Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Dorośli kontra kryzys młodzieży

Data publikacji: 13.09.2023
Równać Szanse

Czy zastanawiasz się, jak pomóc młodzieży w obliczu rosnących wyzwań i kryzysów? Chcesz być „mądrym dorosłym”, który naprawdę robi różnicę?

 

19 września o godzinie 17:00 zapraszamy na trzecią edycję wydarzenia Gotowi na przyszłość!

Skopiowano!

Tym razem skupimy się na praktycznych rozwiązaniach, które mogą pomóc młodzieży unikać kryzysów. Omówimy, jak efektywnie z nimi rozmawiać, jak je motywować i jak wspólnie osiągnąć sukces. Chcemy przejść od narzekania do działania i pokazać, jak można zapobiegać problemom, zanim się pojawią.

 

Wydarzenie jest bezpłatne i będzie transmitowane na żywo na Facebooku Programu Równać Szanse oraz na stronie www.onet.pl.

 

Zapraszamy do udziału w rozmowie osoby, które pracują z młodzieżą: nauczycieli, pracowników instytucji kultury, działaczy organizacji pozarządowych, a także członków Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Jeśli zależy Ci na przyszłości młodych ludzi, to wydarzenie jest dla Ciebie!

Agenda wydarzenia

1. Jaka jest sytuacja młodzieży w Polsce i dlaczego jest tak źle?

Czy wiesz, że młodzież w Polsce zmaga się z trudnymi wyzwaniami, które wpływają na ich samopoczucie i myślenie o przyszłości? Raporty „Młode Głowy” i badania o podmiotowości młodych ludzi ujawniają alarmujące fakty: rośnie liczba prób samobójczych, rośnie poczucie samotności i brak wiary w siebie. Dlaczego tak się dzieje? To pytanie, które nie może pozostać bez odpowiedzi. Jeśli chcesz zrozumieć mechanizmy stojące za tymi problemami i dowiedzieć się, jak wnioski płyną dla nas dorosłych, ta część wydarzenia jest dla Ciebie.

Martyna Wojciechowska, Joanna Flis, Konrad Ciesiołkiewicz

 

2. Dekada zmian: Młodzi ludzie we współczesnym świecie

Ostatnia dekada to czas gwałtownych zmian, które zrewolucjonizowały nasze życie. Jak te zmiany wpłynęły na młodzież? Niestety, raporty i obserwacje wskazują, że młodzi ludzie wciąż są marginalizowani. Dlaczego tak się dzieje? Czy to wynik naszej, dorosłych, niezdolności do zrobienia miejsca młodszemu pokoleniu? W tej części wydarzenia zastanowimy się, dlaczego mimo lat dyskusji i raportów, młodzież wciąż nie jest pełnoprawnym uczestnikiem życia społecznego. Dlaczego ciągle nie potrafimy ich usłyszeć?

prof. Marek Konopczyński, dr Marek Michalak, Janusz Schwertner

 

3. Dzisiejszy świat młodzieży kontra nasze wspomnienia
Czy pamiętasz swoją młodość jako czas buntu i chęci zmiany? Jeżeli tak, to może zastanawiasz się, dlaczego dzisiejsza młodzież taka nie jest? Co się stało, że ponad połowa polskich nastolatków nie ma motywacji do działania? Czy to my, dorośli, zawiedliśmy? Czy to my nie dajemy im tego, co sami mieliśmy? Czy „ukradliśmy” im podwórka w imię bezpieczeństwa? W tej części wydarzenia zanurzymy się w kontrast między dzisiejszym światem młodzieży a naszymi własnymi wspomnieniami.

Tomasz Stawiszyński

 

4. Jak być mądrym dorosłym, na którego młody człowiek może liczyć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak być dorosłym, na którego młodzież naprawdę może liczyć? Klucz do zrozumienia tej dynamiki leży w autentyczności i partnerstwie. Młodzi ludzie nie tolerują sztuczności i angażują się tylko w te działania, które są prawdziwe i niosą zmianę. W tej części wydarzenia dowiesz się, jakie są zasady skutecznej komunikacji z młodzieżą i dlaczego towarzyszenie im w tym etapie życia jest tak kluczowe. Dowiedz się, jak uświadomić młodym ludziom, że mogą na nas liczyć i jakie to ma znaczenie dla ich rozwoju.

Martyna Wojciechowska, Michał Romanowski, Przemysław Staroń

 

5. Jak pomóc młodzieży odnaleźć się w dorosłym świecie?

Czy wiesz, jak ważne jest podmiotowe traktowanie młodzieży w ich drodze do dorosłości? W tej części wydarzenia zastanowimy się, dlaczego warto zaufać młodym ludziom i dać im przestrzeń do samodzielnych działań, nawet jeśli to oznacza ryzyko niepowodzenia. Dowiesz się, jak kluczowe dla ich rozwoju jest odniesienie sukcesu w grupie rówieśniczej i dlaczego jako dorośli powinniśmy „trzymać ręce z tyłu”, obserwując ich z pełną uważnością. Odkryj, jak odniesiony sukces i doświadczenie w projektach rozwojowych mogą wpłynąć na życie młodych ludzi i jak możemy im w tym pomóc.

Aleksandra Gołdys, Łukasz Szczepańczyk, Laura Straś

 

6. Czy metoda Równać Szanse jest lekarstwem na kryzys?

Czy istnieje metoda, która może skutecznie odpowiedzieć na wyzwania stojące przed młodzieżą? Metoda programu Równać Szanse to podejście, które sprawdzamy i doskonalimy od ponad 20 lat. Ale czy naprawdę jest to lekarstwo na kryzys, z którym mierzy się młodzież? W tej części wydarzenia przyjrzymy się tej metodzie pod kątem jej efektywności we wspieraniu młodych ludzi w dobrym wejściu w dorosłość. Pokażemy, jak program społeczny może „uczyć się młodzieży” i zmieniać, żeby być autentycznym. Czy to podejście może być kluczem do zrozumienia i wsparcia młodego pokolenia?

Mirosław Czyżewski, Paweł Walecki, Janusz Schwertner

Zajmij miejsce!

Zajmij miejsce na trzeciej edycji wydarzenia Gotowi na przyszłość już teraz! Wypełnij formularz na stronie www.gotowinaprzyszlosc.pl i dołącz do naszej społeczności.

 

Jako bonus, otrzymasz notatki graficzne na temat dbania o emocje młodzieży w dynamicznie zmieniającym się świecie!

 

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki

🧑‍💼 Dyrektor Programowy

✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl

☎️ 609 458 344

ℹ️ Sprawy merytoryczne