Brido znaczy Bardo – odkrywanie słowiańskiej przeszłości Barda - 2008
Realizowany przez:
Cel:
Rekonstrukcja przez młodzież – przy aktywizacji środowiska lokalnego – elementów słowiańskiej kultury materialnej regionu poprzez „odtworzenie” średniowiecznej zabawy jarmarcznej w czasie dorocznego „Cuda wianki”. Noc Świętojańska – z prezentacją efektów przeprowadzonych wcześniej warsztatów, nawiązujących do bogactwa dziedzictwa kulturowego naszej „małej ojczyzny”.
Odbiorcy projektu:
Od 13 do 19 lat, rekrutacja na podstawie zaobserwowanej aktywności, wyrażanej gotowości do działania. W rekrutacji pomoże stowarzyszenie „Szansa”, mające wieloletnie doświadczenie w animacji dzieci i młodzieży oraz Biblioteka Publiczna. Uczestnikami będą głównie mieszkańcy Barda, ale również aktywne osoby z okolic – w przypadku większej grupy będą dowożone własnym busem.
Opis projektu:
Projekt zakłada rekonstrukcję elementów dziedzictwa kultury materialnej Barda związanej z jego słowiańskimi korzeniami i z początkiem państwowości polskiej. Efekt zostanie zaprezentowany w czasie imprezy „Cuda wianki” Noc Świętojańska – poprzez odtworzenie zabawy jarmarcznej i jarmarku średniowiecznego. Cel finałowy zostanie osiągnięty poprzez przeprowadzenie dla młodzieży – z uczestnictwem w niektórych elementach szerszych grup społecznych, przede wszystkim emerytów i rencistów – warsztatów pozwalających na odtworzenie lokalnego dziedzictwa (warsztaty dziennikarskie, korzystanie z archiwum i zapisów klasztornych oraz zwiedzania muzeów, odtwarzanie legend, jak również szukanie informacji o kulturze materialnej wczesnego średniowiecza, tj. czasów założenia Barda i początków Polski). Odbędą się też zajęcia rekonstrukcyjne w terenie, śledzące pozostałości kultury słowiańskiej, oraz szereg warsztatów, przygotowujących uczestników do rekonstrukcji jarmarku średniowiecznego – tj. ceramiczne z wykorzystaniem koła garncarskiego, ponadto taneczne i teatralne przygotowujące do zabawy jarmarcznej. Zaplanowane jest też spotkanie autorskie z A. Sapkowskim, autorem powieści „Narrenturm”, gdzie pojawia się motyw Barda z epoki średniowiecznej.
Budżet projektu: 11 780 zł
Dotacja: 7 000 zł
Rocznik: 2008
Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy
Centrum Kultury i Biblioteka w Bardzie
Miejscowość: Bardo
Ulica, nr domu i lokalu: ul. Kolejowa 12
Kod pocztowy i Poczta: 57-256 Bardo
Województwo: dolnośląskie
Powiat: ząbkowicki
Adres strony internetowej: –
Brido znaczy Bardo – odkrywanie słowiańskiej przeszłości Barda
Kolejowa 8, 57-256 Bardo, Polska
Więcej