Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Przygoda z archeologią - 2004

Realizowany przez:

Gimnazjum Publiczne w Bierzwniku

Cel:

Odbiorcy projektu:

Młodzież z Gimnazjum w Bierzwniku – bezpośrednio 400 osób.

Opis projektu:

Projekt ma charakter innowacyjny i składa się z dwóch części. Część I – warsztaty praktyczne, odbędą się w lipcu. Przez pięć dni po 5 godzin lekcyjnych najbardziej zainteresowani historią uczniowie – po 15 uczniów z każdej ze szkół spotykają się na stanowisku archeologicznym badającym od 12 lat pozostałości opactwa pocysterskiego w Bierzwinku.
Tematyka zajęć praktycznych: zapoznanie uczniów z obiektem – istniejącą architekturą dawnego klasztoru w Bierzwniku, wynikami dotychczasowych badań archeologicznych, to jest: wystawą, wybranymi znaleziskami i wykopami archeologicznymi. Pokaz metody badań terenowych – rodzaj eksploracji, zasady pomiaru, posługiwanie się sprzętem eksploracyjnym, dokumentacja rysunkowa i fotograficzna, inwentaryzowanie materiału. Udział uczestników projektu w konkursie na najlepiej wykonaną pracę plastyczną i fotograficzną dokumentującą badane stanowisko archeologiczne.
Zorganizowanie wystawy prac, zawiązanie Szkolnego Klubu Archeologa.
Cześć 2 to warsztaty stacjonarne. Odbędą się w październiku po 9 godzin w każdym gimnazjum. W każdej szkole warsztaty poprowadzi pani dr Barbara Stolpiak z Instytutu Badań prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a 4 godziny nauczyciele historii tamtejszych szkół razem z członkami Szkolnego Klubu Archeologa. Tematyka warsztatów stacjonarnych: 1. Przedmiot archeologii, 2. Typy źródeł archeologicznych, 3. Metody badań archeologicznych. Wykrywanie i eksploracja stanowisk archeologicznych, 5. Datowanie zabytków archeologicznych, 6. Chronologia starożytnych dziejów Polski, 7. Zarys dziejów Pomorza Zachodniego, 8. Historia zakonu Cystersów, 9. Historia opactwa w Bierzwniku jego historia, znaczenie oraz wpływ na cysterki w Rzeczu i Pełczycach.
Przebieg działań objętych projektem, efekty prac uczniów będą opisane w Zeszytach Bierzwnickich oraz gazecie szkolnej Agrafka Archeologizczna.
Dotacja zostanie przeznaczona na zakup sprzętu i materiałów potrzebnych do warsztatów praktycznych i teoretycznych, honoraria dla prowadzących zajęcia, dowóz uczniów na zajęcia praktyczne, oraz posiłki regeneracyjne w czasie ich trwania, oraz na publikację.

Budżet projektu: 18 680 zł

Dotacja: 14 300 zł zł

Rocznik: 2004

Nitka: Małe Granty

Gimnazjum Publiczne w Bierzwniku

Miejscowość: Bierzwnik

Ulica, nr domu i lokalu: Sienkiewicza 17

Kod pocztowy i Poczta: 73-240 Bierzwnik

Województwo: zachodniopomorskie

Powiat: choszczeński

Adres strony internetowej: http://

Przygoda z archeologią

Mickiewicza 3, 73-240 Bierzwnik, Polska

Więcej