Krajobraz w obiektywie i notatce prasowej - 2005
Realizowany przez:
Cel:
Celem projektu jest zwiększenie umiejętności tworzenia informacji w postaci zdjęć i notatek prasowych oraz ich publikowania.
Odbiorcy projektu:
W większości działań projektu weźmie udział 15-to osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej. Szacuje się, że co najmniej 200 osób zechce zapoznać się z broszurą i co najmniej 300 osób obejrzy wystawę. Pośrednimi uczestnikami będą zarówno młodzież, dzieci jak i dorośli.
Opis projektu:
Realizacja projektu ma pomóc młodzieży w zdobyciu elementarnej wiedzy na temat dziennikarstwa i fotografii cyfrowej, oraz stworzyć warunki do wypróbowania własnych sił w tych dziedzinach. Zakłada się, że tematyka pierwszych prób dziennikarskich i fotograficznych będzie rodzimy krajobraz. Tematyka ta jest obecnie bardzo popularna i podkreślana w naszym regionie. W ramach projektu przeprowadzone zostanie 5 działań. Pierwsze działanie to warsztaty edukacyjne przeprowadzone przez instruktorów Domu Kultury i fotografa, podczas których młodzież zapozna się z podstawowymi zasadami dziennikarstwa i wiedzą potrzebną do efektywnego wykorzystania aparatu fotograficznego. Działanie drugie będzie miało formę dyskusji, efektem której ma być wyłonienie tematów do prac reporterskich. Przy okazji tęgo działania młodzież zacznie przejmować inicjatywę działania. Działanie trzecie to zbieranie materiałów do broszury i wystawy fotograficznej. Będzie to najprzyjemniejsza część pracy, ponieważ będzie prowadzona w terenie i pozwoli uwolnić inicjatywę indywidualną. Działanie czwarte to tworzenie broszury, czyli własnej publikacji. Każdy uczestników będzie miał własne miejsce w broszurze, które wykorzysta według własnej inwencji twórczej. Działanie piąte to przygotowanie i zaprezentowanie wystawy fotograficznej. To działanie będzie miało charakter podsumowujący cały projekt, ponieważ w trakcie wystawy będzie prezentowana również broszura. Realizacja projektu będzie wymagała dużego zaangażowania młodzieży. Tylko w pierwszym działaniu inicjatywa należeć będzie do instruktorów. W pozostałych działaniach instruktorzy będą pełnić rolę modelatorów dyskusji i doradców.
Spodziewanym efektem projektu będzie nie tylko poznanie zasad pracy, czy mechanizmów prezentowania jej efektów, ale także konsolidacja grupy o zainteresowaniach dziennikarskich i fotograficznych. Spodziewamy się, że zakończenie projektu będzie początkiem samodzielnej działalności tej grupy. Dotacja przeznaczona będą na zakup cyfrowego aparatu fotograficznego, statywu, materiałów do drukowania zdjęć (wkłady drukujące i papier fotograficzny), notatniki i przybory do pisania, transport i posiłki w czasie wycieczek, ubezpieczenie grupy, usługi ksero, materiały potrzebne do scenografii wystawy, materiały biurowe, telefony, koszty księgowania i tworzenia dokumentacji.
Budżet projektu: 11 840 zł
Dotacja: 6 100 zł
Rocznik: 2005
Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy
Dom Kultury w Rucianem-Nidzie
Miejscowość: Ruciane-Nida
Ulica, nr domu i lokalu: Gwarna 2a
Kod pocztowy i Poczta: 12-221 Ruciane – Nida
Województwo: warmińsko-mazurskie
Powiat: piski
Adres strony internetowej: –