Ukryty Skarb - 2012
Realizowany przez:
Cel:
Realizacja projektu ma obudzić w młodych ludziach poczucie dumy ze swojego miejsca zamieszkania, pogłębić wiedzę o jego dziedzictwie, historii, walorach przyrodniczych, mieszkańcach, poprawić samoocenę, wiarę we własne możliwości, dostarczyć umiejętności wykorzystania nowoczesnych urządzeń, pobudzić pomysłowość, wyobraźnię, przełamać poczucie niemożności i opory w nawiązywaniu kontaktów, pokazać jak można łączyć tradycję z nowoczesnością.
Odbiorcy projektu:
Młodzi ludzie w wieku 13 – 19 lat, mieszkający w niewielkiej osadzie Zieluń i w okolicznych wsiach, którzy odpowiedzą na zaproszenie do udziału w projekcie uczestnictwem w pierwszych, informacyjnych spotkaniach. Zakładamy, że wyłoni się z nich grupa 25 – 30 stałych uczestników. Bardzo liczymy na pomoc nauczycieli gimnazjum, które jest partnerem w realizacji projektu. W razie konieczności dojazdu mamy obiecana pomoc wójta.
Opis projektu:
Uczestnicy projektu, młodzi ludzie w wieku 13 – 19 lat mieszkająca w niewielkiej osadzie Zieluń i okolicznych wsiach odkrywają dzieje własnego regionu, poznają walory przyrodnicze, dostrzegają jego atrakcyjność. Sposobami na realizację tych założeń są: zbieranie informacji źródłowych, spotkania z ekspertami , rowerowe, piesze, kajakowe wycieczki po okolicy, rozmowy z dorosłymi mieszkańcami. Dokumentują zdobytą wiedzę: fotografują, nagrywają, opisują. Jednocześnie poznają zasady bardzo popularnej na świecie i coraz popularniejszej w Polsce formy turystyki nazywanej geocachingiem. Jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego „geocache”) i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Młodzież biorąca udział w projekcie, w oparciu o zdobytą wiedzę typuje 10 najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych miejsc, wydarzeń, pomników przyrody i przygotowuje 10 przypisanych im skrzynek ze skarbem. Parametry topograficzne skrzynek, informacje o nich umieszcza na portalu internetowym geocashingu umożliwiając miłośnikom tej formy turystyki ich odszukiwanie. Przygotowują też prezentację multimedialną, którą zaprezentują mieszkańcom Zielunia i zaproszonym gościom na kończącym projekt festynie. Prezentacja zos
Budżet projektu: 10 000 zł
Dotacja: 7 000 zł
Rocznik: 2012
Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy
Stowarzyszenie Na Pograniczu
Miejscowość: Lubowidz
Ulica, nr domu i lokalu: Zielona 10
Kod pocztowy i Poczta: 09-304 Lubowidz
Województwo: mazowieckie
Powiat: żuromiński
Adres strony internetowej: http://napograniczu.com