Krzemowa dolinka - 2006
Realizowany przez:
Cel:
Potrzebą naszej szkoły i innych gimnazjów wiejskich z gminy jest uzyskanie pomocy ze strony uczelni wyższych, zorganizowanie dla zdolnej młodzieży wyjazdowych warsztatów naukowych oraz stałego wsparcia merytorycznego uniwersytetu. Bardzo ważne jest też pobudzanie aktywności i rozwijanie zainteresowań i umiejętności informatycznych i matematyczno – przyrodniczych, ponieważ wśród uczniów są już laureaci i finaliści konkursów matematycznych. Barierami utrudniającymi rozwijanie tych uzdolnień są przede wszystkim: brak zajęć pozalekcyjnych,bieda, bezrobocie wśród rodziców, apatia w środowisku. Szkoła nie dysponuje nowoczesnymi programami komputerowymi, ciągle boryka się z trudnościami finansowymi.
Celem projektu jest nabycie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi programami komuterowymi niezbędnymi do tworzenia witryn WWW: Adobe Photoshop i Macromedia 8 Professional oraz ukazanie innych aspektów nauk ścisłych poprzez tworzenie obiektów geometrycznych o ciekawej strukturze i własnościach.oraz ich zastosowania w geografii, biologii, fizyce i sztuce. W perspektywie planowane jest nawiązanie współpracy z uniwersytetem. Duży akcent położony będzie na kształcenie niezbędnych cech: pracowitości, cierpliwości i dokładności.
Odbiorcy projektu:
Wiek młodzieży: 13 – 16 lat. Sposób rekrutacji: spośród uczniów gimnazjów zainteresowanych tą tematyką wyłononych zostaną 4 grupy uczestników. Miejsce zamieszkania: teren gminy Baranów Sandomierski. Sposób dojazdu młodzieży spoza miejscowości – autobus.
Opis projektu:
Celem projektu jest rozbudzenie w uczniach fascynacji przedmiotami ścisłymi i informatyką. Celem jest również pomoc gimnazjalistom ze środowiska wiejskiego, objętego wysokim bezrobociem, w zwiększeniu szans na lepszy start życiowy. Uczestnikami projektu będą uczniowie naszego gimnazjum i trzech innych z terenu gminy
Główne działania:
– cykl wyjazdów na Uniwersytet Warszawski – udział w wykładzie i pokazach w pracowni komputerowej na temat fraktali ( obiektów geometrycznych)
– cykl zajęć praktycznych pod kierunkiem nauczycieli, poprzedzone krótkimi zajęciami teoretycznymi, polegającymi na wykorzystaniu wiedzy o fraktalach oraz własnej pomysłowości do ich zastosowania w matematyce, geografii, biologii, fizyce oraz sztuce
– wykorzystanie technik komputerowych w projektowaniu witryny WWW gimnazjum
– zorganizowanie konkursów: na najciekawszą witrynę WWW, na przykłady zastosowania fraktali w przedmiotach matematyczno – przyrodniczych i sztuce Odbędzie się również impreza podsumowująca projekt, będąca okazją do promowania osiągnięć Koła Pasjonatów Nauk Ścisłych. Z cyklu wyjazdów do Warszawy, warsztatów, spotkań powstanie wystawa zdjęć fotograficznych rejestrująca realizację projektu, nowoczesna strona internetowa gimnazjum, prezentacje multimedialne przedstawiające struktury fraktalne opracowane przez uczniów. Otrzymana dotacja zostanie przeznaczona na zakup: innowacyjnych programów do zaprojektowania i wykonania witryny WWW, noteboka, cykl wyjazdów do Warszawy, posiłków dla uczestników wyjazdów, zakupu książeka na nagrody dla zwycięzców konkursów.
Budżet projektu: 17 145 zł
Dotacja: 12 400 zł
Rocznik: 2006
Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy
Stowarzyszenie na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej i Rozwoju Przedsiębiorczości w Gminie Baranów Sandomierski – Sokół w Baranowie Sandomierskim
Miejscowość: Baranów Sandomierski
Ulica, nr domu i lokalu: Fabryczna 37
Kod pocztowy i Poczta: 39-450 Baranów Sandomierski
Województwo: podkarpackie
Powiat: tarnobrzeski
Adres strony internetowej: –