Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Kryzys młodych ludzi w Polsce! – Czy dorośli mogą coś jeszcze zmienić?

Data publikacji: 09.09.2022
Praca z młodzieżą

Sytuacja jest nie tylko poważna, ale wręcz alarmowa. Ilość prób samobójczych nastolatków zwiększyła się parokrotnie, a samobójstwo stało się drugą, najczęstszą przyczyną śmierci młodych ludzi. Co się stało, że tak wielu młodych Polaków nie chce żyć? Czy dorośli zawodzą młodych? Co możemy zrobić? – o tym porozmawiamy 16 września 2022 r., o godz. 17:00 w czasie debaty: Gotowi na przyszłość. Młodzież i jej emocje w zmieniającym się świecie.

Skopiowano!

Dwa lata, które zmieniły wszystko

To, że młodzież uważa, że dorośli jej nie słuchają i nie rozumieją, jest rzeczą tak oczywistą, że brzmi jak truizm. Podobnie jak to, że dorośli uważają, że młodzi ludzie są leniwi, nieznający życia i roszczeniowi. Tu od dekad nic się nie zmienia. Dorośli i młodzież okopali się na swoich pozycjach i w sztafecie pokoleń zamieniają się jedynie miejscami. A jednak coś jest inaczej! A jednak coś poszło nie tak! Bo skoro od dekad jest tak samo to czemu teraz jest tak źle?

 

Nie trzeba nadto śledzić sytuacji w kraju czy nawet regionie, by wiedzieć, że kondycja psychiczna i kryzys emocjonalny dotyka coraz większej liczby młodych ludzi. Nie ma praktycznie tygodnia by nagłówki prasy czy portali internetowych nie krzyczały o stanie psychiatrii dziecięcej, o próbach samobójczych czy zgonach nastoletnich Polek i Polaków.

 

Świat od blisko dwóch dekad przyspieszył tak bardzo, że wiele osób nie nadąża już nie tylko za trendami życiowymi, nowinkami technologicznymi czy odkryciami naukowymi. Rok 2020 i pandemia COVIDu oraz wszystko, co potem nastąpiło było jak mocne hamowanie przed dużym zakrętem. Jak się okazało, niewielu z nas dorosłych, miało wystarczająco dobrze zapięte pasy. Niestety pasów nie tylko nie zapięliśmy sami, ale zapomnieliśmy przygotować młodych na to, że w czasie jazdy samochodem czasami zakręty się zdarzają.

 

Ta metafora mocno upraszcza to wszystko, co dzieje się w życiu tak wielu nastolatków w Polsce. Szacuje się, że jedna na pięć młodych osób w Polsce ma zaburzenia depresyjne. W czasie lockdownu przemocy domowej doświadczyło blisko 30% polskich nastolatków, a 16% młodych Polek i Polaków samo okalecza się. Dlaczego?

Młodzi, dorośli i emocje. Jak jest?

Odpowiedzi będziemy szukać już 16 września 2022 r. W czasie debaty Gotowi na przyszłość. Będziemy rozmawiać o relacjach, czy one na linii młody-dorosły jeszcze istnieją?

 

Bo relacją trudno nazwać słyszany chyba w każdym polskim domu dialog rodzic – nastolatek: – Co w szkole? – ok. – No to super. Zjesz obiad? – Nie jestem głodny. – Ok. to zostawię Ci w lodówce. Albo rozmowy na lekcjach wychowawczych w szkole na linii nauczyciel – klasa: – Czy ktoś ma coś do mnie? Jak nie to wyjmijcie sobie coś do czytania, a ja uzupełnię dziennik. Pewnie czytając to, znajdzie się kilka osób, która uzna to za krzywdzące, ale nie sądzę, że będzie ich więcej niż kilka.

 

Więc jak dogadać się z tymi młodymi ludźmi? A może lepiej zapytać: jak się dogadać z tymi „nowymi młodymi ludźmi”? Bo przecież „za naszych czasów…”; bo przecież „kiedyś to było inaczej…”, bo przecież „my byliśmy inni…”. Jak w dobie pandemii, izolowania „młodych” od „starych”, nauki i pracy zdalnej, kontaktów z wykorzystaniem technologii, problemów gospodarczych i społecznych, galopującej inflacji, zbliżającej się zimy i wojny za naszymi granicami znaleźć wspólny język i nawiązać dialog o tym, czego młodzi ludzie dzisiaj potrzebują? O co ich pytać, a raczej jak słuchać, by usłyszeć to, co chcą nam dzisiaj powiedzieć?

 

To jest ostatni moment na stawianie sobie tych pytań. Mało tego! To jest jeden z ostatnich momentów na to, żeby zacząć działać. To nasze zadanie. To nasza odpowiedzialność! To nasza sprawa!

Zapraszamy do rozmowy

O tym co można, a raczej co trzeba zrobić będziemy rozmawiać w czasie debaty: Gotowi na przyszłość. Młodzież i jej emocje w zmieniającym się świecie, które jest organizowane przez Program Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundację Civis Polonus wspólnie z Onetem, pod patronatem UNICEF Polska oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

 

Wydarzenie odbędzie się 16 września 2022 r. (piątek) o godzinie 17:00 i będzie transmitowane na Facebooku Programu Równać Szanse oraz na stronie głównej Onetu.

 

W spotkaniu wezmą udział praktycy pracy z młodzieżą, psychologowie, interwenci kryzysowi, nauczyciele, rodzice, działacze społeczni i będą rozmawiać o emocjach młodych ludzi, o ich kryzysach i o tym jak tym kryzysom zapobiegać i gdzie szukać pomocy.

 

– Spotkanie skierowane jest głównie do ludzi dorosłych, po to, by pokazać i uświadomić, że to nie pora na proste wymówki. Tu trzeba działać! – mówią organizatorzy z Programu Równać Szanse.

 

Więcej o wydarzeniu można znaleźć na www.gotowinaprzyszlosc.pl

 

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki

🧑‍💼 Dyrektor Programowy

✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl

☎️ 609 458 344

ℹ️ Sprawy merytoryczne