Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Proziaki, rajdy i własna przestrzeń – niezwykła podróż młodych z Miejsca Piastowego

Data publikacji: 06.12.2024
Relacje z projektów

Zaczęło się od nocy filmowej, a skończyło na stworzeniu własnej „Zielonej Przystani”. Co może się wydarzyć, gdy młodzi wezmą sprawy w swoje ręce? Miłosz, uczestnik projektu 'Z przeszłości w przyszłość’ z Miejsca Piastowego, zabiera nas w niezwykłą podróż przez sześć miesięcy odkrywania lokalnej historii, tradycji i… samych siebie.

Od wypiekania proziaków z Kołem Gospodyń Wiejskich, przez 9-kilometrowy rajd w deszczu, aż po projektowanie własnej przestrzeni w szkole. Ta relacja pokazuje, jak z prostego pomysłu poznawania swojej miejscowości rodzi się prawdziwa przygoda, która zmienia nie tylko przestrzeń wokół nas, ale przede wszystkim nas samych. Oddajemy głos Miłoszowi!

Skopiowano!

Jak się zaczęło? Pierwsze nasze spotkanie odbyło się pod koniec kwietnia. Było to spotkanie organizacyjno-integracyjne. Zapoznaliśmy się z projektem, zadaniami, które będziemy realizować i pełni optymizmu i zabraliśmy się do działania.

Pierwsze  działanie to Noc filmowa. Wszystko zaplanowaliśmy na spotkaniu. Każdy odpowiadał za przydzielone zadania. Sami zrobiliśmy zakupy, wybieraliśmy filmy, przygotowaliśmy sprzęt, materace, leżaki. Noc Filmowa, odbyła się na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Miejscu Piastowym z 17 na 18 maja w godzinach od 20:00 do 7:00. We wspaniałym towarzystwie i miłej atmosferze oglądaliśmy filmy, graliśmy w gry planszowe i siatkówkę.

W maju wzięliśmy również udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Miejscu Piastowym. Panie opowiedziały nam o dawnym życiu i starych zachowanych przepisach, z których upiekliśmy prozioki. Sami przygotowaliśmy ciasto, następnie wycinaliśmy kółka, nadając odpowiedni kształt proziokom. Była przy tym super zabawa. Proziaki wyszły przepyszne.

W czerwcu wzięliśmy udział w spotkaniu, w ramach którego przygotowywaliśmy się do kolejnego zadania – historycznej wycieczki po Miejscu Piastowym. Została zaplanowana trasa zwiedzania, przygotowaliśmy również informacje na poszczególne przystanki, nawiązaliśmy kontakt z przewodnikami muzeów – Misyjnego i bł. ks. Bronisława Markiewicza. Podczas spotkania otrzymaliśmy projektowe koszulki oraz skarpety.

Na wycieczkę wyruszyliśmy w lipcu i zwiedziliśmy:

– Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym
– Muzeum Misyjne Sióstr Michalitek
– Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza
– Kościół parafialny Nawiedzenia NMP w Miejscu Piastowym
– dwór Trzecieskich.

Nasi koledzy na poszczególnych przystankach pełnili role przewodników. Swoje role odegrali profesjonalnie. Po długim spacerze przyszedł czas na ochłodę. Zamówiliśmy sobie lody i lodowe desery w Lodolandii w Miejscu Piastowym. Były super. Zmęczeni, ale zadowoleni zakończyliśmy kolejne zadanie projektowe.

W lipcu odbyło się jeszcze kolejne spotkanie. Zaplanowaliśmy wycieczkę do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowie, spacer po wyznaczonej ścieżce po gminie Miejsce Piastowe. Robiliśmy internetowe zakupy – zamówiliśmy plecaki i bidony. Ciekawym punktem było przygotowanie przez nas pizzy. Wyszła przepyszna. Zjedliśmy ją ze smakiem i po ponad dwóch godzinach w optymistycznym nastroju zakończyliśmy spotkanie.

