Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

12 obaw przed złożeniem wniosku

Data publikacji: 19.05.2022
Konkurs Małe Granty

Jeśli jeszcze nie mamy Twojego wniosku w Konkursie Małe Granty, to być może wynika to z tego, że wciąż masz jakieś wątpliwości. Najwyraźniej jest jakiś powód, który Cię przed tym powstrzymuje. 

 

Doszliśmy ostatnio do wniosku, że skoro wciąż pojawia się tyle obaw, to znaczy, że musimy jeszcze lepiej odpowiadać na pojawiające się pytania!

 

Zebraliśmy tematy rozmów, z jakimi najczęściej do nas dzwonicie i postanowiliśmy rozwiać tym postem wszelkie wątpliwości!

Skopiowano!

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się obawy!

1. Czy jeśli do tej pory nie pracowałam z młodzieżą, to warto tworzyć taki projekt? 

 

Tak! Nie wiesz, od czego zacząć? Na początek możesz obejrzeć nagrania z naszych webinarów lub zapisać się na konsultacje, aby porozmawiać z jednym z naszych ekspertów. 

 

Jeśli otrzymasz dotację, Ty (lub wyznaczony przez Ciebie koordynator) przejdziecie specjalne szkolenie, podczas którego opowiemy, jak prowadzić projekt, aby odnieść sukces wspólnie z młodzieżą. 

 

Damy Ci narzędzia do skutecznej pracy z młodymi ludźmi i będziemy Cię wspierać przez cały czas trwania projektu poprzez rozmowy telefoniczne, konsultacje i porady. Możesz to zrobić!

 

2. Czy jeśli mam za sobą kilka projektów, to coś z tego wyniosę? 

 

Kolejny raz TAK. Jeśli już działasz z młodzieżą, to znaczy, że możesz to robić na jeszcze wyższym poziomie! 

 

W naszym Programie staramy się stwarzać koordynatorom projektów możliwości ciągłego doskonalenia swoich kompetencji, oferując szkolenia, spotkania, zajęcia, a nawet inne konkursy grantowe! Koordynatorzy są dla nas równie ważni jak młodzież! 

 

Twój sukces jest sukcesem młodzieży, a sukces młodzieży jest sukcesem naszego Programu! 

 

3. Czy w obecnych okolicznościach warto próbować realizować projekty z młodzieżą? 

 

Nasza odpowiedź brzmi: warto! A nawet więcej — jest to konieczne! 

 

Rok 2020 i wszystko, co stało się później, zmieniło jeszcze bardziej naszą rzeczywistość i rzeczywistość młodych ludzi. Pandemia i wprowadzone obostrzenia, nakazy i zakazy najbardziej uderzyły w młodzież i sposób jej funkcjonowania. 

 

Wielu z nas, dorosłych, miało problemy z ułożeniem życia na nowo, a co dopiero młodzież? Pamiętajmy, że to my jesteśmy za nich odpowiedzialni. To my powinniśmy do nich pójść z ofertą i zaproponować zrobienie czegoś razem. Potraktować ich jak partnerów i pamiętać, że mogą popełniać błędy. 

 

Więc jeśli zależy Ci na ich rozwoju oraz na tym, żeby mogli zrobić coś ważnego dla siebie i swojego otoczenia, to tym bardziej powinniśmy im w tym pomóc!

 

4. Czy jeśli nie mam jeszcze pomysłu na projekt, to warto zainteresować się tym konkursem?

 

Jeśli nie masz pomysłu na projekt to mamy dla Ciebie kilka rad. 

 

Po pierwsze zaproś kilku młodych ludzi z Twojej miejscowości i zacznij z nimi rozmawiać! Zapytaj: jak się czują w swojej miejscowości? Co robią po szkole? Czym się interesują? Na czym im zależy? Czego im brakuje w ich okolicy? Jakie mają potrzeby? Potem zastanówcie się wspólnie: Co można zrobić razem za 10 tysięcy złotych? Jak wykorzystać te pieniądze, żebyśmy mogli zrobić coś razem? 

 

To bardzo ważne, żeby do poszukiwania pomysłu zaprosić młodzież. Daje to młodym ludziom poczucie, że uczestniczą w tworzeniu czegoś ważnego dla siebie. Daje nadzieję, że będą to potem realizować razem z grupą, którą zaproszą do udziału w projekcie. No i najważniejsze! Pozwoli Ci ich poznać, zobaczyć, jacy są i czego oczekują. Ta relacja przyniesie efekty! Jak nie tym razem, to następnym na pewno!

 

5. Czy po otrzymaniu dotacji będziecie kontrolować? Boję się, że zostanę ze wszystkim bez pomocy i coś zawalę…

 

Otrzymując decyzję o przyznaniu dotacji, otrzymujesz zaproszenie na szkolenie, gdzie krok po kroku mówimy jak zrealizować projekt. Otrzymujesz nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim wiedzę i wsparcie od Zespołu Programu. 

 

Otrzymujesz również dostęp do grupy na Facebooku, gdzie są inni koordynatorzy, którzy również realizują projekty z młodzieżą i chętnie Ci pomogą. 

