Nasza sprawa - 2010
Realizowany przez:
Cel:
Celem projektu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz podmiotowości w podejmowanych tematach u 15-osobowej grupy młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z Węgrowa. Pośrednio cel ten zostanie osiągnięty również wśród około 360 widzo-aktorów spektakli z okolicznych szkół ponadgimnazjalnych. Dodatkowo wszyscy uczestnicy zwiększą swoje umiejętności interpersonalne oraz zwiększy się ich kapitał społeczny.
Odbiorcy projektu:
Odbiorcami projektu będzie młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Węgrowa. Rekrutacja będzie odbywała się na terenie szkół, bezpośrednio wśród uczennic i uczniów oraz za pośrednictwem szkolnych pedagogów i nauczycieli. W szkołach tych uczy się również młodzież mieszkająca poza Węgrowem. Czas prób teatru będzie tak dobrany, aby nie ograniczać udziału osób dojeżdżających. Na spektakle Teatru Forum w innych szkołach młodzież pojedzie wynajętymi autokarami.
Opis projektu:
Celem projektu jest zwiększenie podmiotowości uczestniczenia w kulturze oraz zwiększenie umiejętności interpersonalnych wśród młodzieży oraz zwiększenie ich poczucia pewności siebie. Podjecie tematyki społecznej jest próbą zmniejszenia szkodliwości występujących na tym terenie problemów społecznych. Odbiorcy to uczennice i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Węgrowa, którzy mieszkają w Węgrowie i okolicznych wsiach. Zaplanowaliśmy przygotowanie i wystawienie spektaklu Teatru Forum (TF), jest to metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji dla życia. Uczestnicy sami wybierają temat przedstawienia, ściśle powiązany z ich problemami oraz nierównościami. TF to teatr problemu. Główny bohater znajduje się w opresji. Podstawowym elementem i tym, co odróżnia go od tradycyjnego teatru, jest zezwolenie widowni na wejście na scenę. Dlatego w TF mówimy o widzo-aktorach, którzy wcielając się w role głównego bohatera proponują rozwiązanie problemu. Dzięki aktywnemu uczestnictwu następuje klaryfikacja własnych sytuacji problemowych i swojej w nich roli oraz konsekwencji podejmowanych lub zaniechanych działań. Dodatkowe działania to warsztaty interpersonalne i społeczne i wyjazd do teatru w Warszawie, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z jego pracą od kulis. Wyreżyserowany spektakl będzie mógł być wielokrotnie wystawiany. Bezpośredni i pośredni odbiorcy nabędą umiejętności interpersonalne.
Budżet projektu: 10 035 zł zł
Dotacja: 7 000 zł
Rocznik: 2010
Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy
Stowarzyszenie Przestrzeń w Węgrowie
Miejscowość: Węgrów
Ulica, nr domu i lokalu: Przemysłowa 6
Kod pocztowy i Poczta: 07-100 Węgrów
Województwo: mazowieckie
Powiat: węgrowski
Adres strony internetowej: –