Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Granica - 2008

Realizowany przez:

Kamieńskie Towarzystwo Kulturalne w Kamieniu Krajeńskim

Cel:

Celem projektu jest odszukanie na mapie i w terenie śladów dawnej granicy polsko-niemieckiej. Odszukanie mieszkańców, którzy ją pamiętają i w formie wywiadów opowiedzą o historii i relacjach międzyludzkich w strefie przygranicznej. Odszukanie zdjęć w albumach, które pokażą nam te miejsca. Kolejny etap to oznaczenie przy pomocy GPSu i stworzenie mapy dawnej granicy z uwzględnieniem współrzędnych geograficznych.

Odbiorcy projektu:

Odbiorcą jest młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna. Zamieszkuje ona miasteczko liczące 2400 mieszkańców. Uczniowie, którzy, mieszkają w okolicznych wsiach dowożeni są do szkoły autobusem szkolnym lub PKS, mają oni małe możliwości atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, dlatego udział w projektach jest dla nich ogromną atrakcją, pozostawia niezapomniane wrażenia i spełnia ich zainteresowania.

Opis projektu:

Projekt „Granica” adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej w Kamieniu Krajeńskim ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży z dawnych terenów popegeerowskich. Do 1939 roku Kamień Krajeński był małym przygranicznym miasteczkiem. Zamieszkiwała go ludność pochodzenia niemieckiego, żydowskiego i polskiego. Na przestrzeni ostatnich 100 lat uległo ono zmianom demograficznym i infrastrukturalnym. Obecnie w tym samym miejscu co 100 lat temu przebiega granica z województwem pomorskim. Pomysł projektu jest konsekwencją realizowanych wcześniej działań pod hasłem „Zadeptane Ślady przeszłości”, „Memu miastu na do widzenia” i „Echa przeszłości nigdy nie milkną”. W obecnym projekcie chcemy przedstawić specyfikę wielokulturowego społeczeństwa w przygranicznym miasteczku. Granica, która kiedyś dzieliła ma połączyć wszystkich we wspólnym działaniu. Zamierzeniem jest odszukanie śladów granicy polsko-niemieckiej, mieszkańców, którzy pamiętają jej istnienie. Zamierzamy dowiedzieć się od nich jak najwięcej. W projekcie chcemy zrealizować także pomysł dotyczący geocaschingu. Geocaching to zabawa użytkowników GPS, ale nie tylko. Uczestnicy zabawy chowają drobne przedmioty w wybranych miejscach, które opisują w internetowej bazie. Pragniemy aby osoby z zewnątrz odnajdywały zaznaczone przez nas miejsca i poznawały w ten sposób historię tej okolicy i jej walory turystyczne. Naszym celem jest poszerzenie działań do terenów znajdujących się za dawną granicą (Stare Gronowo). Nawiążemy w ten sposób kontakty z młodzieżą, która mieszka w innym województwie, a jednocześnie jest tak blisko nas.

Budżet projektu: 14 067 zł

Dotacja: 6 600 zł

Rocznik: 2008

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Kamieńskie Towarzystwo Kulturalne w Kamieniu Krajeńskim

Miejscowość: Kamień Krajeński

Ulica, nr domu i lokalu: ul. Sępoleńska 4

Kod pocztowy i Poczta: 89-430 Kamień Krajeński

Województwo: kujawsko-pomorskie

Powiat: sępoleński

Adres strony internetowej: –

Granica

Sępoleńska 9, 89-430 Kamień Krajeński, Polska

Więcej