Akapit - 2008
Realizowany przez:
Cel:
25 uczestnikom projektu Akapit w ciągu 18 miesięcy:
1. Zwiększenie umiejętności zespołowej i indywidualnej pracy z celem, prezentacji własnej twórczości, komunikacji z dorosłymi, odnoszenia sukcesu.
2. Zwiększenie wiedzy w zakresie znajomości własnych praw, jak zdobywać środki i gdzie szukać wsparcia w realizacji własnych pomysłów.
3. Stworzenie możliwości sprawdzenia nabytych umiejętności i wiedzy podczas samodzielnego działania realizując zadania projektu Akapit.
Odbiorcy projektu:
Uczestnikami projektu jest młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, zamieszkała na terenie gminy Węgorzewo, która chce podjąć wyzwania, chce poznawać siebie i nawiązywać nowe relacje społeczne i sprawdzać nabyte umiejętności w pracy zespołowej. Płeć, status materialny nieistotny dla zadania, wskazanym byłoby by uczestniczyło 50% dziewcząt i 50% chłopców.
Opis projektu:
Projekt pomaga młodzieży w nawiązywaniu kontaktów nie tylko rówieśniczych, lecz i społecznych. Uczy współpracy, przedsiębiorczości, kreatywności, a także wzmacnia odpowiedzialność za własne wybory, uczy pokonywania trudności, oswajania własnego lęku w różnych sytuacjach społecznych i jednocześnie daje satysfakcję z osiągniętych celów i zwiększa wiarę we własne możliwości.
Osią programu są konkretne produkty – jako ukoronowanie wszystkich podejmowanych etapowo działań młodzieży:
1. powstanie spektaklu teatralnego wystawionego w miejscowym DK;
2. powstanie cyklicznego czasopisma młodzieżowego – pokazującego ich twórczość (literacką, fotografię, malarstwo, informującego o imprezach młodzieżowych lub przedsięwzięciach);
3. powstanie nowej tradycji w miasteczku – prezentacji twórczości młodzieży w pubie, karczmie i tawernie;
4. powstanie klubu młodzieżowego “Bunkier” w bunkrze, jaki jest własnością Stowarzyszenia. Jako miejsce spotkań, gdzie można pogadać przy herbacie, posłuchać muzyki granej przez miejscowe zespoły młodzieżowe, pokazać własne prace: zdjęcia, malarstwo, poczytać literaturę własną lub wybraną, może obejrzeć wspólnie film, potem podyskutować. Klub prowadzony jest przez młodzież.
Projekt zakłada powstanie grup tematycznych (zespołów): literackiej, teatralnej, organizacyjno-technicznej.
W 7-10 osobowych zespołach, pracujących cyklicznie realizowane są różne zadania, ukierunkowane na wspólny cel. Członkowie zespołów odwiedzają się wzajemnie na zajęciach i planują wspólne przedsięwzięcia, znajdują zadania do wykonania przez siebie w projekcie.
Budżet projektu: 76 700 zł
Dotacja: 50 000 zł
Rocznik: 2008
Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy
Stowarzyszenie 'STU dla Rodziny’ w Węgorzewie
Miejscowość: Węgorzewo
Ulica, nr domu i lokalu: 3-go Maja 17
Kod pocztowy i Poczta: 11-600 Węgorzewo
Województwo: warmińsko-mazurskie
Powiat: węgorzewski
Adres strony internetowej: http://