Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Łemkowska Chyża - 2008

Realizowany przez:

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Rymanowa Zdroju, Rymanów Zdrój

Cel:

Inspiracja młodych mieszkańców sołectwa Deszno do wspólnej, skoordynowanej aktywności na rzecz lokalnej społeczności oraz zapoznanie z historią i dziedzictwem kulturowym wsi poprzez realizację konkretnych, samodzielnych zadań związanych z przygotowaniem i realizacją uroczystych obchodów 620 rocznicy naszej miejscowości. Zaangażowana w projekt młodzież utworzy Koło Młodych Stowarzyszenia.

Odbiorcy projektu:

Odbiorcami będą uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w wieku 13 – 18 lat z Deszna (ok. 30 osób), imiennie zaproszeni na spotkanie informacyjno – organizacyjne do Domu Ludowego przez młodzieżowych liderów, z którymi zostaną wcześniej omówione i przedyskutowane szczegóły projektu. W tej grupie znajdą się także zaprzyjaźnieni rówieśnicy, mieszkający w centrum Rymanowie Zdroju (ok. 2 km).

Opis projektu:

Głównym celem projektu jest aktywizacja młodzieży Deszna – wsi o wielusetletnej tradycji łemkowskiej, która od 1996 została administracyjnie włączona do znacznie młodszego, wyrosłego z odmiennych tradycji uzdrowiska Rymanów Zdrój – do 'poszukiwania korzeni’ i utrwalenia historii oraz dziedzictwa kulturowego swojej Małej Ojczyzny. Aktywność młodych mieszkańców sołectwa – uczniów okolicznych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – zostanie ukierunkowana na: zebranie materiałów (dokumenty, zdjęcia, pamiątki, publikacje, biuletyny naukowe) i opracowanie strony internetowej, zawierającej m.in. kompendium wiedzy o historii wsi; zgromadzenie przedmiotów, elementów wyposażenia i wystroju oraz przygotowanie ich do ekspozycji w 'Łemkowskiej chyży’ – replice chaty pełniącej funkcje regionalnej izby pamięci, której budowę planujemy po uzyskaniu środków na realizację projektu 'Bezpieczna podróż do…przeszłości’; przygotowanie, w oparciu o zebrany materiał oraz samodzielnie wykonane zdjęcia ilustrujące obecne walory wsi, promocyjnego folderu, zaprezentowanego po raz pierwszy podczas uroczystych obchodów 620 rocznicy Deszna w czerwcu 2009 roku.

Budżet projektu: 16 100 zł

Dotacja: 7 000 zł

Rocznik: 2008

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Rymanowa Zdroju, Rymanów Zdrój

Miejscowość: Rymanów Zdrój

Ulica, nr domu i lokalu: ul. Szkolna 14

Kod pocztowy i Poczta: 38-481 Rymanów Zdrój

Województwo: podkarpackie

Powiat: krośnieński

Adres strony internetowej: –

Łemkowska Chyża

Zdrojowa 53A, 38-481 Rymanów-Zdrój, Polska

Więcej