Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Mobilne Koło Naukowe czyli Brygada Antyszrotówkowa - 2007

Realizowany przez:

Korfantowskie Stowarzyszenie Oświatowe EKWANS przy ZS w Korfantowie

Cel:

Uratowanie przed zagladą kasztanowców w Korfantowie, a możliwe, że także w powiecie nyskim jest konkretnym efektem środowiskowym. Jednak nadrzędnym celem jest zdobywanie wiedzy i umiejętności w niekonwencjonalny, pozaszkolny sposób, poszerzanie wiedzy dendrologicznej, entomologicznej i parazytologicznej, nabywanie umiejetności pracy z dużymi grupami ludzi, zdobywanie umiejętności planowania, przygotowania i prowadzenia pokazów multimedialnych, zdobywania i pogłębiania umiejętności posługiwania się sprzętem multimedialnym, prowadzenia działań marketingowych, nabycia zdolności autoprezentacji.

Odbiorcy projektu:

Odbiorcami projektu są wszyscy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Korfantowie oraz mieszkańcy Gminy Korfantów i powiatu nyskiego. Bezpośrednio w projekt zaangażowana będzie trzydziestoosobowa grupa mlodzieży – uczniowie kl II i III Gimnazjum. Bezpośrednio zaangazowani będą także nauczyciele biologii, chemii, informatyk, polonista, skarbnik KSO EKWANS, pracownik UM w Korfantowie.

Opis projektu:

Projekt ma za zadanie przede wszystkim kontynuować działania wyrównujące szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z gminy Korfantów. Dzięki dotacji otrzymanej z środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności młodzież Zespołu Szkół w Korfantowie realizowała program mający na celu ratowanie okazów kasztanowca białego na terenie swojego miasta. Wszystkie podjęte działania, zdobyta wiedza i umiejętności pozwoliły młodzieży uwierzyć w siebie, swoje możliwości, wyjść z kręgu powszechnej niechęci i niewiary w realizację marzeń i planów. Grantobiorcy przekonali się, że zdobycie środków na działania jest możliwe, a ich dokonania znajdują uznanie w środowisku. Ratowanie zagrożonych inwazją szrotówka kasztanowców nie jest działaniem jednosezonowym. Zgromadzona bogata wiedza na temat szkodnika sprawiła, że młodzież chce rozszerzyć swoje działania i podjąć działalność naukowo-edukacyjną skierowaną już nie tylko do mieszkańców gminy, ale także do mieszkańców powiatu nyskiego. Mobilne Koło Naukowe czyli Brygada Antyszrotówkowa stawia sobie za zadanie nakłonienie do ratowania kasztanowców w całym powiecie, jako że ratowanie pojedynczych okazów drzew ma sens dopiero wtedy kiedy na otaczającym terenie także likwiduje się szkodnika. By do tego doszło mieszkańcy powiatu nyskiego muszą uzyskać pełną wiedzę dendrologiczną na temat atakowanych drzew oraz entomologiczną i parazytologiczną na temat szkodnika. Cykl fachowo przygotowanych pokazów, dzięki wiedzy już zdobytej oraz dzięki planowanym wyjazdom do Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach oraz na warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim pozwoli uzmysłowić mieszkańcom powiatu nyskiego skalę problemu i zachęcić do pomocy w realizacji projektu. Spotkania w terenie wzbogacą konkursy tematyczne z nagrodami.

Budżet projektu: 26 000 zł

Dotacja: 15 500 zł

Rocznik: 2007

Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Korfantowskie Stowarzyszenie Oświatowe EKWANS przy ZS w Korfantowie

Miejscowość: Korfantów

Ulica, nr domu i lokalu: 3 Maja 12

Kod pocztowy i Poczta: 48-317 Korfantów

Województwo: opolskie

Powiat: nyski

Adres strony internetowej: –

Mobilne Koło Naukowe czyli Brygada Antyszrotówkowa

Powstańców Śląskich 12, 48-317 Korfantów, Polska

Więcej