Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Akademia Umiejętności Ratowniczych - 2005

Realizowany przez:

Ochotnicza Straż Pożarna w Kosobudach

Cel:

Cele projektu:
Podniesienie umiejętności z zakresu radzenia sobie w sytuacjach stresowych wynikających z uczestniczenia lub bycia świadkiem wypadku oraz braku umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla grupy 48 młodych ludzi z terenu działania wsi Kosobudy, Czapiewice, Czyczkowy
Podniesienie umiejętności praktycznych 48 młodych ludzi z Kosobud, Czapiewic i Czyczków w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Stworzenie programu doszkalającego członków młodzieżowych drużyn pożarniczych z terenu miasta i gminy Brusy w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poprzez wykonanie prezentacji multimedialnej na płycie CD na bazie odbywanych zajęć i programu szkolenia
Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców 3 wsi poprzez wzrost dostępu do pierwszej pomocy przedmedycznej.

Odbiorcy projektu:

Ok. 200 młodych ludzi członków MDP oraz ok. 30 dorosłych opiekunów i osób pomagających przy realizacji projektu.

Opis projektu:

Na terenie wiejskim Gminy Brusy w ostatnim czasie obserwuje się brak przygotowania młodzieży do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych wypadkach wynikających z życia codziennego np. zranienia, złamania, krwotoki, oparzenia, opieka nad poszkodowanym do przyjazdu karetki. Największe nasilenie tych zdarzeń ma miejsce w okresie intensywnych prac gospodarskich: wiosna, lato, jesień, kiedy dzieci i młodzież pomagają swym rodzicom, bądź pozostają bez opieki. Wzrost liczby wypadków każe niezwłocznie podjąć działania. Na terenach wiejskich, w miejscowościach oddalonych od punktów opieki zdrowotnej brakuje środków na funkcjonowanie kół PCK, które między innymi prowadziłyby zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzi ludzie teoretycznie i praktycznie poznawaliby te zagadnienia, uczestniczyliby w turniejach wiedzy i sprawdzali swoje umiejętności w zadaniach praktycznych.
Projekt rozpocznie się w styczniu i trwać będzie do czerwca 2006 roku. Skierowany jest on do grupy młodzieży z terenu trzech miejscowości: Kosobudy, Czyczkowy i Czapiewice. Podczas realizacji projektu przeprowadzony zostanie cykl szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie ze stresem w sytuacji kryzysowej. Dzięki szkoleniom powstanie aktywnie działająca grupa pod nawą: Akademia umiejętności ratowniczych. Młodzież ta obejmie swoim działaniem obszar innych miejscowości. W czasie realizacji projektu młodzież stworzy multimedialny przewodnik pierwszej pomocy, który posłuży jako materiał edukacyjny dla szkół, które zostaną objęte działaniem małoletnich ratowników. Dla celów stworzenia prezentacji i przeprowadzenia szkoleń zakupiony zostanie zestaw komputerowy wraz z programem edukacyjnym – pierwsza pomoc. Ze środków otrzymanych w ramach dotacji zakupimy również materiały papiernicze i biurowe, materiały opatrunkowe do celów szkoleniowych i inne niezbędne przedmioty.

Budżet projektu: 14 613 zł

Dotacja: 6 900 zł

Rocznik: 2005

Nitka: II Regionalny Konkurs Grantowy

Ochotnicza Straż Pożarna w Kosobudach

Miejscowość: Kosobudy

Ulica, nr domu i lokalu: Sportowa 18

Kod pocztowy i Poczta: 89-632 Brusy

Województwo: pomorskie

Powiat: chojnicki

Adres strony internetowej: –

Akademia Umiejętności Ratowniczych

Szkolna 16, 89-632 Kosobudy, Polska

Więcej