Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Z tradycją przez wieś – aby to co dawne nie umknęło - 2008

Realizowany przez:

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach

Cel:

Celem projektu jest pobudzanie zainteresowania młodych ludzi do działań w środowisku lokalnym, budowanie i utwierdzanie więzi międzypokoleniowej poprzez spotkania ze starszym pokoleniem, przekazanie dawnych tradycji i zwyczajów młodemu pokoleniu, ocalenie od zapomnienia wiadomości o historii regionu, rozwijanie zainteresowań młodzieży, zmobilizowanie młodych do aktywnego spędzania czasu.

Odbiorcy projektu:

Młodzi ludzie w wieku 13-19 lat zamieszkali na terenie wsi Szerzyny i Swoszowa. Uczestnicy dowożeni będą na niektóre miejca działań wynajętym busem. W projekcie wezmą udział wychowankowie klubów kultury najbardziej angażujący się w pracę placówek, którzy zostaną zaproszeni na spotkania objaśniające szczegóły działań.

Opis projektu:

Uczestnicy projektu młodzież w wieku 13 – 19 lat będą grupowo zbierać informacje o regionie czyli: przeprowadzać wywiady ze starszymi ludźmi i osobami o bogatej treści, historii, tradycji, zwyczajach i legendach regionu. Ich zadaniem będzie też rejestrować na dyktafonie i fotografii miejsc zasługujących na uwiecznienie i mających duże znaczenie dla regionu (będą to: kapliczki, krzyże, figury). Poza tym zajmą się prowadzeniem i opisaniem przedmiotów użyteczności będących kiedyś wyposażeniem gospodarstwa domowego i przydomowego (gromadzenie sprzętu i części dawnej garderoby, obuwia, przedmiotów codziennego użytku). Dla osiągnięcia lepszych efektów pracy zostanie zorganizowany wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego „Paryja”, mający na celu zobaczenie i zapoznanie się z dawnymi sprzętami rolniczymi będącymi w posiadaniu właściciela gospodarstwa. Końcowym efektem projektu będzie wydanie albumów ” Krzyże, kapliczki i figury Szerzyn i Swoszowej” i ” Z tradycją przez wieś” – (opis dawnych tradycji, zwyczajów i legend naszego regionu). Młodzież przygotuje imprezę plenerową podczas, której zostaną zaprezentowane pokazy dawnych zwyczajów z różnych pór roku, nastąpi wręczenie nagród za konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji do wybranej legendy, będzie można obejrzeć przygotowaną pokonkursową wystawę ilustracji do legend oraz spotkać sie z miejscowymi twórcami ludowymi.

Budżet projektu: 18 285 zł

Dotacja: 6 000 zł

Rocznik: 2008

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach

Miejscowość: Szerzyny

Ulica, nr domu i lokalu: Szerzyny 521

Kod pocztowy i Poczta: 38-246 Szerzyny

Województwo: małopolskie

Powiat: tarnowski

Adres strony internetowej: –

Z tradycją przez wieś – aby to co dawne nie umknęło

38-246 Szerzyny; 548, 38-246 Szerzyny, Polska

Więcej