Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

W przeszłość dla przyszłości. Zebranie i wydanie wspomnień najstarszych mieszkańców Żuław Gdańskich - 2007

Realizowany przez:

Stowarzyszenie Żuławy Gdańskie w Trutnowach

Cel:

Celem projektu jest rozbudzenie pasji poznawczych młodzieży z małych miejscowości, a szczególnie środowisk popegeerowskich. Zainteresowanie dziejami małej ojczyzny, poszukiwanie korzeni, budzenie poczucia tożsamości i dumy z dorobku starszych pokoleń. Dostrzeżenie możliwości rozwoju poprzez kontakty z osobami starszymi, czerpanie z ich wiedzy i doświadczenia.Przełamywanie oporów psychicznych, wstydu, budzenie wiary we własne siły i możliwości. Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez nabywanie umiejętności działania zespołowego, poznanie form pracy dziennikarskiej, pracy z komputerem, nauka autoprezentacji.

Odbiorcy projektu:

W projekcie będzie uczestniczyć 20 – osobowa grupa młodzieży w wieku 13 – 18 lat z małych wsi, w tym ze środowisk popegeerowskich, uczniowie Gimnazjów w Cedrach Wielkich i Cedrach Małych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Grupa skompletowana zostanie spośród młodych ludzi zainteresowanych przeszłością regionu, chętnych do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. Informacja zostanie ogłoszona przez szkoły, na tablicach sołeckich i poprzez bezpośrednie kontakty.

Opis projektu:

Mieszkańcy Żuław to w całości ludność przybyła z innych zakątków Polski po zakończeniu II wojny światowej. Brakuje tu wielopokoleniowych związków z ziemią, tradycji oraz poczucia wspólnoty i dumy z przynależności do małej ojczyzny. Młode pokolenie powinno i chce poznawać przeszłość i dorobek przedstawicieli wielu narodowości, budujących ten niezwykły kraj na wodzie. Celem projektu jest zebranie i spisanie wspomnień najstarszych mieszkańców Żuław Gdańskich – nielicznych przedwojennych oraz przybyłych po 1945 r. Obecnie są to już ludzie w podeszłym wieku, których z każdym rokiem ubywa. Spisanie ich wspomnień pozwoli ocalić od zapomnienia zachowane w pamięci obrazy, wrażenia i fakty. Projekt realizuje młodzież z Gimnazjum w Cedrach Wielkich i Gimnazjum w Cedrach Małych, zrzeszona w Klubie Młodych Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie. Przeprowadzają wywiady, fotografują rozmówców oraz wypożyczają z albumów rodzinnych stare fotografie regionu. Opracowany materiał służy do spisania wspomnień i opowieści dziadków, babć i sąsiadów, ilustrowanych zdjęciami historycznymi i współczesnymi, które są materiałem do przygotowania wystawy oraz wydawnictwa książkowego. Zakończeniem projektu będzie prezentacja dorobku, połączona z promocją książki. Wezmą w niej udział obok bohaterów wspomnień, ich rodziny, władze powiatu i gmin, młodzież, mieszkańcy i wszyscy zainteresowani przeszłością Żuław.
Dotacja zostanie przeznaczona na zakup niezbędnego sprzętu, materiałów, prelekcje, przejazdy uczestników projektu do seniorów, reprodukcje fotografii, przygotowanie wystawy i wydawnictwa oraz druk książki.

Budżet projektu: 26 190 zł

Dotacja: 17 500 zł

Rocznik: 2007

Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Stowarzyszenie Żuławy Gdańskie w Trutnowach

Miejscowość: Trutnowy

Ulica, nr domu i lokalu: Trutnowy 4

Kod pocztowy i Poczta: 83-020 Cedry Wielkie

Województwo: pomorskie

Powiat: gdański

Adres strony internetowej: http://www.zulawy.org

W przeszłość dla przyszłości. Zebranie i wydanie wspomnień najstarszych mieszkańców Żuław Gdańskich

Kasztelańska 1, 83-020 Trutnowy, Polska

Więcej