Śladami skamieniałej przeszłości - 2006
Realizowany przez:
Cel:
Najważniejsza potrzeba to włączenie do działań młodzieży ze środowisk patologicznych, rodzin alkoholików. Pozwoli to tym młodym ludziom na poznanie własnej wartości, pozwoli na zbudowanie im pozytywnego obrazu siebie. Druga potrzeba dla środowiska lokalnego to poznanie i udokumentowanie przeszłości, tej najstarszej, okolicznego terenu.
Cele projektu:
Aktywne i twórcze spędzenie wolnego czasu.
Rozwój umiejętności współdziałania w grupie.
Odnalezienie ukrytych potencjałów, wartości w młodych ludziach, którzy ze względu na trudne warunki domowe, wcześniej takich możliwości nie otrzymali.
Umożliwienie uczestnikom budowania pozytywnego obrazu siebie.
Przygotowanie do tego, aby każdy stał się wartościowym człowiekiem, wolnym od nałogów, pełnym poczucia własnej wartości i godności ludzkiej.
Odbiorcy projektu:
W projekcie będzie uczestniczyło 35 uczniów w wieku 14-16 lat. Poza pięcioosobową grupą inicjatywną, będą to uczniowie wytypowani po konsultacji szkoły z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudnikach. Wszyscy będą mieszkańcami Gminy Rudniki. Do wszelkich działań uczestnicy będą dowożeni szkolnym gimbusem.
Opis projektu:
W środowisku wiejskim jest spora grupa młodzieży wywodzącej się z rodzin patologicznych. Często nie mieli oni okazji bycia w kinie, teatrze. Ze względu na swoją trudną sytuację uczniowie ci maja poważne problemy z włączaniem się w życie szkoły, w działania rówieśników. Niezwykle rzadko, aktywnie i twórczo spędzają wolny czas. W szkole zawiązała się uczniowska grupa inicjatywna, która postawiła sobie za cel umożliwienie tym uczniom zbudowanie pozytywnego obrazu siebie oraz przygotowanie do tego, aby każdy stał się wartościowym człowiekiem, wolnym od nałogów, pełnym poczucia własnej wartości. Grupa inicjatywna to kilka osób, które od dłuższego czasu pasjonują się zbieraniem amonitów występujących na terenie Gminy Rudniki. I właśnie ci młodzi ludzie postanowili swoją pasją zainteresować swoje koleżanki i swoich kolegów. W okresie przygotowawczym uczestnicy pogłębią swoją wiedzę na temat geologii – m. in. poprzez wyjazdy do muzeów i uczestniczenie w prelekcji na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Po okresie przygotowawczym, w okresie wakacji, odbędzie się tygodniowe zgrupowanie wszystkich uczestników w pomieszczeniach Gimnazjum Publicznego w Rudnikach. Każdego dnia będą odbywały się wyjazdy na stanowiska, na których występują amonity. Wieczory będą przeznaczone na wyjazdy do kina, teatru i filharmonii. Młodzież będzie sobie sama przygotowywała posiłki. Dla wielu z uczestników będzie to pierwsza okazja, by nauczyć się gotowania, nakrywania do stołu. Po zgrupowaniu efekty pracy zostaną zaprezentowane lokalnej społeczności na specjalnej wystawie, zostanie utworzona strona internetowa. Dotacja zostanie przeznaczona na wyżywienie uczestników działań, na zakup sprzętu do dokumentowania efektów pracy, oraz na opłatę transportu.
Budżet projektu: 30 200 zł
Dotacja: 15 000 zł
Rocznik: 2006
Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy
Gimnazjum Publiczne w Rudnikach
Miejscowość: Rudniki
Ulica, nr domu i lokalu: Wieluńska 15
Kod pocztowy i Poczta: 46-325 Rudniki
Województwo: opolskie
Powiat: oleski
Adres strony internetowej: –