Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Biołe Portki 1/2 - 2006

Realizowany przez:

Gminny Ośrodek Kultury w Bliżynie

Cel:

Nawiązanie więzi międzypokoleniowej. Wywołanie poczucia dumy z własnego dziedzictwa kulturowego i tożsamości regionalnej.Integracja środowiska dzieci i dorosłych.Ochrona dziedzictwa kulturowego tego terenu. Nauczenie dzieci tkać. Prezentacja dzieci z mniejszych miejscowości na forum gimnazjum.Aktywizacja środowiska wiejskiego mającego bogate tradycje, które ulegają zapomnieniu.

Odbiorcy projektu:

Projekt skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z miejscowości Kopcie, Odrowążek, Nowy Odrowążek i Kucębów.

Opis projektu:

Projekt będzie kontynuacją działań realizowanych podczas Biołe Portki czyli Europejczyk z Bliżyna. Młodzież będzie się spotykać w świetlicy środowiskowej Szkoły Podstawowej w Odrowążku. Aby przybliżyć sobie historię miejscowości dzieci i młodzież przeprowadzą wywiady ze starszymi mieszkańcami. Wywiady dotyczyć będą codziennego życia w dawnej wsi, dawnych zawodów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dawny zawód snowacza i tkacza oraz uprawę i obróbkę lnu. Wywiady zostaną spisane i zebrane w ręcznie zrobionej księdze pod tytułem Dawna Wieś. Następnie na podstawie zebranych informacji, przy pomocy twórców ludowych i rodziców, dzieci zasieją len, będą go pielęgnować, przy pomocy dawnych narzędzi obrobią go, uprzędą nici i utkają płótno. Reportaż fotograficzny i opis procesu powstawania płótna złożą się na następną księgę Księgę Lnu. Powstanie widowisko obrzędowe Lniane Dzieje, które zaprezentowane będzie w Szkole Podstawowej w Odrowążku i Gimnazjum w Bliżynie. Wykonamy film. Spodziewane efekty to integracja środowiska, współpraca dzieci, rodziców i nauczycieli oraz twórców ludowych, kontynuacja regionalnego rękodzieła. Zachowanie dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla tego terenu.

Budżet projektu: 11 250 zł

Dotacja: 7 000 zł

Rocznik: 2006

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Gminny Ośrodek Kultury w Bliżynie

Miejscowość: Bliżyn

Ulica, nr domu i lokalu: Staszica 16 d

Kod pocztowy i Poczta: 26-120 Bliżyn

Województwo: świętokrzyskie

Powiat: skarżyski

Adres strony internetowej: –

Biołe Portki 1/2

Tadeusza Kościuszki 114, 26-120 Bliżyn, Polska

Więcej