Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Gotowi na przyszłość!

Data publikacji: 24.09.2023
Równać Szanse

Już po raz trzeci Program Równać Szanse był inicjatorem, prawdopodobnie jedynej w Polsce, debaty o problemach i wyzwaniach, które czekają młodych ludzi na progu dorosłości – Gotowi na Przyszłość. Z niecierpliwością czekaliśmy na ten moment.

 

Kilkaset osób z różnych zakątków Polski, z różnymi doświadczeniami i perspektywami, zebrało się przed ekranami komputerów, żeby wspólnie posłuchać dyskusji na temat wyzwań, jakie czekają na młodzież na drodze do dorosłości.

 

Naszym celem było przełamanie dominującej narracji narzekania na sytuację młodych ludzi i skupienie się na konkretnych działaniach, które mogą wesprzeć młodzież w tych niełatwych czasach.

Skopiowano!

Za fasadą statystyk: Prawdziwe oblicze wyzwań młodzieży

Nasze rozmowy zaczęły się od dominującego pytania, które powinno zaniepokoić każdego dorosłego: „Jaka jest sytuacja młodzieży w Polsce i dlaczego jest tak źle?”. Od tego momentu wiedzieliśmy, że nie będzie to zwykłe spotkanie.

 

Nie mogliśmy ignorować wstrząsających statystyk, które zostały zaprezentowane w Raporcie Młode Głowy Fundacji UNAWEZA oraz raporcie na temat podmiotowości młodych ludzi Fundacji Orange.

 

 

Alarmujące fakty o rosnącej liczbie prób samobójczych wśród młodych ludzi, narastającym poczuciu samotności i braku wiary w siebie były dla nas punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Jak doszło do tego, że młodzi ludzie czują się tak zagubieni i opuszczeni? I co możemy zrobić, aby im pomóc?

 

Martyna Wojciechowska, Joanna Flis i Konrad Ciesiołkiewicz zwrócili uwagę na mechanizmy społeczne i emocjonalne, które wpływają na młodzież. Poruszyliśmy również temat wpływu ostatniej dekady na młodzież. Profesor Marek Konopczyński, dr Marek Michalak i Janusz Schwertner szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie wciąż są marginalizowani w społeczeństwie. Tomasz Stawiszyński porównał dzisiejszy świat młodzieży z naszymi własnymi wspomnieniami z młodości. Wskazał, dlaczego jest to nasz, dorosłych błąd. Kto nie miał okazji posłuchać, namawiamy, żeby to nadrobić..

 

Ważnym dla nas panelem był ten z udziałem Laury Straś, Łukasza Szczepańczyka i dr Aleksandry Gołdys. Pokazali oni jak możemy pomóc młodzieży odnaleźć się w dorosłym świecie. Czy warto im zaufać i dać przestrzeń do samodzielnych działań, nawet jeśli to oznacza ryzyko niepowodzenia? Podkreślali, jak kluczowe dla ich rozwoju jest odniesienie sukcesu w grupie rówieśniczej i dlaczego jako dorośli powinniśmy „trzymać ręce z tyłu”, obserwując ich z pełną uważnością.

 

 

Na koniec, zastanowiliśmy się nad tym, czy metoda programu Równać Szanse może być lekarstwem na kryzys młodzieży. Mirosław Czyżewski, Paweł Walecki i Janusz Schwertner podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat efektywności tej metody we wspieraniu młodzieży. Zaprosili wszystkie osoby, które pracują z młodzieżą i organizacje zajmujące się tematem młodzieży do włączenia się do koalicji — Gotowych na Przyszłość.

Wszystko to było naszą próbą zrozumienia, jak możemy naprawdę pomóc młodym ludziom i jakie działania możemy podejmować, żeby być dla nich wsparciem, a nie kolejnym problemem, z którym muszą się zmierzyć.

 

Przyszłość zaczyna się dziś!

Chociaż emocje po wydarzeniu jeszcze nie opadły i każdy z nas zastanawia się, co dalej?, to wiemy, że to nadal dopiero początek naszej drogi.

 

Ta dyskusja, którą rozpoczęliśmy, to jedynie pierwszy krok na długiej drodze do lepszej przyszłości dla młodzieży. 

 

W październiku i listopadzie zapraszamy na dwa dodatkowe spotkania z tymi gośćmi, którzy zrobili na was największe wrażenie. Oczywiście, będziecie mieć możliwość aktywnego udziału i zadawania pytań. Więc zostawcie trochę miejsca w swoich kalendarzach, bo to będzie coś, czego nie chcecie przegapić.

 

I mamy dla was coś specjalnego! Magda rysuje, uwieczniła najważniejsze momenty i główne myśli płynące z debaty w swoich niezwykłych notatkach graficznych, które już wkrótce trafią prosto do waszych skrzynek mailowych!

 

 

Na koniec, chcielibyśmy podziękować wszystkim partnerom, ekspertkom i ekspertom. Wasze wsparcie, uwagi i zaangażowanie sprawiły, że to wydarzenie jest żywą inicjatywą wszystkich, dla których młodzi ludzie są ważni i ważne jest, żeby byli Gotowi na Przyszłość.

 

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki

🧑‍💼 Dyrektor Programowy

✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl

☎️ 609 458 344

ℹ️ Sprawy merytoryczne