Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Studio artystyczne od Nikifora do Warhola - 2004

Realizowany przez:

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej w Strzelcach Krajeńskich

Cel:

Nawiązując do postaci dwóch wybitnych twórców XX wieku, pochodzenia łemkowskiego, chcemy stworzyć możliwość prezentacji twórczości osób, które nie tylko czerpią z tradycji, ale także tworzą nowoczesne interpretacje tematów uniwersalnych.

Odbiorcy projektu:

Młodzież z gminu Strzelce Krajeńskie – bezpośrednio 120 osób.

Opis projektu:

W ramach akademii odbywać się będą wystawy, pokazy multimedialne i spotkania z twórcami. Specjalne miejsce zamierzamy wygospodarować dla prezentowania twórczości młodych ludzi. W ramach projektu odbywać się będą warsztaty twórcze i edukacyjne, m.in. szkoła pisania ikon, warsztaty fotografii i teatralno-muzyczne dla wszystkich chętnych (prowadzony m.in. przez ikonopisców).
Projekt składać się będzie z trzech etapów. Każdy etap trwać będzie trzy miesiące i poświęcony zostanie konkretnej dziedzinie sztuki. Zajęcia odbywać się będą w formie warsztatowej.
Pierwsze warsztaty poświęcone będą sztuce malarskiej, z wielkim akcentem na miejscową sztukę sakralną – ikonograficzną. Chcemy, aby młodzież zapoznała się ze sztuką malowania ikon. Procedura tworzenia obrazu świętego w tradycji wschodniej jest bardzo ciekawa i skomplikowana. Zajęcia prowadzić będą absolwenci jedynej w Polsce Szkoły Ikonograficznej w Bielsku Podlaskim. Powstałe na warsztatach ikony, które spełnią wszystkie wymogi trafią do cerkwi prawosławnej w Brzozie.
W drugim etapie prowadzone będą warsztaty teatralno-muzyczne. Pod kierunkiem nauczycieli ze szkoły podstawowej w Brzozie młodzież uczestniczyć będzie w zajęciach poświęconych rytmice, recytatorstwu, mimice, historii teatru. Opracowywane będą krótkie scenki teatralne. Końcowym efektem warsztatów będzie przygotowanie przedstawienia. Podczas warsztatów muzycznych młodzież ćwiczyć będzie formy śpiewu indywidualnego, grupowego (np. w duecie, kwartecie) oraz chórowego. Młodzież, która już gra na instrumentach, pod okiem nauczycieli będzie swoje umiejętności doskonaliła. Zajęcia prowadzić będą nauczyciele szkoły muzycznej w Strzelcach Kraj. i muzycy ludowi. Końcowym efektem będzie powstanie zespołu folkowego.
Trzeci etap związany będzie z fotografią i jej komputerową obróbką. Zajęcia odbywać się będą w formie warsztatowej, pod kierunkiem doświadczonych fotografików. Uczestnicy będą nie tylko robić zdjęcia, ale także uczyć się przygotowywać je w formie elektronicznej, tak aby mogły zostać później wykorzystane do zilustrowania książki o tematyce łemkowskiej. Prace zostaną też zaprezentowane na wystawie z udziałem ich twórców. Zostaną zamieszczone także na naszej stronie internetowej.
Pierwszy etap – zajęcia ikonograficzne prowadzone będą w dniach 01.08 – 01.11.2004
Drugi etap – zajęcia teatralno-muzyczne prowadzone będą w dniach 01.11 – 01.02.2005
Trzeci etap – zajęcia fotograficzno-multimedialne prowadzone będą w dniach 01.02 -01.05.2005.

Dotacja zostanie przeznaczona na: m.in. kleje, deski, farby, druk albumu, wyposażenie galerii.

Budżet projektu: 56 000 zł

Dotacja: 20 000 zł zł

Rocznik: 2004

Nitka: Małe Granty

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej w Strzelcach Krajeńskich

Miejscowość: Strzelce Krajeńskie

Ulica, nr domu i lokalu: Al. Wolności 8a/3

Kod pocztowy i Poczta: 66-500 Strzelce Krajeńskie

Województwo: lubuskie

Powiat: strzelecko-drezdenecki

Adres strony internetowej: http://www.lemko-tower.prv.pl

Studio artystyczne od Nikifora do Warhola

Wojska Polskiego 36, 66-500 Strzelce Krajeńskie, Polska

Więcej