Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Brido znaczy Bardo – odkrywanie słowiańskiej przeszłości Barda - 2008

Realizowany przez:

Centrum Kultury i Biblioteka w Bardzie

Cel:

Rekonstrukcja przez młodzież – przy aktywizacji środowiska lokalnego – elementów słowiańskiej kultury materialnej regionu poprzez „odtworzenie” średniowiecznej zabawy jarmarcznej w czasie dorocznego „Cuda wianki”. Noc Świętojańska – z prezentacją efektów przeprowadzonych wcześniej warsztatów, nawiązujących do bogactwa dziedzictwa kulturowego naszej „małej ojczyzny”.

Odbiorcy projektu:

Od 13 do 19 lat, rekrutacja na podstawie zaobserwowanej aktywności, wyrażanej gotowości do działania. W rekrutacji pomoże stowarzyszenie „Szansa”, mające wieloletnie doświadczenie w animacji dzieci i młodzieży oraz Biblioteka Publiczna. Uczestnikami będą głównie mieszkańcy Barda, ale również aktywne osoby z okolic – w przypadku większej grupy będą dowożone własnym busem.

Opis projektu:

Projekt zakłada rekonstrukcję elementów dziedzictwa kultury materialnej Barda związanej z jego słowiańskimi korzeniami i z początkiem państwowości polskiej. Efekt zostanie zaprezentowany w czasie imprezy „Cuda wianki” Noc Świętojańska – poprzez odtworzenie zabawy jarmarcznej i jarmarku średniowiecznego. Cel finałowy zostanie osiągnięty poprzez przeprowadzenie dla młodzieży – z uczestnictwem w niektórych elementach szerszych grup społecznych, przede wszystkim emerytów i rencistów – warsztatów pozwalających na odtworzenie lokalnego dziedzictwa (warsztaty dziennikarskie, korzystanie z archiwum i zapisów klasztornych oraz zwiedzania muzeów, odtwarzanie legend, jak również szukanie informacji o kulturze materialnej wczesnego średniowiecza, tj. czasów założenia Barda i początków Polski). Odbędą się też zajęcia rekonstrukcyjne w terenie, śledzące pozostałości kultury słowiańskiej, oraz szereg warsztatów, przygotowujących uczestników do rekonstrukcji jarmarku średniowiecznego – tj. ceramiczne z wykorzystaniem koła garncarskiego, ponadto taneczne i teatralne przygotowujące do zabawy jarmarcznej. Zaplanowane jest też spotkanie autorskie z A. Sapkowskim, autorem powieści „Narrenturm”, gdzie pojawia się motyw Barda z epoki średniowiecznej.

Budżet projektu: 11 780 zł

Dotacja: 7 000 zł

Rocznik: 2008

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Centrum Kultury i Biblioteka w Bardzie

Miejscowość: Bardo

Ulica, nr domu i lokalu: ul. Kolejowa 12

Kod pocztowy i Poczta: 57-256 Bardo

Województwo: dolnośląskie

Powiat: ząbkowicki

Adres strony internetowej: –

Brido znaczy Bardo – odkrywanie słowiańskiej przeszłości Barda

Kolejowa 8, 57-256 Bardo, Polska

Więcej