Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Szukamy swoich korzeni, poznajemy historię czyli robimy razem wielkie drzewo genealogiczne naszej wsi ! - 2012

Realizowany przez:

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Nieznamierowice

Cel:

Celem projektu jest budowa w 6 miesięcy na podstawie wywiadów z seniorami wsi oraz ksiąg parafialnych jak największego drzewa genealogicznego wsi Nieznamierowice /dążymy do ok. 5000 osób/. Zrealizujemy to w oprogramowaniu MyHartitage.com. Główne drzewo po wydruku i zainstalowaniu na specjalnej tablicy stanie w jednym z głównych punktów wsi. Będzie też możliwość wydruku drzew poszczególnych rodzin i zawieszenia ich w domach w ramach obrazów lub na mniejszych tablicach przy swoich posesjach.

Odbiorcy projektu:

– ok. 40 osób – młodzieży w wieku 13-19 lat ze wsi Nieznamierowice, mieszkająca na stałe we wsi lub wracająca na wieś na weekendy przy zamieszkaniu w bursach szkolnych

Opis projektu:

Pomysł projekt zrodził się podczas spotkan 3 fascynatów historii naszej wsi Nieznamierowice, którzy prowadzili prace nad drzewami genealogicznymi swoich rodzin poprzez rozmowy z seniorami rodów. Nie wiedząc o sobie korzystali z bezpłatnego w najprostszej wersji sieciowego oprogramowania genealogicznego na www.MyHeritage.com. Okazało się, że aplikacja odnalazła ich drzewa, wskazała punkty wspólne i zaproponowała połączenie. W sumie ich drzewo ma ponad 1000 członków. W rozmowach z naszymi dziećmi i młodzieżą zobaczyliśmy skrę w ich oczach – oni zobaczyli w tym realne możliwości zrobienia czegoś głośnego, wyjątkowego, a jednocześnie tak wartościowego jak opisanie poprzez drzewo genealogiczne historii ludzi z naszej wsi. Policzyli to prosto, nie patrząc na trudności – skoro w naszej wsi zamieszkanych jest ok. 100 domów, więc zrobione wspólnie drzewo genealogiczne może mieć statystycznie 33 razy więcej uczestników czyli może to być nawet 33 000 osób ! Co ważne, pop rozmowach z księdzem proboszczem miejscowej parafii dotarliśmy do dobrze zachowanych ksiąg parafialnych – to kolejny krok w budowaniu naszego drzewa – chcemy je zdigitalizowac poprzez skanowanie lub fotografowanie, a potem, odczytać /często będą wymagane tłumaczenia z rosyjskiego/ i wykorzystać do uzupełnienia naszego drzewa genealogicznego. Kolejne rozmowy międzypokoleniowe nakreśliły interesujący dwutorowy pomysł na projekt. W jednym młodzież będzie poprzez wywiady rodzinne odpytywać dziadków o kolejne gałęzie rodu a potem przekładać swoje zapiski na gałęzie rodzin, łączyć i dyskutować w grupach o ew. niezgodności.

Budżet projektu: 10 400 zł

Dotacja: 7 000 zł

Rocznik: 2012

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Nieznamierowice

Miejscowość: Nieznamierowice

Ulica, nr domu i lokalu: Nieznamierowice 39

Kod pocztowy i Poczta: 26-411 Rusinów

Województwo: mazowieckie

Powiat: przysuski

Adres strony internetowej: http://www.nieznamierowice.pl

Szukamy swoich korzeni, poznajemy historię czyli robimy razem wielkie drzewo genealogiczne naszej wsi !

Nieznamierowice 90, 26-411, Polska

Więcej