Cudze chwalimy, ale i swoje znamy - 2008
Realizowany przez:
Cel:
Wspomaganie i ciągły rozwój zainteresowań lokalnej młodzieży, rozwijanie lokalnego patriotyzmu, kształcenie umiejętności społecznych, podwyższanie samooceny młodzieży poprzez naukę nowych technologii komputerowych, wyrównanie szans młodych osób pochodzących z domów zagrożonych marginalizacją społeczną, integracja z osobami przebywajacymi w Domu Dziecka.
Odbiorcy projektu:
Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 13-19 lat, która uczestniczyła w projekcie „Okiem Fotografa”. Udział w projekcie zaproponujemy także młodzieży zamieszkującej w pobliżu 3 bibliotek, do tej pory mało aktywnej, pochodzącej ze środowisk zagrożonych marginalizacją społeczną (rekrutacja poprzez media i rozmowy indywidualne), a także młodzieży pochodzącej z Domu Dziecka (rozmowy z wychowawcami).
Opis projektu:
Jest to kontynuacja projektu „Okiem fotografa” zakończonego w czerwcu 2008 r. Projekt jest skierowany do 30 młodych osób z gminy Zgierz w wieku 13-19 lat, spotykających się w 3 bibliotekach w: Białej, Szczawinie i Ustroniu. W projekcie aktywny udział bierze młodzież, która współpracuje i współrealizuje poszczególne etapy projektu. Młodzież pozna: historię i współczesność własnych miejscowości, lokalną twórczość ludową, pozna i nauczy się pracować z programem graficznym CorelDRAW, pozna i porozmawia z osobami działającymi na rzecz społeczności. Wspólnie stworzy i wyda kalendarze i przewodniki związane z gm. Zgierz, zorganizuje wystawy wykonanych przez siebie prac. Działania te mają na celu kreatywne zagospodarowanie wolnego czasu młodzieży wiejskiej, poprawienie jej własnej samooceny poprzez poznanie nowych technologii komputerowych, pracę z nimi i praktyczną realizację nabytych umiejętności oraz przez poznanie walorów własnego miejsca zamieszkania, jego historii i współczesności. Podczas projektu młodzież zapozna się z lokalną twórczością ludową, zrozumie wagę i potrzebę kontynuacji dziedzictwa kulturowego. Ponadto odbędą się także 3 wycieczki Szlakiem Zamków w woj. łodzkim, co pozwoli młodzieży na integrację i wspólny wyjazd, stanowiący dla nich dodatkową atrakcję, na co w rodzinach często brakuje funduszy. Efektem pracy w projekcie będzie także poznanie społeczności lokalnych, uwrażliwienie na ich potrzeby, integracja z nimi i nabycie nowych umiejętności społecznych. W projekcie będą brały udział osoby z Domu Dziecka w Grotnikach, co pozwoli na ich większą integrację z lokalną młodzieżą.
Budżet projektu: 13 801 zł
Dotacja: 6 800 zł
Rocznik: 2008
Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej
Miejscowość: Dzierżązna
Ulica, nr domu i lokalu: Dzierżązna 4
Kod pocztowy i Poczta: 95-001 Biała
Województwo: łódzkie
Powiat: zgierski
Adres strony internetowej: –