 

Największą trudnością jest przełamanie się i potraktowanie Zespołu Programu Równać Szanse, naszych trenerów i innych koordynatorów jako sojuszników, a nie kontrolerów czy konkurentów. Razem tworzymy grupę wsparcia dla Was, ale też pomagamy w zmaksymalizowaniu efektów projektu. 

 

W każdej chwili możesz do nas zadzwonić lub napisać. Jesteśmy dla Was, odwiedzamy Was, aby na miejscu pomagać w realizacji działań. Wasz sukces to nasz sukces!

 

6. Skąd mam wiedzieć, że to faktycznie zadziała? I że to, czego uczycie rzeczywiście pomoże mi lepiej działać z młodzieżą?

 

Właściwie, mówiąc wprost — to nie musisz nam wierzyć! Sprawdź! To nie my stoimy za tymi rozwiązaniami, narzędziami, sposobami i metodami pracy. 

 

W naszym Programie tylko gromadzimy, opisujemy i przekazujemy Ci narzędzia i metodę, którą rozwijają koordynatorzy i koordynatorki w całej Polsce od ponad 20 lat. To, co mówimy, jest oparte o doświadczenia ludzi z ponad 3 500 projektów. Uwierz! Prawie wszystko już było! Metoda sprawdziła się w tysiącach miejsc w całej Polsce. 

 

U nas jest jak z jazdą samochodem. Gdy siadasz z nami za kierownicą, dajemy Ci kluczyki i pozwalamy prowadzić. Jedziemy obok Ciebie na miejscu pasażera, gotowi do pomocy, jeśli będziesz nas potrzebować. Ale to do Ciebie należy odpalenie samochodu, naciśnięcie pedału gazu i ruszenie w drogę. Młodzi ludzie mają mapę, Ty masz pojazd. Razem możemy dojechać do celu oznaczonego SUKCES.

 

Po udanej pierwszej przejażdżce setki koordynatorów i koordynatorek wraca do nas z prośbą o „nowy pojazd”, aby znów wyruszyć w drogę. Ale nie musisz wierzyć nam na słowo. Przejedźmy się razem!

 

7. Obawiam się, że grant otrzymają Ci, co zawsze. Podczas szkoleń widać, że część grantobiorców to już znajomi grantodawców.

 

To, co musimy powiedzieć uczciwie to to, że lubimy ludzi, a szczególnie naszych koordynatorów i koordynatorki. Zapraszamy ich na szkolenia, dzwonimy, rozmawiamy, piszemy, odwiedzamy w ich miejscowościach. Staramy się utrzymywać z naszymi grantobiorcami dobre relacje. Niektórzy są z nami od wielu lat. 

 

Ale nie musisz obawiać się, że zadziałają tutaj jakieś znajomości czy sympatie. W Programie Równać Szanse mamy trzy niezachodzące na siebie grupy: Zespół Programu, Trenerzy i Eksperci. 

 

Nikt z Zespołu Programu nie ocenia wniosków! 

 

Robią to zewnętrzni eksperci, a ich skład za każdym razem jest inny i akceptowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, która dba o najwyższe standardy swoich Programów. 

 

Zresztą liczby mówią za nas. W konkursach, w których przyznajemy granty do 10 tysięcy złotych, w ostatnich latach ponad 50% dotacji otrzymały organizacje, które wcześniej nie startowały w naszych konkursach.

 

8. Gdy piszę wniosek po raz pierwszy i tak naprawdę nie mam jeszcze grupy, to jest on dla mnie trudny i czasami nie wiem co mam wpisać w niektórych polach.

 

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z przygotowaniem wniosku, to jest kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci je rozwiązać. 

 

Po pierwsze, możesz zwyczajnie do nas napisać lub zadzwonić. Po drugie, możesz umówić się na konsultacje indywidualne. I po trzecie, możesz zajrzeć na nasz kanał na YouTube, gdzie są nagrania z webinarów przygotowujących do pisania wniosku. Możesz też zajrzeć do naszych projektów modelowych, które znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce Inspiracje. 

 

Pamiętaj, że nie ma złych, czy głupich pytań. Jesteśmy od tego, żeby Ci pomóc!

 

9. Brakuje mi młodych ludzi do takich działań, gdzie mogę ich znaleźć i jak ich zachęcić do udziału w projekcie?

 

Nigdy nie jest tak, że w Twojej okolicy nie ma młodzieży. Być może w twojej miejscowości nie ma osób, które od pierwszego zaproszenia zechcą z Tobą współpracować. Ale pamiętaj, że nie muszą!

 

Młodzi ludzie w wieku 13-19 lat przechodzą trudny moment w swoim życiu i mają prawo mieć obawy, nie chcieć wyjść przed szereg czy odczuwać lęk. Dlatego w Programie Równać Szanse zachęcamy, żeby obszarem zainteresowania była gmina, a przynajmniej kilka okolicznych miejscowości.

