Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Niemi świadkowie historii - 2006

Realizowany przez:

Gimnazjum w Siedlcu

Cel:

Wyzwolenie aktywności młodzieży, zaproponowanie jednej z możliwości spędzenia wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i historycznych. Uświadomienie, że także od niej zależy, czy na wsi będzie się działo coś ciekawego. Włączenie niepewnych i biernych, a poprzez wykonywanie odpowiedzialnych zadań, wzmocnienie ich poczucia własnej wartości. Pobudzenie lokalnego patriotyzmu i dumy z ciekawej przeszłości miejsc, w których mieszkają. Wspólne dzieło, jakim będzie przewodnik, może przyczynić się do tego, że miejsca w nim opisane zainteresują turystów.

Odbiorcy projektu:

Bezpośrednio ok. 50 osób. Pośrednio ok. 60 osób ( np. młodzież pomagająca w imprezie promocyjnej, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy wsi).

Opis projektu:

Celem projektu jest skupienie dużej grupy młodzieży wiejskiej wokół wspólnego działania, jakim będzie praca nad dokonaniem inwentaryzacji i skatalogowaniem wszystkich drzew – pomników przyrody na terenie gminy Siedlec. Ponieważ najstarsze drzewa pomnikowe rosną w przypałacowych parkach dawnych posiadłości ziemskich, młodzież realizująca projekt zajmie się także poznawaniem historii rodów ziemiańskich, przynajmniej w takim przedziale czasowym, w jakim żyje drzewo – pomnik przyrody. Końcowym efektem pracy będzie stworzenie katalogu drzew i przewodnika turystycznego, w którym znajdą się wiadomości o najcenniejszych roślinach przypałacowych parków oraz dziewięciu pałacach (lub ich pozostałościach) i rodach ziemiańskich żyjących kiedyś na terenie dzisiejszej gminy Siedlec.Do pracy włączy się przede wszystkim młodzież dojeżdżająca do gimnazjum spoza centrum gminy. Uczestnicy podzieleni na grupy tematyczne będą fotografować i opisywać najcenniejsze obiekty przyrodnicze i pałace, dociekać ich przeszłości, rozmawiać z ludźmi, sięgać do źródeł historycznych, np. zdjęć i materiałów pisanych. Zadania te zostaną wykonane w okresie wakacji i wczesnej jesieni. Później, kiedy pogoda nie będzie sprzyjająca, zostanie wykonana ta część projektu, która wymaga pracy w bibliotece, archiwum i w pracowni komputerowej. Dotacja zostanie wykorzystana na zakup potrzebnego sprzętu, przejazdy, bilety wstępu, wyżywienie, niezbędny transport, wykonanie przewodnika, imprezę promocyjną.

Budżet projektu: 17 000 zł

Dotacja: 22 670 zł

Rocznik: 2006

Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Gimnazjum w Siedlcu

Miejscowość: Siedlec

Ulica, nr domu i lokalu: Szkolna 6

Kod pocztowy i Poczta: 64-212 Siedlec

Województwo: wielkopolskie

Powiat: wolsztyński

Adres strony internetowej: –

Niemi świadkowie historii

Zbąszyńska 1, 64-225 Kopanica, Polska

Więcej