Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Jak zaangażować młodzież do działania w KGW?

Data publikacji: 21.01.2024
Praca z młodzieżą

Wiele Kół Gospodyń Wiejskich stoi przed wyzwaniem przekonania młodzieży, że są to miejsca także dla nich. Często młodzi ludzie mogą postrzegać KGW jako przestrzeń dedykowaną starszemu pokoleniu, skupiającą się na tradycyjnych zajęciach, które nie odpowiadają ich zainteresowaniom.

Jak więc zmienić to postrzeganie?

Skopiowano!

Nowoczesne podejście do tradycji

W obliczu tego wyzwania jednym z rozwiązań może być nowoczesne podejście do tradycji. Idea polega na tym, by w nowoczesny sposób prezentować młodzieży tradycyjne elementy kultury, pokazując, że to może być naprawdę coś ciekawego, przy czym mogą dobrze spędzić czas.

Przykładowo, możecie zorganizować warsztaty kulinarne, które łączą tradycyjne przepisy z nowymi trendami w gotowaniu, np. kuchnią wegańską czy fusion. Takie połączenie starych receptur z nowymi pomysłami może być fascynujące zarówno dla starszego, jak i młodszego pokolenia.

Innym pomysłem mogą być warsztaty rzemiosła artystycznego z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i technik, np. tworzenie tradycyjnych wzorów haftu w nowoczesnych projektach mody.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby przyciągnąć młodzież czymś, co będzie dla nich atrakcyjne, a następnie stopniowo wtajemniczać ich w tradycje koła. 

Warto zacząć od aktywności, które odpowiadają ich współczesnym zainteresowaniom i pasjom, jednocześnie delikatnie wprowadzając elementy tradycyjne. Takie podejście pozwala na budowanie mostu między pokoleniami, zachowując przy tym dziedzictwo i kulturę, a zarazem aktualizując je w sposób, który przemawia do młodszych członków społeczności.

Odświeżenie wizerunku Koła Gospodyń Wiejskich to proces, który wymaga kreatywności i otwartości na zmiany. Łącząc tradycję z nowoczesnością oraz aktywnie wykorzystując media społecznościowe, możesz przyciągnąć młodsze pokolenie i pokazać, że KGW to miejsce dla każdego.

Pokażcie, co robicie

W dzisiejszych czasach media społecznościowe są niezwykle ważnym narzędziem w komunikacji i pozyskiwaniu nowych członków, zwłaszcza młodszych. 

Pokazując nasze aktywności, sukcesy i codzienne chwile, możemy skutecznie zainteresować i przyciągnąć uwagę młodych osób, jednocześnie promując naszą działalność w lokalnej społeczności i poza nią.

Na początek skupcie się na jednej platformie, np. Facebooku, Instagramie czy TikToku. Jeśli nie jesteście pewni, jak zacząć, poproście o pomoc młodszych – syna, córkę, wnuczka czy wnuczkę jednego z członków. 

Pokazujcie na profilu wasze codzienne aktywności: zdjęcia z wydarzeń, krótkie filmiki, zapowiedzi nadchodzących atrakcji. To świetny sposób, aby pokazać, że życie w Kole to fajna zabawa i dobrze spędzony czas. 

Możecie też organizować konkursy i quizy, które zachęcą do interakcji i udostępniania postów.

Kto tam? Poznaj swoją młodzież!

Zrozumienie i poznanie młodzieży, z którą współdziałasz lub chcesz działać w swoim kole, jest bardzo ważne. Każdy młody członek ma swoje unikalne zainteresowania i sposób widzenia świata. 

Warto poświęcić czas na rozmowy, aby poznać ich pasje, obawy i oczekiwania. Daj im przestrzeń do wyrażania pomysłów i kreatywności. Może w Twoim kole kryje się przyszły lider, świetny organizator lub kreatywny myśliciel? 

