Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Te błędy sprawią, że trudniej będzie Ci zrozumieć młodzież!

Data publikacji: 04.09.2023
Praca z młodzieżą

Zrozumienie potrzeb i oczekiwań młodzieży to kluczowy element skutecznej współpracy z nimi. To właśnie przez głęboką empatię i zrozumienie możemy budować autentyczną relację, w której młodzi ludzie czują się usłyszani i wspierani. Niemniej jednak często popełniamy błędy, które stoją nam na drodze do zrozumienia młodzieży. W dzisiejszym wpisie omówimy sześć najczęstszych błędów, jakie popełniamy gdy próbujemy zrozumieć potrzeby i oczekiwania młodzieży oraz jak każdemu z nich można skutecznie zapobiec.

 

Dlaczego zrozumienie młodzieży jest tak ważne?

 

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie młodzież stawia przed dorosłymi nowe wyzwania. Wyłaniają się nowe trendy, interakcje społeczne przenoszą się w przestrzeń online, a presja społeczna staje się bardziej wymagająca niż kiedykolwiek wcześniej. Zrozumienie ich potrzeb i oczekiwań to klucz do efektywnej komunikacji, motywacji i wsparcia w ich rozwoju. W kontekście pracy z młodzieżą skupienie się na ich indywidualności, słuchanie uważne oraz uwzględnianie ich punktu widzenia pomaga budować zaufanie i tworzyć pozytywną przestrzeń do współpracy.

Skopiowano!

BŁĄD 1: Mamy problem ze słuchaniem

Jednym z najczęstszych błędów jest brak prawdziwego słuchania. Często dorośli, chcąc przekazać swoje rady i opinie, zbyt mało czasu poświęcają na wysłuchanie młodzieży. Żeby unikać tego błędu, warto dać młodzieży przestrzeń do wyrażenia swoich myśli i uczuć. Pytania otwarte pomagają odkryć to, co naprawdę ich nurtuje. Ważne jest też, żeby przełączyć nasz tryb z mówienia na słuchanie.

 

BŁĄD 2: Oceniamy na bazie własnych doświadczeń

Drugi często popełniany błąd to zakładanie, że doświadczenia młodzieży są podobne do naszych własnych doświadczeń z przeszłości. W rzeczywistości, świat młodzieży jest dynamiczny i inny niż kiedyś. Warto odkrywać ich perspektywy i poznać ich unikalne punkty widzenia, zamiast zakładać, że wszystko jest takie samo.

 

BŁĄD 3: Ignorujemy zmiany społeczne

Wielu dorosłych ma tendencję do ignorowania zmian społecznych, które wpływają na potrzeby i oczekiwania młodzieży. Zmiany te mogą dotyczyć technologii, mediów społecznościowych czy kwestii środowiskowych. Ignorowanie ich może skutkować brakiem zrozumienia i nieodpowiednim reagowaniem na ich potrzeby.

 

BŁĄD 4: Oceniamy i krytykujemy

Nieodpowiednią praktyką jest stosowanie oceniania lub krytyki wobec młodzieży. Negatywne słowa, ocenianie jak w szkole czy krytyka tego co robią, mogą zaszkodzić ich samoocenie i psychice. Tworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której młodzież może wyrażać się swobodnie, jest kluczowe dla budowania zaufania.

 

BŁĄD 5: Za dużo doradzamy

Chęć udzielania młodzieży rad jest zrozumiała, jednak przesadna ilość może ich przytłoczyć. Warto dawać rady w sposób konstruktywny, stawiając na ich zdolność do podejmowania decyzji. To daje im poczucie kontroli nad swoim życiem. Akurat tutaj warto odnieść się do swoich doświadczeń z przeszłości i przypomnieć sobie jak sami reagowaliśmy na udzielanie nam dobrych rad przez dorosłych.

 

BŁĄD 6: Popadamy w stereotypy

Błędem jest również traktowanie młodzieży jako jednorodnej grupy, oparte na stereotypach. Każdy z młodych ludzi jest indywidualnością, która ma swoje pasje, zainteresowania i potrzeby. Unikajmy oceniania na podstawie ogólników. Młodzież to nie tylko Internet, piwko w parku i brak szacunku do starszych.

 

Zrozumienie potrzeb i oczekiwań młodzieży jest niezwykle istotne dla budowania relacji i wsparcia w ich rozwoju. Unikając opisanych błędów, możemy tworzyć autentyczne i wartościowe relacje. Pamiętajmy, że zrozumienie wymaga otwartości, cierpliwości i gotowości do nauki. Dzięki temu możemy wspierać młodych ludzi w ich drodze do osiągnięcia swojego pełnego potencjału.

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki

🧑‍💼 Dyrektor Programowy

✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl

☎️ 609 458 344

ℹ️ Sprawy merytoryczne