Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

W wielkim mieście - 2007

Realizowany przez:

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale

Cel:

Celem projektu jest przyuczenie grupy 30 osób w wieku 13-19 lat – uczniów SOSW w Rychwale – do korzystania z różnego rodzaju środków komunikacji oraz przygotowanie do uczestnictwa w życiu w dużym mieście.

Odbiorcy projektu:

Wszyscy odbiorcy projektu byli uczniami i wychowankami SOSW w Rychwale. To młodzież z gimnazjum i szkoły zawodowej o różnym stopniu upośledzenia umysłowego (upośledzenie lekkie i umiarkowane). Część z nich przebywa w ciągu tygodnia i internacie gdyż odległość od domu i zła komunikacja nie pozwalają na codzienne powroty. Jest również grupa, która codziennie dojeżdża na zajęcia lekcyjne ( autobusy szkolne). Do udziału w projekcie zaprosiliśmy osoby, które do tej pory nie poznały dużego miasta lub znają je w niewielkim stopniu. Rozeznanie zostało przeprowadzone na podstawie ankiety oraz rozmów indywidualnych z dzieckiem.

Opis projektu:

Projekt przeznaczony był dla tych uczniów z terenów wiejskich, którzy do tej pory nie mieli możliwości zapoznania się z poruszaniem się po dużym mieście. Może wydawać się dziwne, że w dobie ogromnej globalizacji są dzieci dla których funkcjonowanie w mieście jest tajemnicą. Dzięki uczestnictwie w planowanym projekcie sytuacja ta może się zmienić. Młodzież objęta działaniami staje u progu dorosłego życia, wyboru pracy. Być może niektórzy z nich wyjadą do dużego miasta. W takiej sytuacji wskazane wydaje się ukazanie chociaż namiastki tego z czym mogą mieć do czynienia (rozbudowane środki transportu, poruszanie się po miejskich ulicach, zachowanie w miejscach publicznych). Ważne jest aby nie zgubić się w „miejskiej dżungli”. Pierwsze niepowodzenia mogą wpłynąć bardzo niekorzystnie na postrzeganie i odbiór miasta. Z tego też powodu chcieliśmy przygotować i uczulić młodzież na różne aspekty miejskiego funkcjonowania. Dzięki dotacji możliwe będzie podróżowanie do dużych miast i osobiste doświadczanie „uroków” miasta. Dzięki temu uczestnicy projektu jeździli autobusem, pociągiem, tramwajem. Mogli samodzielnie kupić bilet, skasować go, wybrać trasę podróży i odpowiedni środek transportu. Poza tym uczyli się dysponować określoną kwotą pieniędzy, za którą muszą kupić różne rzeczy. Spodziewamy się, że poprzez udział w projekcie nasi uczniowie oswoją się z atmosferą wielkomiejską i będą potrafili stawiać w niej pierwsze kroki.

Budżet projektu: 7 495,60 zł

Dotacja: 7 000,00 zł

Rocznik: 2007

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale

Miejscowość: Rychwał

Ulica, nr domu i lokalu: ul. Konińska 46

Kod pocztowy i Poczta: 62-570 Rychwał

Województwo: wielkopolskie

Powiat: koniński

Adres strony internetowej: –

W wielkim mieście

Konińska 46B, 62-570 Rychwał, Polska

Więcej