Poznając ich, możesz lepiej dostosować zadania i role w kole, wykorzystując ich naturalne talenty. Pamiętaj, że poznanie młodzieży to ciągły proces, który wymaga dostosowywania się do ich rozwijających się potrzeb i zainteresowań.

Zaufanie buduje wspólnotę

Młodzież chce być traktowana poważnie. 

Jej zaangażowanie rośnie, gdy czuje się doceniana i szanowana jako równy członek. Traktuj ich jako partnerów, pokazując, że ich zdanie i wkład są ważne. To buduje w nich odpowiedzialność i samodzielność. 

Budowanie zaufania to proces, który wymaga cierpliwości i autentyczności. Pamiętaj, aby zawsze traktować ich opinie i pomysły z szacunkiem. Otwartość na ich sugestie i włączanie ich w decyzje pokazuje, że naprawdę zależy Ci na ich zdaniu. Bądź konsekwentna i dotrzymuj obietnic – to buduje zaufanie. Twoja uczciwość i transparentność są kluczem do stworzenia silnej, zaufanej ekipy, w której każdy poczuje się ważny i doceniony.

KGW jako centrum aktywności i inspiracji

Warto pomyśleć o organizacji zajęć, które wykraczają poza tradycyjne ramy. Takie podejście sprawi, że KGW stanie się miejscem, gdzie można nie tylko pielęgnować tradycje, ale też po prostu fajnie spędzać czas, rozwijać swoje pasje i umiejętności. 

Pokazując różnorodność działań Koła, możesz przekonać młodzież, że to miejsce również dla nich. Od warsztatów artystycznych, przez zajęcia technologiczne, aż po sport i rekreację – im więcej różnorodnych aktywności, tym większe szanse na przyciągnięcie różnych grup wiekowych.

Wyobraź sobie warsztaty fotograficzne, gdzie każdy może wyrazić siebie przez obiektyw aparatu, czy twórcze zajęcia artystyczne. Takie działania sprawią, że KGW stanie się przestrzenią pełną inspiracji i kreatywności, przyciągającą różnorodnych członków społeczności. Zresztą takie warsztaty mogą być nie tylko dobrą zabawą dla młodszych, kto nie lubi pstrykać zdjęć!

Doskonałą okazją do realizacji takich projektów w KGW jest udział w Konkursie Małe Granty. Nie ma ograniczeń co do tematyki projektów, możesz otrzymać nawet 12 000 zł na działania i nauczysz się jak skutecznie współpracować z młodzieżą.

Udział w Małych Grantach to nie tylko pieniądze, ale również wsparcie i doradztwo, które pomogą Ci poprowadzić projekt. Dzięki temu KGW może stać się centrum, gdzie każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie – miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością i gdzie każdy ma szansę na rozwój swoich pasji i talentów.

Błędy wcale nie są takie złe

W pracy z młodzieżą istotne jest zrozumienie, że błędy to naturalna część procesu nauki. Nie oczekujmy, że od razu wszystko pójdzie idealnie.

W KGW, gdzie działania często bazują na tradycji i wspólnocie, ważne jest, by młodzi nauczyli się, że każdy popełnia błędy i to nie wcale nie jest nic złego. Pokaż im, że błędy mogą być okazją do nauki i zdobywania ważnego doświadczenia. 

Podczas organizowania różnych zajęć, takich jak warsztaty kulinarne, artystyczne czy ekologiczne, pozwólmy im na samodzielne próbowanie i eksperymentowanie. Oczywiście, pod naszym czujnym okiem.

Jeśli coś pójdzie nie tak, ważne jest, abyśmy nie krytykowali, lecz pomogli zrozumieć, co poszło nie tak i jak można to poprawić.

Bądź iskrą zmian

Pokazując im przykłady waszych udanych działań, możesz zapalać w nich iskierkę do działania.

