Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Strażacy nie tylko do pożaru - 2006

Realizowany przez:

Ochotnicza Straż Pożarna w Bolesławowie

Cel:

Projekt STRAŻACY NIE TYLKO OD POŻARU powstał w wyniku dyskusji trzydziestososobowej grupy młodzieży, która chce coś zmienić w swoim życiu i w swojej miejscowości. Zamiast wystawać godzinami przez sklepem z butelką piwa lub przesiadywać przed telewizorem, młodzież będzie regularnie się spotykała i wspólnie realizwała działania, które sama zaplanowała. Pozna wiele ważnych umiejętności. Młodzi ludzie nauczą się inaczej żyć, współdziałać w grupie, inaczej zagospodarowywać swój czas wolny, nauczą się także posługiwania komputerem, interenetem – jako oknem na świat. Dotychczas tego nie robili, czas jakoś „przelatywał między palcami”.
Cele projektu:
1. Przeprowadzenie cyklu dziesięciu trzydniowych warsztatów z różnych dziedzin;
2. Nauczenie się przez młodzież planowania, współpracy w grupie, współdziałania;
3. Podniesienie umiejętności działań społecznych na rzecz wsi i ludzi;
4. Stworzenie kawiarenki interenetowej we wsi, do której młodzież ma stały dostęp;
5. Podniesienie aktywności młodych ludzi zrzeszonej w OSP i innej modzieży;
6. Zdobycie przez młodzież szeregu ważnych i potrzebnych umiejętności praktycznych;
7. Pozyskanie instytucji i firm stale pomagających grupie, aby ją usamodzielnić finansowo;
8. Zaprezentowanie efektów projektu podczasdużej imprezy dla wszystkich mieszkańców.

Odbiorcy projektu:

W projekcie bezpośrednio działać będzie grupa 30 młodych ludzi w przewadze ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Pomagać im będzie grupa 10-20 dorosłych mieszkańców, odbiorcami działań ponadto będą wszyscy mieszkańcy miejscowości: Bolesławów, Kamienica, Kletno, Nowa Morawa i Stara Morawa, czyli ok. 700 osób, uczestniczący w pokazach i imprezach przygotowanych przez młodzież oraz pomagający na różnych etapach projektu.

Opis projektu:

Bolesławów leży „na końcu świata”, autobus dojeżdża tu kilka razy na dobę, młodzież dojeżdża do szkoły do Stronia Śląskiego, we wsi nie ma żadnych propozycji kulturalnych dla młodzieży. Działa jednak OSP, która utworzyła drużynę młodzieżową, zrzeszającą młodych ludzi
z Bolesławowa, Kamienicy, Kletna, Nowej Morawy, Starej Morawy.
„Chcemy ożywić nasze miejscowości, chcemy stworzyć miejsce spotkań dla młodzieży z naszych pięciu wsi, chcemy spędzać czas pożytecznie, ale też nie chcemy się nudzić. Chcemy, aby do naszego zakątka dotarł interent i aktywność” – mówią młodociani strażacy.
Grupa młodzieży zebrała się i po długich dyskusjach wymyśliła plan pracy, który potem został zamieniony w projekt: STRAŻACY NIE TYLKO OD POŻARU. Zakłada on utworzenie kawiarenki interenetowej oraz przeprowadzenie dziesięciu trzydniowych warsztatów z takich dziedzin, które interesują największą liczbę młodych. Pomoc zadeklarował Dariusz Gulij – komendant OSP w Bolesławowie. Młodzież chce rozwijać się wszechstronie, dlatego planuje warsztaty: fotograficzne, komputerowe, taneczne, astronomiczne, ekologiczne, jazdy konnej, udzielania pierwszej pomocy, projektowania i szycia odzieży, gotowania, jazdy na nartach i desce, teatralne, regionalne.
Już pomysł napisania tego projektu i wysłania go na konkurs zmobilizował znaczną grupę młodzieży, a także chcących im pomóc dorosłych. Dzięki projektowi młodzi ludzie nauczą się dużo pożytecznych rzeczy, zdobędą nowe umiejętności, będą współdziałać w grupie, będą podejmować wspólnie decyzje (już zaczęli), rozruszają środowisko lokalne, zdobędą stały interenetowy kontakt ze światem, nauczą się dobrze współpracować z samorządem lokalnym, parafią, instytucjami, firmami, itd. Po prostu będą się samodzielnie rozwijać.

Budżet projektu: 20 000 zł

Dotacja: 40 700 zł

Rocznik: 2006

Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Ochotnicza Straż Pożarna w Bolesławowie

Miejscowość: Bolesławów

Ulica, nr domu i lokalu: Bolesławów 11C

Kod pocztowy i Poczta: 57-550 Stronie Śląskie

Województwo: dolnośląskie

Powiat: kłodzki

Adres strony internetowej: –

Strażacy nie tylko do pożaru

Bolesławów 25, 57-550, Polska

Więcej