Dostrzeż mnie, dostrzeż nas - 2010
Realizowany przez:
Cel:
Aktywizacja młodzieży, która w innych warunkach mogłaby realizować swoje plany, jednakże z powodu braku informacji, braku zainteresowania i ogólnego marazmu, tak często występującego w społecznościach małych miast, nie jest w stanie zaistnieć i rozwijać swoich zainteresowań. Odnalezienie przez młodzież w regionie miejsc, które im nie odpowiadają bądź nie spełniają swoich zadań i zaproponowanie przez nią konkretnych zmian.
Odbiorcy projektu:
Młodzież w wieku 13-19 lat, zamieszkała na terenie miasta Chodzież oraz ucząca się w chodzieskich szkołach. Uczestnicy rekrutowani będą poprzez informacje w szkołach, domach kultury i bibliotekach oraz poprzez kontakty z innymi pracownikami kultury, oświaty i władzy samorządowej w regionie.
Opis projektu:
Podstawowym założeniem projektu jest przeprowadzenie jego uczestników od poznania samych siebie i przezwyciężenia własnych obaw wobec otaczającej rzeczywistości w małym mieście do śmielszego wyrażenia własnego zdania i zaprezentowania publicznie propozycji zmian lokalnego krajobrazu. Uczestnicy w wieku 13-19 lat poprzez spotkania i warsztaty z zakresu psychologii, motywacji, kontaktów interpersonalnych, a dalej poprzez kontakty z przedstawicielami środowisk i organizacji lokalnych, poznają swoje możliwości oraz dowiedzą się jak rozmawiać o trudnych sprawach zarówno w życiu prywatnym jak i dalej, w konsekwencji, w życiu publicznym lokalnej społeczności. Następnie grupa biorąc odpowiedzialność za swój region odnajduje kilka miejsc zaniedbanych, niebezpiecznych, wzbudzających niechęć mieszkańców regionu i poprzez różne formy dokumentacji (fotografia, rysunek, opis) zwraca uwagę na problem. Ostatnim elementem projektu jest przedstawienie propozycji, wypracowanych przez młodzież, na poprawienie niekorzystniej sytuacji. W tychże etapach uczestnikom pomagać będą warsztaty artystyczne, fotograficzne, współpraca z lokalnymi mediami oraz spotkania z przedstawicielami władzy samorządowej. Etapy oraz efekty projektu przedstawiane będę przez prasę lokalną, telewizję oraz podczas wystawy sumującej dokonania uczestników. Finałem będzie również spotkanie z burmistrzem oraz przekazanie mu przez młodzież efektów oraz propozycji działań opracowanych w ramach projektu.
Budżet projektu: 7 078 zł zł
Dotacja: 5 600 zł
Rocznik: 2010
Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Michalskiego w Chodzieży
Miejscowość: Chodzież
Ulica, nr domu i lokalu: Kościuszki 32
Kod pocztowy i Poczta: 64-800 Chodzież
Województwo: wielkopolskie
Powiat: chodzieski
Adres strony internetowej: www.biblioteka-chodziez.pl