Krok po kroku realizowaliśmy nasze plany. Wyruszyliśmy na wyprawę do Iwonicza i Rogów. Pierwszy przystanek to Szkoła Ponadpodstawowa w Iwoniczu – uczestniczyliśmy w zajęciach na strzelnicy. Następnie wyruszyliśmy do Rogów, aby zwiedzić Zagrodę Etnograficzną. Pan przewodnik zaprosił nas do wnętrza budynku i opowiedział, jak dawniej żyli i mieszkali ludzie. Podziwialiśmy ciekawe eksponaty. Na koniec poszliśmy do kawiarni Cafe Gargano na poczęstunek. Byliśmy zmęczeni, ale jednocześnie zadowoleni.

W lipcu zorganizowaliśmy także wycieczkę do skansenu w Zyndranowej gdzie poznaliśmy historię i kulturę Łemków. Po czym udaliśmy się na szlak turystyczny. Nie było łatwo.

Musieliśmy pokonywać przeszkody w formie kolein wypełnionych wodą po ostatnich deszczach. Podejście na górę Ostrą – też nas wymęczyło. Ale daliśmy radę. Byliśmy z siebie dumni – pokonaliśmy 9 km i to w dobrym czasie. Była to udana wyprawa, dzięki której mieliśmy możliwość porozmawiać ze sobą, odpocząć na łonie natury, podziwiać piękne widoki, poprawić swoją sprawność fizyczną. A na sam koniec wyprawy odwiedziliśmy dukielską restaurację ZIKO, gdzie zjedliśmy pyszne dania wybrane przez siebie dania.

W sierpniu uczciliśmy Pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego. Najpierw uczestniczyliśmy w historycznym spotkaniu w Gminnej Bibliotece. Potem o godzinie 17:00 przy Pomniku 650. lecia Miejsca Piastowego, w postawie na baczność, przy dźwięku syren, oddaliśmy hołd wszystkim Powstańcom, następnie zapaliliśmy znicze w biało-czerwonych barwach. Nie zraziła nas deszczowa pogoda i wyruszyliśmy w patriotycznym marszu pokonując 5 kilometrów – wszystko w hołdzie Warszawskim Bohaterom. W sercu mieliśmy słowa – CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

W sierpniu zwiedziliśmy również skansen ,,Karpacka Troja”, uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych. Zrobione przez nas przedmioty mogliśmy zabrać do domu. Po wyjściu ze skansenu udaliśmy się do restauracji na pyszne domowe pierogi.

Na tym nie koniec. Pod koniec sierpnia udaliśmy się do Urzędu Gminy w Miejscu Piastowym, aby spotkać się z zastępcą wójta – Panem Bartłomiejem Bieszczadem. Pan Wójt opowiedział nam o funkcjonowaniu urzędu. Następnie wyruszyliśmy polną ścieżką spacerową Głowienki. Dotarliśmy do Chlebaka i tam zjedliśmy lody. Po odpoczynku wyruszyliśmy z powrotem przez Winną Górę do Miejsca Piastowego.

Wyprawa była bardzo ciekawa. Mimo zmęczenia wszyscy się świetnie się bawili. Na trasie przydały się nam również mapy, które otrzymaliśmy od Pana Wójta. Po całym dniu zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do swoich domów.

We wrześniu nasze działania skoncentrowaliśmy na utworzeniu kącika rekreacyjnego. Zadanie to realizowała trzyosobowa grupa w składzie – Ola Michalak, Mateusz Kolanko i Szymon Duplaga. To oni zaprojektowali kącik, który oficjalnie został otwarty pod koniec października. Sami wybraliśmy jego nazwę – Zielona Przystań i myślimy, że będzie to wspaniałe miejsce w naszej szkole.

Na zakończenie projektu zorganizowaliśmy Noc Filmową oraz spotkanie w szkolnym regionalnym muzeum, gdzie nasi koledzy opowiedzieli nam o życiu naszych przodków.

Projekt dobiegł końca. Chcielibyśmy jeszcze uczestniczyć w kolejnym – było super!

Tekst: Miłosz Albrycht

Kontakt

Chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości

Paweł Walecki
🧑‍💼 Dyrektor Programowy
✉️ pawel.walecki@civispolonus.org.pl
☎️ 609 458 344
ℹ️ Sprawy merytoryczne