Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Osadnicy – siła tradycji i zakorzenienia - 2006

Realizowany przez:

Grupa nieformalna z Domasławia, Domosław

Cel:

Jak wyglądała rodzinna wieś przed dziesiatkami lat? Jaki udział mieli moi przodkowie w jej rozwoju materialnym i kulturalnym? Wyselekcjonowanie ze zbiorów indywidualnych starych fotografii, zarejestrowanie na taśmie magnetofonowej w formie wywiadu wypowiedzi osadników, ochrona i wyeksponowanie przywiezionych starych narzędzi,ciekawych przedmiotów będą odpowiedzią na stawiane pytania.

Odbiorcy projektu:

Domasław posiada ok. 650 mieszkańców, w tym grupa młodzieży gimnazialnej i ponadgimnazialnej liczy ok.60 osób. Miejscem spotkań będzie budynek świetlicy wiejskiej gdzie mieści się świetlica środowiskowa,biblioteka społeczna i sala widowiskowa z zapleczem.Rekrutacja pozostałych młodych uczestników projektu odbędzie się na wspólnym spotkaniu z grupą społeczników, sołtysem i radą.

Opis projektu:

Celem projektu jest zapisać powojenną przeszłość głosami osób jeszcze żyjących rękami naszych młodych mieszkańców. Liczymy na wzmocnienie ich przynależności i tożsamości, które nietrudno zatracić w pobliżu dużego miasta, w coraz bardziej urbanizującym się środowisku. Zarejestrowane wywiady z najstarszymi mieszkańcami (fonoteka), zgromadzenie i opisanie przywiezionych a nie używanych już dzisiaj przedmiotów kultury materialnej, zapisanie dawnych obyczajów, tradycyjnych dań kulinarnych, dokonań kulturalnych, stworzenie zbioru starych fotografii dokumentujących przeszłość, fotograficzna ewidencja stanu zabudowy wiejskiej i zabytków – powyższe działania ochronią przeszłość dla potomnych. Realizacja powyższych zadań będzie odbywać się w zespołach: reporterskim, 'szperaczy’ i informatycznym. Podczas corocznego festynu majowego przewidziana jest ekspozycja plenerowa wykonanych prac. Dotacja będzie przeznaczona na: opłacenie obsługi księgowej, warsztaty fotografii cyfrowej i dziennikarskie, zakupu programów i akcesoriów, materiałów biurowych, usług pocztowych, wydawniczych, ekspozycyjnych oraz na zakup sprzętu (komputer, aparat cyfrowy, dyktafon).

Budżet projektu: 9 520 zł

Dotacja: 7 000 zł

Rocznik: 2006

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Grupa nieformalna z Domasławia, Domosław

Miejscowość: Domasław

Ulica, nr domu i lokalu: Wrocławska 26

Kod pocztowy i Poczta: 55-040 Kobierzyce

Województwo: dolnośląskie

Powiat: wrocławski

Adres strony internetowej: –

Osadnicy – siła tradycji i zakorzenienia

Wrocławska 29, 55-040 Domasław, Polska

Więcej