Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Czy sukces może NEGATYWNIE wpłynąć na młodzież?

Data publikacji: 05.09.2023
Praca z młodzieżą

Czy sukces może negatywnie wpłynąć na młodzież?

Często słyszymy o pozytywnych skutkach działań z młodzieżą, ale czy zawsze sukces projektu jest korzystny dla rozwoju młodych ludzi? Czy jednak czasem może stać się pułapką?

Bardzo często dorośli, chcąc zapewnić młodzieży „doskonałe” efekty, wyręczają ich we wszystkim, kontrolując i narzucając swoje pomysły, a to może prowadzić do negatywnych konsekwencji.

Skopiowano!

Gdy młodzi ludzie nie mają szansy na samodzielne działanie, na podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, mogą nie rozwijać swoich umiejętności, na których nam zależy.

Jakie mogą być konsekwencje takiego wyręczania przez dorosłych?

Ograniczone zaufanie

Wyręczanie młodzieży może sprawić, że nie uwierzą w swoje umiejętności i zdolności. To może prowadzić do ograniczonego zaufania do siebie i braku pewności, że są w stanie osiągnąć sukces.

Problemy z samodzielnością

Gdy dorośli podejmują za młodzież decyzje i działania, młodzi ludzie mogą nie rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. To może prowadzić do braku pewności siebie i trudności w podejmowaniu decyzji w przyszłości.

Problemy z motywacją

Kiedy młodzież widzi, że to dorośli robią wszystko za nich, mogą stracić motywację do angażowania się w działania. Brak poczucia, że ich wysiłek ma wpływ na rezultaty, może doprowadzić do apatii i braku zaangażowania.

Problemy z kreatywnością

Wyręczanie młodzieży może ograniczyć ich możliwość eksperymentowania, tworzenia i rozwiązywania problemów. Brak okazji do kreatywnego myślenia może wpłynąć na ograniczony rozwój ich zdolności twórczych.

Problemy z odpowiedzialnością

Gdy dorosłym zależy na osiągnięciu konkretnych celów, mogą wziąć na siebie odpowiedzialność za cały proces. Młodzież może się nauczyć, że to dorośli są odpowiedzialni za wyniki, co może wpłynąć na brak poczucia odpowiedzialności za swoje działania.

Problemy z umiejętnością rozwiązywania problemów

Wyręczanie młodzieży może skutkować brakiem doświadczenia w rozwiązywaniu problemów i przeciwdziałaniu trudnościom. Gdy dorosłym zawsze udaje się unikać problemów, młodzi ludzie nie uczą się, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych.

Problemy z samodyscypliną

Gdy to dorośli nadzorują każdy krok, młodzież może nie nauczyć się samodyscypliny i organizacji. Brak umiejętności planowania i zarządzania czasem może wpłynąć na ich efektywność w przyszłości.

Zniechęcenie

Jeśli młodzież odczuwa, że nie ma wpływu na to, co się dzieje w projekcie, mogą się zniechęcić i stracić zainteresowanie uczestnictwem. Brak możliwości wpływu na projekt może sprawić, że młodzi ludzie przestaną się angażować.

Dlatego tak istotne jest, aby dorośli byli świadomi skutków wyręczania młodzieży i starali się tworzyć środowisko, w którym młodzi ludzie mają szansę rozwijać się, podejmować wyzwania i uczyć się na własnych błędach. 

To właśnie takie doświadczenia przyczyniają się do ich pełnego rozwoju i przygotowują ich do skutecznego radzenia sobie z przyszłymi wyzwaniami.

Wspierając młodzież, warto pamiętać o tym, że naszym celem jest nie tylko osiągnięcie sukcesu, ale przede wszystkim rozwój umiejętności, które realnie przydadzą się młodym ludziom w dorosłym życiu. 

To one stanowią fundament przyszłego sukcesu nie tylko w projekcie, ale również w życiu codziennym.

Przyszłość młodych ludzi zależy od tego, czy nauczymy ich samodzielności, kreatywności i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Warto więc pochylić się nad tym, czy nasze działania naprawdę przyczyniają się do ich rozwoju czy może czasem wręcz ograniczają ich możliwości.

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki
🧑‍💼 Dyrektor Programowy
✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl
☎️ 609 458 344
ℹ️ Sprawy merytoryczne