Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Powrót do korzeni – Murowana Goślina miastem trzech narodowości - 2007

Realizowany przez:

Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej w Murowanej Goślinie

Cel:

Projekt ma na celu odkrycie wielokulturowego dziedzictwa naszego miasta, przełamanie licznych stereotypów istniejących w społeczeństwie, przeciwdziałanie dyskryminacji i wrogości wobec innych. Temu wszystkiemu będą służyły warsztaty dla młodzieży oraz spotkania z mieszkańcami miasta i gminy – zaproszenie do współtworzenia folderu o społeczności żydowskiej i niemieckiej w Murowanej Goślinie.

Odbiorcy projektu:

Odbiorcami projektu są uczniowie dwóch gimnazjów w wieku 13-16 lat oraz społeczność lokalna miasta i gminy: zarówno ludzie starsi jak i ludzie młodzi. Uczniowie mieszkają w Murowanej Goślinie i w okolicznych wsiach. Dojazd zostanie zabezpieczony wynajętym busem. Podstawą rekrutacji będą zainteresowania i uzdolnienia uczniów rozpoznane na lekcjach. Uczestnikami projektu nie będą tylko prymusi.

Opis projektu:

Celem projektu jest przede wszystkim odkrywanie wielokulturowego dziedzictwa Murowanej Gośliny i przywracanie pamięci o społecznościach żydowskiej i niemieckiej mieszkających w mieście, przełamywanie stereotypów, uczenie tolerancji. Uczestnikami są uczniowie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w wieku 13-16 lat (30 osób) oraz inni mieszkańcy miasta i gminy. W ramach projektu odbywają się: warsztaty o tolerancji, wyjazd studyjny do Żabikowa, przedstawienie teatralne. Zbieramy informacje i dokumenty związane z obecnością Żydów oraz Niemców w mieście, prowadzimy wywiady ze starszymi mieszkańcami, fotografujemy i opisujemy miejsca związane ze społecznością żydowską i niemiecką, spotykamy się z kustoszem Izby Regionalnej oraz z przewodniczącą gminy żydowskiej w Poznaniu. Poznajemy elementy języka hebrajskiego, gotujemy żydowskie potrawy. Opiekujemy się dawnym cmentarzem żydowskim oraz ewangelickim. Przygotowujemy miejsca pamięci. Projektujemy i wydajemy folder o goślińskich Żydach oraz Niemcach. Młodzież do wykonania zadań wykorzystuje aparat cyfrowy, kamerę oraz sprzęt informatyczny. Najważniejszym efektem projektu jest zmiana stosunku młodzieży oraz starszych mieszkańców Murowanej Gośliny do mniejszości narodowych i religijnych oraz do każdej inności.

Budżet projektu: 12 670,00 zł

Dotacja: 7 000,00 zł

Rocznik: 2007

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej w Murowanej Goślinie

Miejscowość: Murowana Goślina

Ulica, nr domu i lokalu: ul. Poznańska 16

Kod pocztowy i Poczta: 62-095 Murowana Goślina

Województwo: wielkopolskie

Powiat: poznański

Adres strony internetowej: –

Powrót do korzeni – Murowana Goślina miastem trzech narodowości

Poznańska 34, 62-095 Murowana Goślina, Polska

Więcej