Dotknąć nieba - 2006
Realizowany przez:
Cel:
Ankietowana młodzież wskazała, że ich obawy w związku z ewentualnym podjęciem nauki w nowej szkole w dużym mieście wiążą się z brakiem wiedzy i umiejetności wybiegającymi ponad program szkolny oraz z brakiem umiejętności korzystania z instytucji publicznych dużego miasta takich jak komunikacja miejska, urzędy i inne instytucje.
Celem projektu jest wzbudzenie zainteresowania astronomią i przy okazji naukami ścisłymi młodzieży naszej gminy, umożliwienie im nabycia umiejętności poznawczych, rozszerzenia wiedzy ponad programy szkolne, usprawnienie korzystania z nowoczesnych urządzeń multimedialnych,nabycie umiejetności pracy zespołowej. Drugim celem jest poznanie przez uczestników najbliższego dużego miasta – Torunia jako przyszłego miejsca nauki, studiów i pracy i swobodnego poruszania się po jego instytucjach.
Odbiorcy projektu:
Naszymi beneficjentami będzie młodzież gimnazjalna i lcealna mieszkająca w naszej gminie, w wieku od 13 do 19 lat. Rekrutacja odbędzie się poprzez ogłoszenia w szkołach, promocję w mediach oraz bezpośrednich kontaktach . Dowóz nie będzie konieczny, gdyż odległości od sąsiednich miejscowości są niewielkie i uczestnicy będą w stanie pokonac je we własnym zakresie
Opis projektu:
Celem projektu jest zainteresowanie młodzieży astronomią i pokrewnymi naukami ścisłymi, których poznanie zwiększa ich szanse na solidną edukacje a w przyszłości na zdobycie pracy oraz przybliżenie młodzieży Torunia jako dużego miasta dającego studia i prace. Zaplanowane działania to kolejne fazy rozbudzania zainteresowań naukami ścisłymi prowadzące do utworzenia młodzieżowego klubu miłośników astronomii. I tak, wzbudzenie zainteresowania poprzez spotkania z pasjonatem astronomii, wycieczka do planetarium na projekcje filmu, dalej warsztaty informatyczne – zbieranie informacji o początkach astronomii, wycieczka do Torunia – Muzeum Kopernika, Uniwersytet wydział Fizyki i Astronomii, następny etap to tworzenie źródeł informacji słowniki, albumy z wykorzystaniem techniki informatycznej – astronomia w sieci oraz prelekcje w obserwatorium uniwersyteckim. Ostatnia faza to powołanie klubu młodych miłośników astronomii – opracowanie planu działania, struktury oraz włączenie się w prace podobnych klubów w Polsce i na świecie (spotkania, konkursy wiedzy wspólne obserwacje itp.)Zakończenie projektu to spotkanie środowiskowe np. rozstrzygnięcie konkursów i prezentacja dorobku Przez cały czas trwania projektu będzie współpraca z mediami lokalnymi, aby projekt był wypromowany w środowisku. Spodziewanym efektem będzie działalność klubu nawet po zakończeniu projektu, przynajmniej kilku uczestników rozpocznie naukę w liceum w Toruniu a kilku podejmie studia na kierunkach ścisłych.Dotacje przeznaczymy na wykwalifikowanych prelegentów (wykładowcy UMK), informatyków, na wycieczki, sprzęt multimedialny, opłaty administracyjne i materiały biurowe.
Budżet projektu: 25 360 zł
Dotacja: 16 700 zł
Rocznik: 2006
Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy
Towarzystwo Rozwoju Partnerstwa Lokalnego Szansa w Kikole
Miejscowość: Kikół
Ulica, nr domu i lokalu: Targowa 19
Kod pocztowy i Poczta: 87-620 Kikół
Województwo: kujawsko-pomorskie
Powiat: lipnowski
Adres strony internetowej: –