 

“Z młodzieżą jest jak z obieraniem cebuli”, trzeba przebić kilka warstw, żeby dojść do tego, co czują i czego chcą. Dlatego w pierwszej kolejności szukaj młodzieży, która Cię zna. Może to być nawet jedna osoba. Ona na pewno ma znajomych, których jest w stanie zaprosić lub przekonać do przyjścia na spotkanie.

 

Jeśli masz kilka osób (3-5) i zaproponujesz im wspólne wymyślanie projektu, to musisz wiedzieć, że zostaną z Tobą przynajmniej do ogłoszenia wyników. Każdy jest ciekaw, jak jego dzieło zostało ocenione. Jeśli otrzymacie dotację, to ta mała grupka już sama będzie zapraszać innych — koleżanki i kolegów.

 

W tym wieku potrzeba sukcesu i rekomendacje uczestników są najlepszym magnesem, który przyciągnie młodych ludzi do inicjatywy. Młodzież chce tworzyć rzeczy ważne, duże, fajne. Włączmy ich tylko w ich wymyślanie i pozwólmy działać!

 

10. Obawiam się, że 10 000 zł to nie jest za mało na pół roku działań.

 

Tak, wiemy! Możesz mieć rację! Wszystkim nam ostatnio inflacja daje do myślenia i zmusza do rozsądnego kalkulowania budżetem. 

 

Zwróć uwagę, że dla wielu młodych ludzi może to być pierwszy raz w życiu, kiedy będą mogli planować wydatki, rozpoznawać ceny, wybierać usługi i produkty, a także oceniać ich jakość i koszt. Młodzież nie ma wielu naszych nawyków czy przyzwyczajeń zakupowych i potrafi świetnie poruszać się w Internecie i wyszukiwać korzystne oferty. 

 

Daj im szansę sprawdzenia się w nowej roli. 

 

Zainspiruj ich do poszukiwania sponsorów do ich działań. W Waszej okolicy na pewno są ludzie, którzy zechcą wesprzeć działania młodzieży. Niekoniecznie finansowo, ale dadzą rabat, udostępnią nieodpłatnie sprzęt, miejsce czy zorganizują przejazd. W tym wieku pozyskanie każdej złotówki dla grupy rówieśniczej z przeznaczeniem na zrobienie rzeczy dla nich ważnych to ogromny sukces i wzrost wiary w siebie. 

Pamiętaj też, że pieniądze są środkiem, a nie celem. Możliwe, że projekt będzie mniej spektakularny, a sprzęt, który zostanie w Waszej organizacji nieco gorszy, ale doświadczenia, które młodzi ludzie zdobędą, pozostaną z nimi na długo i mogą być dla nich szansą przeżycia czegoś nowego. 

 

11. A co jeśli znowu będzie czas izolacji? Czy będzie można się przenieść do sieci z realizacją projektu?

 

Doświadczenia ostatnich dwóch lat nauczyły nas, że w projekcie musimy być gotowi na wiele zmiennych. Pokazało nam też, że to koordynatorzy i koordynatorki mają najlepsze rozeznanie, czego w projekcie potrzeba w danej chwili. 

 

Specyfika realizacji projektów w Programie Równać Szanse to nasza otwartość na propozycje zmian, elastyczność w podejściu do form realizacji i gotowość do wspierania w trudnych momentach. 

 

W zasadach konkursu Małe Granty zapisaliśmy, że projekty powinny “dawać możliwość wprowadzenia działań onlinowych w wyjątkowych sytuacjach uniemożliwiających prowadzenie rzeczywistych działań”. Oczywiście każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, ale już na etapie planowania konkursu staraliśmy się uwrażliwić osoby piszące na uwzględnienie możliwości wprowadzenia zmiany formy prowadzenia działań.

 

12. Zima to nie najlepszy czas na realizację projektu

 

Na działania z młodzieżą nie ma złego czasu. Są tylko nietrafione pomysły. A są one nietrafione, jeśli są nasze — dorosłych, a nie młodzieży. 

 

Przewrotnie możemy powiedzieć, że jest to najlepszy czas na działania młodzieży! Młodzi mają więcej wolnego czasu do zagospodarowania, którego nie wykorzystuje na własne “animacje” z rówieśnikami. 

 

Oczywiście planując działania jesienią, zimą czy wczesną wiosną trzeba uwzględnić to w opisie projektu. Musisz pamiętać o zabezpieczeniu (wynajęciu czy użyczeniu) miejsca spotkań, ciepłych napojach na spotkaniach czy np. dowożeniu uczestników (może być ciężko pokonać półmetrową zaspę rowerem). 

 

Są to wszystko koszty, które możesz wpisać do budżetu projektu! Najważniejsze jest nasze nastawienie! Jeśli my uwierzymy w sukces młodzieży, to ani śnieg, ani zimno, ani tym bardziej długie wieczory nie będą stanowiły przeszkody w odniesieniu wspólnego sukcesu!

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki

🧑‍💼 Dyrektor Programowy

✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl

☎️ 609 458 344

ℹ️ Sprawy merytoryczne