Młodzieżowa Akademia Słowian i Wikingów - 2006
Realizowany przez:
Cel:
Niższy poziom kształcenia, ograniczona i uboga oferta zajęć pozalekcyjnych oraz alternatywnych możliwości spędzania wolnego czasu w połączeniu ze złą sytuacją ekonomiczno-społeczną mieszkańców popegeerowskiej gminy Wolin zmuszają do działania. Wynika z tego nagląca potrzeba wdrożenia programu podnoszącego i wspierającego nie tylko aspiracje edukacyjne, ale też aktywność, umiejętności społeczne, rozwijającego wyobraźnię i kreatywność oraz sposoby samorealizacji.
Cele projektu:
-rozpoczęcie długofalowych, cyklicznych zajęć historyczno-teatralnych dla zorganizowanej grupy młodzieży
-stworzenie programu szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych podnoszącego szanse edukacyjne
-archeologia żywa – pobudzenie wyobraźni historycznej
-nauka dawnych rzemiosł-nowe umiejętności i nowa droga spędzania czasu wolnego
-rozwinięcie umiejętności zdobywania wiedzy poprzez alternatywne sposoby edukacji
-rozwinięcie świadomości grupowej i społecznej
-podniesienie
samooceny, potencjału twórczego młodzieży
-stworzenie możliwości kontaktów międzynarodowych-rozwijanie znajomości języków obcych
Odbiorcy projektu:
Młodzież w wieku od 13 do 19 lat – uczniowie wolińskich szkół zostaną zapoznani z założeniami projektu w trakcie prezentacji na szkolnych lekcjach historii. Uczniowie są mieszkańcami Wolina i okolic a na zajęcia programowe będą przychodzić lub dojeżdżać szkolnymi autobusami, PKS-em lub rowerami.
Opis projektu:
Projekt rozpocznie długofalowe, cykliczne zajęcia historyczno-teatralne dla zorganizowanej grupy młodzieży wykorzystujące bogatą historię regionu do interdyscyplinarnych działań. Stworzy to szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych podnoszących szanse edukacyjne młodych ludzi. Młodzież w wieku 13-19 lat pod okiem nauczycieli, zawodowych rzemieślników i członków Stowarzyszenia rozpocznie zaplanowane działania: warsztaty dawnych rzemiosł-ciesielskie, snycerskie, wikliniarskie, tkackie, skórnicze, jubilerskie, rogownicze, introligatorskie i zdobnicze, bicia monet i robienia instrumentów muzycznych. Wszystkie warsztaty będą miały na celu zapoznanie z realiami historycznymi, technikami wykonywania, typologią i narzędziami. Pobudzą też dążenie do poszukiwania nowych metod pozyskiwania wiedzy i samodoskonalenia się oraz pozwolą na odnalezienie własnej drogi w działaniach grupowych i prospołecznych, rozwiną praktyczne umiejętności manualne i twórczą wyobraźnię mające ogromny wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny. Młodzież włączy się w działania Stowarzyszenia i będzie miała ciekawą okazję nawiązania kontaktów międzynarodowych, co zmobilizuje ich i da dodatkową możliwość nauki języków obcych. Elementem projektu będzie również zrealizowanie przez młodzież przedstawienia historyczno-teatralnego z wykorzystaniem przygotowanej samodzielnie scenografii, strojów historycznych i rekwizytów. Kolejna inscenizacja, której przygotowanie rozpocznie się pod koniec programu, przewidziana jest z okazji Dnia Wiosny (marzec 2007)-po zakończeniu projektu. Dotacja wykorzystana zostanie na materiały (do szycia strojów, butów, krajek itd. oraz wykonania scenografii i innych rekwizytów) oraz opłatę instruktorów, opiekunów, a także transport materiałów i osób, obsługę i księgowość projektu.
Budżet projektu: 27 120 zł
Dotacja: 20 000 zł
Rocznik: 2006
Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy
Stowarzyszenie Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta w Wolinie
Miejscowość: Wolin
Ulica, nr domu i lokalu: Graniczna 2
Kod pocztowy i Poczta: 72-510 Wolin
Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: kamieński
Adres strony internetowej: http://www.jomsborg-vineta.com