik komputerowych i umiejętności językowych.

Odbiorcy projektu:

W projekcie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z terenu gminy oraz młodzież holenderska – 60 osób, pośrednio 300 osób

Opis projektu:

Projekt rozpoczął się od podsumowania II Konkursu na temat wiedzy mennonickiej. W styczniu 2004 r. odbył się III Konkurs, poprzedzony cotygodniowymi spotkaniami, podczas których uczestnicy opracowali zebrane materiały, przygotowali prezentację w programie Power Point oraz publikację. Przewidziana była też sesja popularno – naukowa na temat zbierania pamiątek historycznych i konserwacji zabytków pod patronatem Burmistrza Miasta przy współudziale Klubu Nowodworskiego. Rozstrzygnięcie konkursu związane była z oficjalnym zakończeniem projektu.

Młodzież biorąca udział w projekcie była odpowiedzialna za porządkowanie cmentarzy mennonickich w Stawcu i Marynowach. Zapoznała się ze stanem obiektów historycznych i ze zgromadzonymi rodzajami stelli nagrobnych.

Uczestnicy projektu wzięli udział w dwóch wycieczkach śladami mennonitów, podczas której zapoznali się z historią pozostałości mennonickich i ich współczesnym wykorzystaniem. Podczas wycieczki młodzież zebrała materiały, uporządkowała je i opracowała na komputerze program, który został przetłumaczony na język angielski.

Projekt zakończyła wystawa zdjęć wykonanych podczas jego realizacji. Eksponowana była w Urzędzie Miasta, w muzeum oraz w szkole partnerskiej w Leek. Wydany został też biuletyn, którego kopie otrzymało Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Mennonickiej w USA.

Budżet projektu: 21 660 zł

Dotacja: 11 500 zł

Rocznik: 2003

Nitka: Małe Granty

Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim

Miejscowość: Nowy Dwór Gdański

Ulica, nr domu i lokalu: ul. Szkolna 3

Kod pocztowy i Poczta: 82-100 Nowy Dwór Gdański

Województwo: pomorskie

Powiat: nowodworski

Adres strony internetowej: http://

Mennonici na Żuławach – przeszłość łączy młodzież z Polski i Holandi

Szkolna 3, 82-100 Nowy Dwór Gdański, Polska

Więcej