Miód niedocenianym bogactwem Pogezanii - 2007
Realizowany przez:
Cel:
Pogłębienie wiedzy praktycznej przedsiębiorczych młodych ludzi, zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem miodu naturalnego; przekazanie wiedzy, zdobytej w trakcie realizacji projektu, mieszkańcom terenów wiejskich zajmujących się agroturystyką; w oparciu o uczestników projektu podjęcie próby stworzenia lokalnego centrum rozwoju przedsiębiorczości na rzecz własnego środowiska.
Odbiorcy projektu:
Projekt adresowany jest do młodzieży licealnej w wieku od 17 do 19 lat, szczególnie z terenów wiejskich. Rekrutacja uczestników prowadzona będzie poprzez uczestników poprzednio realizowanego projektu W poszukiwaniu kamienia filozoficznego…. oraz poprzez lokalne media. Potencjalni uczestnicy projektu zamieszkują w Morągu oraz okolicznych gminach: Małdyty, Miłakowo i Zalewo.
Opis projektu:
Projekt realizuje wybrana grupa młodzieży licealnej z terenu gminy Morąg zainteresowana poszerzaniem swojej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych oraz zdobyciem praktycznych umiejętności związanych z produkcją i przerobem naturalnego miodu. Projekt realizowany jest przede wszystkim na terenie dawnej krainy historycznej POGEZANII i polega na poznaniu sposobu produkcji miodu naturalnego oraz jego wykorzystaniu przy otrzymywaniu kosmetyków naturalnych i różnych rodzajów miodów pitnych. Dzięki temu młodzież poszerza w praktyce wiedzę zdobytą w szkole, zdobywa nowe wiadomości z chemii i biologii oraz w podsumowaniu projektu – prezentuje wyroby otrzymane z naturalnego miodu – podczas jego świętowania. Zdobyte umiejętności w zakresie domowej produkcji miodów pitnych i win domowych, uczestnicy projektu prezentują i rozpropagowują wśród właścicieli lokalnych gospodarstw agroturystycznych, którzy chcą uatrakcyjnić zakres usług turystycznych. Najbardziej zaangażowani młodzi ludzie uczestniczą w wykładach i zajęciach laboratoryjnych z chemii kosmetyków. W przyszłości być może uczestnicy projektu będą zainteresowani podjęciem studiów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Dotację przeznaczono m.in. na zakup naturalnego miodu, odczynników i drobnego sprzętu, wynajęcia pomieszczeń oraz częściowe pokrycie kosztów osobowych i wydatków związanych z wyjazdami młodzieży na uczelnie Warszawy i Gdańska.
Budżet projektu: 30 834 zł
Dotacja: 20 000 zł
Rocznik: 2007
Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy
Fundacja Promocji Przedsiębiorczości Pogezania w Morągu
Miejscowość: Morąg
Ulica, nr domu i lokalu: Bolesława Prusa 10
Kod pocztowy i Poczta: 14-300 Morąg
Województwo: warmińsko-mazurskie
Powiat: ostródzki
Adres strony internetowej: –