Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

A weno wejta – słownik gwary dobrzyńskiej – gmina Rogowo - 2007

Realizowany przez:

Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie

Cel:

Celem projektu jest rozbudzenie pasji poznawczych młodzieży z małych miejscowości, zainteresowanie mową najstarszych mieszkańcow wsi, ocalenie od zapomnienia poprzez wydanie w formie ilustrowanego slownika. Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez zdobywanie umiejetności pracy w zespole, pracy z komputerem, poznanie form pracy dziennikarskiej, naukę autoprezentacji.

Odbiorcy projektu:

Uczestnikami projektu jest młodzież w wieku 13-16 lat zamieszkała na terenie gminy Rogowo.Grupa zostanie wybrana przez nauczycieli spośród osób zainteresowanych historią regionu, chętnych do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. Zajęcia odbywają się co tydzień, w dwóch grupach, w wymiarze 2 godzin tygodniowo w gimnazjum. Młodzież dowożona jest autobusem szkolnym.

Opis projektu:

Celem projektu jest zaangażowanie młodzieży w poznanie gwary, którą posługują się najstarsi mieszkańcy gminy, aby ocalić ją od zapomnienia i zachować jako dziedzictwo kulturowe. Uczestnikami projektu jest młodzież gimnazjum, która w sposób ciekawy i pożyteczny sposób wykorzystuje swój wolny czas. Zajęcia są prowadzone z uczniami w formie cyklicznych spotkań prowadzonych przez nauczycieli języka polskiego i wyjazdów. Uczestnicy projektu przeprowadzają i nagrywają wywiady, wykonują fotografie, gromadzą stare przedmioty, przygotowują ich szkice i rysunki. Zebrany materiał służy do przygotowania wystawy i wydawnictwa książkowego 'Ilustrowanego słownika gwary’. Zakończeniem projektu jest prezentacja dorobku połączona z promocją książki, w której biorą udział mieszkańcy i władze gminy, młodzież oraz wszyscy zainteresowani kulturą rejonu Rogowa. Zajęcia z młodzieżą podnoszą poziom umiejętności posługiwania się materiałami źródłowymi, doskonalą umiejętność gromadzenia i przetwarzania informacji oraz pogłębiają kontakt ze starszym pokoleniem. Powoduje to większą identyfikację ze środowiskiem.

Budżet projektu: 9 700,00 zł

Dotacja: 6 900,00 zł

Rocznik: 2007

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie

Miejscowość: Rogowo

Ulica, nr domu i lokalu: Rogowo

Kod pocztowy i Poczta: 87-515 Rogowo

Województwo: kujawsko-pomorskie

Powiat: rypiński

Adres strony internetowej: –

A weno wejta – słownik gwary dobrzyńskiej – gmina Rogowo

Rogowo 22, 87-515, Polska

Więcej