Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Nic o nas bez nas.Wspomnienia świadków historii ziemi ksiąskiej - 2007

Realizowany przez:

Gimnazjum im. Dr. Maksymiliana Krybusa w Książu Wielkopolskim

Cel:

Celem projektu jest opracowanie historii ziemi ksiąskiej, jej promocja, zwiększenie zainteresowania młodzieży własnym regionem. Integracja uczniów z różnych środowisk, zmniejszenie dysproporcji między młodzieżą z miasta a ze wsi. Uświadomienie jej, że ma ona udział w rozwoju i tworzeniu historii regionu. Rozwój jej umiejętności: interpersonalnych, twórczych i autoprezentacji.

Odbiorcy projektu:

Uczniowie od 14-16 lat z różnych środowisk społecznych. Rekrutacja (kolejność zgłoszeń-42osoby) – ogłoszenie w szkole. Uczniowie wypełniają formularz zgłoszeniowy. Nastąpi podział na zespoły zadaniowe, w każdym z nich będzie młodzież z różnych środowisk o podobnych zainteresowaniach. Niezakwalifikowani staną się odbiorcami pośrednimi projektu. Młodzież dowożona będzie autobusem szkolnym lub przez rodziców.

Opis projektu:

W związku z obchodami 600-lecia nadania praw miejskich miastu Książ zaistniała potrzeba poznania, opracowania i rozpowszechnienia historii i kultury tego miasta i regionu. Jest to głównym celem projektu. Obecnie brak jest opracowań dotyczących tego zagadnienia, a zatem młodzież nie ma możliwości poznania historii regionu, w którym mieszka. W projekcie uczestniczy 42 gimnazjalistów w wieku od 14 do 16 lat wywodzących się z różnych środowisk społecznych, z miasta i ze wsi (w tym z rodzin patologicznych). Głównym zadaniem młodzieży realizujacej projekt jest udokumentowanie historii i kultury ziemi ksiąskiej od 1918 roku do dnia dzisiejszego (w postaci relacji świadków, zdjęć, zapisów w dokumentach historycznych, itp.). Efektem zdobytej wiedzy jest: edycja książki, realizacja filmu dokumentalnego oraz stworzenie i prowadzenie strony internetowej, na forum której mieszkańcy regionu mogą dzielić się swoją wiedzą o ziemi ksiąskiej, a zatem aktywnie uczestniczyć w projekcie. Spodziewanym efektem jest zwiększenie zainteresowania młodzieży własnym regionem. Realizując wspólny projekt uczniowie mają możliwość: integracji ze środowiskiem, rozwijania swoich umiejętności interpersonalnych, autoprezentacji oraz uzdolnień i zainteresowań. Wspólne działanie przełamuje bariery między młodzieżą z miasta, a ze wsi. Uświadomia im, że mogą mieć wpływ na rozwój i tworzenie historii regionu. Na zakończenie projektu młodzież prezentuje dawne stroje i przedmioty użytkowe, zwyczaje, gwarę i posiłki typowe dla regionu oraz książkę i film dokumentalny o ziemi ksiąskiej.

Budżet projektu: 14 328,00 zł

Dotacja: 7 000,00 zł

Rocznik: 2007

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Gimnazjum im. Dr. Maksymiliana Krybusa w Książu Wielkopolskim

Miejscowość: Książ Wielkopolski

Ulica, nr domu i lokalu: ul. Wichury 27

Kod pocztowy i Poczta: 63-130 Książ Wielkopolski

Województwo: wielkopolskie

Powiat: śremski

Adres strony internetowej: –

Nic o nas bez nas.Wspomnienia świadków historii ziemi ksiąskiej

Wichury 21, 63-130 Książ Wielkopolski, Polska

Więcej