Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Sejneńskie karty historyczne – księga gry. Przewodnik instruktażowy - 2005

Realizowany przez:

Ośrodek 'Pogranicze -sztuk, kultur, narodów’ w Sejnach

Cel:

Wydanie Księgi Gry.

Odbiorcy projektu:

Młodzież giminazjalna.

Opis projektu:

Sejneńskie Karty Historyczne to projekt edukacyjny, który angażował młodzież gimnazjalną w odkrywanie i poszukiwanie materiałów historycznych dotyczących ich rodzinnego miasta. Istotnym źródłem pozyskiwania wiedzy o przeszłości były odnajdywane w pamięci wspomnienia najstarszych mieszkańców Sejn. Zgromadzony materiał posłużył do stworzenia historycznych kart sejneńskich, opowiadających o wielokulturowych tradycjach miasta, o wydarzeniach tworzących jego historię i o ludziach, którzy tu żyli. Odbyło się kilkanaście prezentacji sejneńskich kart w Polsce i na Litwie. Projekt ten spotkał się z wielkim zainteresowaniem różnych środowisk, w różnych miejscach świata. Ośmieliło nas to do myślenia o jak najszerszym rozpropagowaniu idei gry i samych kart, a także stworzenia sieci ośrodków w Polsce i świecie, dla których gra stanie się pretekstem do tworzenia i budowania tożsamości i mitu miejsca.
Sejneńskimi Kartami Historycznymi, zainicjowaliśmy program Gry Szklanych Paciorków, łączący działania edukacyjne i artystyczne, prowadzone w kilku partnerskich ośrodkach w Europie Środkowowschodniej, polegające na poszukiwaniu znaków i symboli pogranicza właściwych danemu miejscu (m.in. na Białorusi i na Litwie). Talia historycznych kart, wzorem sejneńskich, powstaje już w Łoździejach i Wilnie na Litwie, swoja talię kart tworzą także studenci z Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego. Talie złożoną z 45 kart mają młodzi ludzie mieszkający na Warmii, skupieni wokół Gospodarstwa Ekologicznego w Godkach.
Karty wykorzystywane jako pomoc dydaktyczna w szkołach, przedszkolach i domach kultury do prowadzenia choćby zajęć edukacji regionalnej mogą stać się nowym narzędziem do edukacji o własnym miejscu zamieszkiwania. Dla samych twórców kart stają się one doskonałym, bardzo atrakcyjnym narzędziem do poznawania historii i tradycji swojej „małej ojczyzny

Budżet projektu: 25 000 zł

Dotacja: 66 200 zł

Rocznik: 2005

Nitka: Projekty Modelowe

Ośrodek 'Pogranicze -sztuk, kultur, narodów’ w Sejnach

Miejscowość: Sejny

Ulica, nr domu i lokalu: –

Kod pocztowy i Poczta: 16-500 Sejny

Województwo: podlaskie

Powiat: sejneński

Adres strony internetowej: http://www.pogranicze.sejny.pl/

Sejneńskie karty historyczne – księga gry. Przewodnik instruktażowy

Strażacka 47, 16-500 Sejny, Polska

Więcej