Nauka gry w szachy. Organizacja turniejów szachowych - 2005
Realizowany przez:
Cel:
Celem projektu jest objęcie nauką gry w szachy, elementarnym szkoleniem około 20 zawodników, systematycznym udziałem w zawodach szkolnych, gminnych i otwartych około 40 – 80 uczniów naszego gimnazjum i zawodników powiatu wielickiego
Odbiorcy projektu:
Młodzież z Gimnazjum w Niepołomicach.
Opis projektu:
Rys historyczny
Szachy to współczesna nazwa. Kiedyś ludzie na szachy mówili czatrang. Gra powstała w VI wieku. Wywodzi się z Indii i stamtąd dotarła ona do Persji gdzie zdobyła ogromną popularność. Po podbiciu Persji przez Arabów gra zdobyła jeszcze większą popularność i została przez nich udoskonalona.
Do Europy szachy dotarły w VIII wieku. Przypuszcza się, że do Polski dotarły one za czasów Bolesława Krzywoustego. Na dworze królewskim umiejętność gry w szachy była bardzo ważna. Za czasów królowej Bony nastąpił okres, w którym szachy miały ogromne znaczenie w życiu kraju, np. w herbach nadawanych w tamtych czasach przewijają się motywy szachowe. W Europie prawdziwy rozkwit gry datuje się na XVI wiek. Wzrost popularności spowodowany został uatrakcyjnieniem gry, dzięki zmianie zasad pod koniec XV wieku. Hetman z najsłabszej figury (poruszał się tylko o 1 pole na ukos) stał się najsilniejszą figurą
i od tego czasu może w jednym ruchu pokonać całą planszę. Powiększono też zasięg działania gońca. Granie w szachy na starych zasadach nazywa się szachami starymi lub arabskimi. W XVI wieku wprowadzono roszadę. Pierwszy międzynarodowy turniej szachowy odbył się w 1575 roku w Madrycie na dworze króla Hiszpanii Filipa II. Obecnie rocznie rozgrywanych jest ponad 300 międzynarodowych turniejów. W Krakowie dwa razy w roku rozgrywane są turnieje międzynarodowe: na przełomie roku (grudzień/styczeń) oraz w maju.
Dlaczego szachy?
Szachy to jedna z najpiękniejszych dyscyplin sportowych, którą można uprawiać całe życie. Nie wymaga drogiego specjalistycznego sprzętu. Wymaga natomiast cierpliwości, wysiłku intelektualnego, woli walki, stosowania zasad fair play. Jest to gra, która rozwija myślenie abstrakcyjne, kształtuje charakter, uczy odpowiedzialności za swoje posunięcia. Szachy to też wyrównywanie szans edukacyjnych i ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Z Niepołomic pochodzi jeden z najbardziej utytułowanych szachistów polskich młodego pokolenia arcymistrz Kamil Mitoń, członek kadry narodowej, który edukację szkolną rozpoczynał w obecnym budynku Gimnazjum.
Cel projektu
. W ramach projektu będą organizowane turnieju o charakterze otwartym np. Majówka Gimnazjalna – Otwarte Mistrzostwa Miasta i Gminy Niepołomice, Gimnazjada w szachach – etap gminny. Mistrzostwa szkoły w szachach jak również inne turnieje szachowe dla młodzieży.
Zaplanowane zajęcia
W ramach zajęć raz w tygodniu 2 x 45 minut odbywać będą się zajęcia szachowe – nauka gry w szachy (trening). W ramach tych zajęć uczniowie będą mieli możliwość korzystania z Internetu, na bieżąco śledzić partie czołowych zawodników z różnych turniejów.
Spodziewane efekty
10 – 20 zawodników uzyska okręgowe kategorie szachowe. Uczniowie poznają zasady gry, przepisy gry i przepisy turniejowe. Poznają system szwajcarski – system rozgrywek, który obowiązuje w dużych festiwalach szachowych. Najlepsi zawodnicy będą reprezentować szkołę w różnych zawodach.
Przeznaczenie dotacji – zakup sprzętu szachowego.
Budżet projektu: 9 240 zł zł
Dotacja: 2 800 zł zł
Rocznik: 2005
Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy
Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach
Miejscowość: Niepołomice
Ulica, nr domu i lokalu: Szkolna 3
Kod pocztowy i Poczta: 32-005 Niepołomice
Województwo: małopolskie
Powiat: wielicki
Adres strony internetowej: http://gim.niepolomice.w.interia.pl