Budujemy mosty – poznać przeszłość, by zrozumieć przyszłość - 2006
Realizowany przez:
Cel:
Głównym celem projektu jest poznanie zwyczajów, tradycji i obrzędów mniejszości narodowych istniejących na terenie gminy Nowogród.
Odbiorcy projektu:
Uczestnikami będą uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim w gimnazjum, Szkolnym Kole Caritas, Klubie Wolontariusza.
Opis projektu:
Młodzież, ich rodzice i mieszkańcy zapoznają się z wiedzą o odmienności kulturowej mniejszości, ukażemy elementy łączące różne wyznania istniejące na naszym terenie oraz uświadomimy im, że każdy z nas jest częścią społeczeństwa bez względu na swój wygląd, wyznanie i pochodzenie. Na tle odmienności narodowej dochodzi do sytuacji przemocowych, bójek, wyszydzania, wyśmiewania. Dlatego tak ważnym problemem dla nas jest poszukiwanie współdziałania na tle odmienności narodowej, etnicznej czy wyznaniowej. Zajęcia, to głównie warsztaty prowadzone przez przedstawicieli mniejszości narodowych, przedstawicieli różnych wyznań, psychologa. Każdy miesiąc zostanie poświęcony innej narodowści, innemu wyznaniu. Co dwa tygodnie uczniowie w różnych miejscowościach będą mieli okazję poznać zwyczaje, obrzędy, dania charakterystyczne dla danej mniejszości narodowej. Poznają ich tańce i pieśni. Będą tworzyć oryginalne ozdoby, o których coraz częściej wszyscy zapominamy.Uczestnikami projektu będą uczniowie gimnazjum, pracujący w wolontariacie, samorządzie uczniowskim i Caritasie. Trwałym efektem działań będzie powstanie monografii i stałej ekspozycji Mozaika narodowościowa w Gminie Nowogród Bobrz.
Budżet projektu: 13 240 zł
Dotacja: 7 000 zł
Rocznik: 2006
Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy
Publiczne Gimnazjum im. Henryka Brodatego w Nowogrodzie Bobrzańskim
Miejscowość: Nowogród Bobrzański
Ulica, nr domu i lokalu: Kościuszki 41
Kod pocztowy i Poczta: 66-010 Nowogród Bobrzański
Województwo: lubuskie
Powiat: zielonogórski
Adres strony internetowej: –
Budujemy mosty – poznać przeszłość, by zrozumieć przyszłość
Kościuszki 32, 66-010 Nowogród Bobrzański, Polska
Więcej