Nie z każdej chmury deszcz - 2007
Realizowany przez:
Cel:
Stworzenie młodzieży szansy do uczestnictwa w wyjazdach i zajęciach warsztatowych w celu poznania przyrządów meteorologicznych, ich obsługi, odpowiedniej lokalizacji i sposobu montażu; podnoszenie jakości edukacji poprzez działania praktyczne obserwacje i umiejętne wykorzystanie wyników) i możliwość rozwijania zainteresowań; aktywną realizację innowacyjnego pomysłu.
Odbiorcy projektu:
Wiek uczestników bezpośrednich (odbiorców)- 13,14 lat, wszyscy uczniowie pochodzą z obwodu szkoły. Beneficjentami będzie grupa 17 osobowa o szczególnych zainteresowaniach przyrodniczo-matematycznych. Rekrutacja odbywa się w sposób otwarty (uczniowie sami zgłoszą chęć uczestnictwa w tych zajęciach).
Opis projektu:
Projekt zakłada utworzenie ogródka meteorologicznego. Pierwsza faza polega na zapoznaniu uczniów z wyglądem i sposobem funkcjonowania stacji meteorologicznej. Zaplanowane są wycieczki do Stacji Naukowej Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach. Tam młodzież uczestniczy w lekcjach i zajęciach praktycznych prowadzonych przez pracowników tej stacji. Pozyskane wiadomości wykorzystuje do właściwego zlokalizowania i umieszczenia zakupionych przyrządów. Następnie zaplanowane jest wydzielenie części podwórka szkolnego na ogródek. Polega to na przygotowaniu terenu w kształcie kwadratu (10m – 10m), wyrównaniu go i ogrodzeniu siatką z bramką wejściowa zamykaną na klucz. Miejsce to chcemy wyposażyć w podstawowe przyrządy meteorologiczne: budkę meteorologiczną (z higrometrem, barometrem, termometrem), wiatromierze, deszczomierz, termometr glebowy, elektroniczną stację pogody i gnomon. Wymieniony sprzęt ma służyć uczniom do zastosowania wiedzy w praktyce. Po przygotowaniu bazy do pracy, uczniowie przez 2 miesiące odczytują dwa razy w ciągu dnia (8.00, 13.00) temperatury powietrza i gleby, ilość opadów, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkości wiatru. Na podstawie dwumiesięcznych obserwacji i pomiarów wykonują obliczenia średnich miesięcznych temperatur powietrza i sumy opadów. Przedstawią je w formie tabelarycznej i graficznej (opracowanie komputerowe). Zestawienia zostaną wykorzystane na lekcjach przyrody, geografii i matematyki.
Budżet projektu: 10 810,00 zł
Dotacja: 6 500,00 zł
Rocznik: 2007
Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy
Zespół Szkół Gminnych im. Mikołaja Kopernika – Gimnazjum w Dąbrowicy
Miejscowość: Dąbrowica
Ulica, nr domu i lokalu: Dąbrowica 67
Kod pocztowy i Poczta: 32-744 Łapczyca
Województwo: małopolskie
Powiat: bocheński
Adres strony internetowej: –