Twoje wsparcie i pozytywne nastawienie też są ważne. Kiedy młodzi ludzie widzą, że są doceniani i wspierani, wzmacnia to ich motywację do działania. Pokaż im, że każdy ich wysiłek ma znaczenie i że każdy może przyczynić się do sukcesu koła. Zachęcaj do wyznaczania celów i świętuj z nimi każde osiągnięcie.

Nie zapominaj o osobistym przykładzie. Bądź inspiracją poprzez własne zaangażowanie i pasję do działania w KGW. Twój entuzjazm może być zaraźliwy.

Masz ogromny wpływ na to, jak młodzi ludzie będą postrzegali działalność koła.

Wspólne decyzje, wspólny sukces

Podejmowanie wspólnych decyzji to coś, co naprawdę może zbudować silną wspólnotę w KGW. Zachęcaj młodzież do aktywnego uczestnictwa w planowaniu i decydowaniu o różnych działaniach koła. Niech mają realny wpływ na to, co i jak robicie.

To może dotyczyć zarówno organizacji wydarzeń, jak i planowania warsztatów czy spotkań.

Kiedy młodzi ludzie czują, że ich opinie są ważne i brane pod uwagę, rośnie ich poczucie przynależności do koła. To również świetna okazja do nauczenia ich odpowiedzialności i pracy zespołowej.

Organizuj regularne spotkania, na których wszyscy mogą wyrazić się na temat bieżących i przyszłych działań. Niech młodzież czuje, że ma realny wpływ na działalność koła. To buduje zaangażowanie i poczucie, że razem tworzycie coś ważnego.

Pamiętaj, że wspólne decyzje to doskonała okazja do nauki negocjacji, kompromisu i szukania najlepszych rozwiązań dla całej grupy.

Nowe spojrzenie, jakie młodzież wnosi do Koła Gospodyń Wiejskich, to bezcenny zasób. Młodzi ludzie często mają fantastyczne, innowacyjne pomysły, które mogą wnieść świeżość i nowoczesność do tradycyjnych działań KGW. Warto dać im szansę na prezentację tych pomysłów. Ich kreatywność i inna perspektywa mogą przynieść wiele korzyści i zainspirować do nowych, interesujących projektów, które odświeżą działalność Koła i przyciągną zarówno młodszych, jak i starszych członków.

Podsumowanie

Koła Gospodyń Wiejskich stoją przed ważnym wyzwaniem: przyciągnięcia młodzieży i zmiany swojego wizerunku z miejsc tradycyjnie skoncentrowanych na starszym pokoleniu na przestrzenie atrakcyjne także dla młodszych osób. 

Jest to niezwykle istotne, gdyż angażowanie młodzieży w działalność KGW przynosi liczne korzyści, zarówno dla młodych, jak i dla całego koła.

Zainteresowanie młodzieży działalnością KGW to szansa na przekazanie i zachowanie bogatych tradycji, jednocześnie wzbogacając je o nowe, świeże pomysły i perspektywy. Współpraca międzypokoleniowa otwiera niesamowite możliwości dla obu stron: młodzi mogą uczyć się od starszych członków, czerpiąc z ich doświadczenia, a starsi mogą zyskać nowe spojrzenie i energię od młodszych.

To również nieoceniona okazja do budowania silnych, trwałych więzi społecznych i zrozumienia między pokoleniami. 

Angażując młodzież, KGW staje się nie tylko strażnikiem tradycji, ale także miejscem, gdzie rozwija się kreatywność, innowacyjność i wzajemna nauka. 

To właśnie ta wymiana doświadczeń i wiedzy między pokoleniami jest kluczem do sukcesu i ciągłego rozwoju Koła.

Dobrą okazją do rozwoju jest Konkursie Małe Granty, w którym m.in. Koła Gospodyń Wiejskich mogą zdobyć pieniądze na działania z młodzieżą, ale również wiedzę, wsparcie i doradztwo, które pomogą włączyć młodych do działania.

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki

🧑‍💼 Dyrektor Programowy

✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl

☎️ 609 458 344

ℹ️ Sprawy merytoryczne