Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Demokratyczny salon Solidarności - 2013

Realizowany przez:

Stowarzyszenie Horyzont w Pluskowęsach

Cel:

Celem projektu jest włączenie młodzieży w działania przybliżające i przypominające wydarzenia, prowadzące w konsekwencji do wyborów parlamentarnych w roku 1989, budowanie więzi i kapitału społecznego.

Odbiorcy projektu:

W projekcie uczestniczy 20 osób, beneficjenci projektów zrealizowanych w ramach edycji RS 2006 i RS 2010 oraz gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Opis projektu:

Młodzież zdobywa informacje związane z historycznymi osiągnięciami polskiego społeczeństwa poprzez lekturę literatury, rozmowy z bohaterami tamtych wydarzeń (senatorem Janem Wyrowińskim, lokalnymi liderami Solidarności lub ich rodzinami). Zdobyte informacje prezentuje swoim rówieśnikom oraz całej społeczności lokalnej podczas wydarzenia podsumowującego projekt. Jest to spotkanie publiczne zatytułowane Demokratyczny Salon Solidarności. W ramach imprezy pokazana jest wystawa dotycząca wydarzeń związanych z wyborami 1989, młodzież zaprezentuje krótki recital piosenek solidarnościowych oraz poprowadzi panel dyskusyjny. Do rozmowy, mającej charakter wspomnieniowy, zaproszony jest senator Jan Wyrowiński, który w roku 1989 uzyskał mandat do Sejmu RP, przedstawiciele Solidarności chełmżyńskich zakładów pracy (cukrownia, wytwórnia tworzyw sztucznych, papy), oświaty, rolników, przedstawiciele rodzin osób biorących udział w przemianach oraz przedstawiciele obecnych władz samorządowych. Dodatkowym elementem, który przybliżaja uczestnikom spotkania kontekst historyczny wydarzeń sprzed 25-ciu lat, jest stylizacja części pomieszczenia na mieszkanie z tego okresu. Młodzi ludzie dzielą się też swoimi przemyśleniami na temat zmian ustrojowych. Wydarzenie jest filmowane i emitowane w lokalnej telewizji.

Budżet projektu: 6 140,00 zł

Dotacja: 3 000,00 zł

Rocznik: 2013

Nitka: Konkurs Specjalny

Stowarzyszenie Horyzont w Pluskowęsach

Miejscowość: Pluskowęsy

Ulica, nr domu i lokalu: Pluskowęsy 71/4

Kod pocztowy i Poczta: 87-140 Chełmża

Województwo: kujawsko-pomorskie

Powiat: toruński

Adres strony internetowej: –

Demokratyczny salon Solidarności

1 Maja 7, 87-140 Nowa Chełmża, Polska

Więcej